I t m 11 Ben de Key Gedeputeerde Petra de Braai Kasus.nu Cor Kloet Arie de Bode Maintenance Strategie Board ;ros Sluiskil z Arnoud Kamerbeek DELTA Aré Slootmaker ZIÏÜ Frans Lievens Theaters Zeeland Ruud de Baar Marsaki Paul Fermont Faasse&Ferrnont Nicky Broos Skidórne Jaap van der Wal Zee Bra 8u nessctub Ronald van der Hart Zeeland Totaal bouw Corina Schoonen Schoonen Elektro ZATERDAC 19 APRIL 2014 1 I De economie in Nederland en Zeeland trekt weer aan. Het aan tal nieuwe banen blijft echter nog achter, mede vanwege ver dergaande automatisering. Is dat erg voor Zeeland? Nee, niet als we daar slim op inspelen. Onze industrie blijft juist concurrerend door autom itis.éring;'de hoogste toegevoegde waarde per werkne mer van de Nederlandse indus trie wordt behaald in Zeeland! Tegelijkertijd zorgt automatise ring er wel voor dat routinewerk met minder werknemers toe kan. Daarom is het zaak om on ze beroepsbevolking zo goed mo gelijk op te leiden. De hoge kwa liteit van de onderwijsinstellin gen (o.a. HZ University of Ap plied Sciences en University Col lege Roosevelt) speelt daarom een belangrijke rol. Er zijn momenteel veel mooie initiatieven die de lokale econo mie ondersteunen. Hier zijn ook weer steeds meer grote organisa ties bij betrokken. Die willen zich nog wel eens verschuilen achter financiële argumenten of regelgeving. Eerder verwees ik al eens naar het verband tussen leef baarheid en economie. Eén mooi voorbeeld van hoe het be grip leefbaarheid een concrete in vulling kan krijgen zien we nu in een van onze projecten. De be trokken woonstichting heeft de opgave om de leefbaarheid in dorpen te ondersteunen. Dit blijkt heel concreet te kunnen door aanbestedingsregels anders te bekijken. In het dorp waar wij werken worden nu 38 woningen toekomstbestendig aangepast met een samenwerkingsverband van ondernemers uit hetzelfde dorp. Regels blijken vaak min der een belemmering dan ge dacht. Zeeland als het groenblauwe hart tussen Rotterdam en Antwerpen heeft flinke tikken gekregen, mensen. Bovendien heeft de lage beschikbaarheid van (goed) opge leide jonge mensen, vooral in 1 techniek, een bijkomende nega tieve invloed op nieuwe investe ringen of vestigingen. Gelukkig zijn er voorbeelden die perspec tief bieden. Het imernationaal service center van DOW in Ter- neuzen waar zo'n 600 mensen (gaan) werken of het Maintenan ce Value Park Kennis Innova tie Center, waar innovaties toege voegde waarde bieden aan de in ternationale procesindustrie. Met gezamenlijke investeringen in de groene chemie, slimme logistiek en maintenance moeten wij als Delta Region een duurzame sa menleving voor de lange termijn kunnen neerzetten. Kostenbe heersing, efficiëntie in uitvoering en een gezond innovatief vermo gen, vormen daarvoor de basis. In 2013 maakten we 75 miljoen euro winst. Een resultaat waar DELTA - en ik dus ook - tevre den met is. De energiemarkt blijft in de komende 5 jaar echter een behoorlijk risico vormen. Wij zullen daar, geholpen door de veelzijdigheid van onze activi teiten, zo goed mogelijk het hoofd aan bieden. De lage prij zen voor energie worden onder meer bepaald door Duitse stroom import waar onder zeer vervuilende bruinkool. Maar ook de goedkope steenkool uit Nederland zelf. De kolenbelas- ting, die de nationale overheid heft op Nederlandse kolencentra les, wil men in het Energie ak koord afschaffen. Daarvoor moe ten een paar oude centrales dicht maar blijven de grote jongens C02 uitstoten ten koste van schonere vormen van energie. Dat snap ik niet en helpt onze (Zeeuwse) economie ook niet voorruit. Vandaar een 5. Het is niet zo eenvoudig. Wan neer in de directe omgeving ver st I lillende bedrijven moeten slui ten. Hoe gaat het dan met de eco nomie Niet goed is dan mijn waarneming. En toch hoor ik van onze relaties dat erop ver- schillende fronten, waarbij ik ook de bouwengineering betrek, het lijkt of de vraag aantrekt. Be ter dan verleden jaar. Dat bete kent dat ik me moet beperken tot mijn eigen kleine met oog kleppen beperkte omgeving. Hoewel, wanneer ik naar het Portaal van Vlaanderen kijk is het bezoekersaantal over het 1 e kwartaal ook hoger dan in verge lijking met de twee voorgaande jaren. Daarbij opgeteld de ideeën om Terneuzen onder de vlag van Cfty Marketing nieuw elan te brengen met een accent op de verbinding haven - stadscentrum geeft dat inspiratie. Dat moet po- sitief uitwerken op de economie. Als nieuweling wil ik me eerst voorstellen. Ik ben André Sloot- maker, getrouwd en 2 kinderen. Ik heb een eigen land- en tuin bouwbedrijf in Nieuwerkerk met als belangrijkste teelt bloem kool, daarnaast hebben we een minicamping en theetuin. Als voorzitter van de ZLTO afdeling Agrarisch Schouwen Duiveland ben ik gevraagd om aan deze ru briek mee te werken. De agrari sche sector is op zich niet zo ge voelig voor de recessie. We pro duceren tenslotte het belangrijk ste wat een méns nodig heeft: voedsel. Waar wij veel meer mee ,te maken hebben is hoe warm het is in Australië en of er in En geland teveel of te weinig regen valt. Een aardappel groeit niet in de fabriek en in het voorjaar we ten we wel wat we in de grond duwen, rrjaar pas in het najaar weten we wat we gaan oogsten. Het weer bepaalt dit. Over het al gemeen is er voldoende.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 127