6 Evenement Havendag Economisch belang Technische beroepen •iti-isem* De havens in Vlissingen-Oost en Terneuzen zijn de motor van de Zeeuwse economie. Met afge rond 30.000 banen aan directe en indirecte werkgelegenheid goed voor welgeteld twintig procent van alle banen in Zeeland. Voor zitter Henk de Haas van Zeeland Port Promotion Council (ZPPC), belangenbehartiger van de havenbedrijven, heeft een hei lig geloof in de kracht van Zee land Seaports. Dat verhaal draagt hij ook all over the world uit.' "Tussen Rotterdam en Antwer pen ligt een buitengewoon inte ressant havengebied." Een ge sprek aan de vooravond van de Open Havendag in Vlissin- gen-Oost op zaterdag 24 mei. Tekst: Peter Oggel Foto's: Ruben Oreel VLISSINGEN - Niet zonder reden heeft ZPPC 'Food Offshore' geko zen als thema voor de tweejaarlijkse presentatie- en promotiedag van de Zeeuwse havens in Vlissingen-Oost. Het zijn precies deze beide takken van industrie waarin de Zeeuwse ha vens recentelijk uitblinken. Als foodport heeft Vlissingen Oost de laatste jaren een prima reputatie opge bouwd in de op- en overslag van fruit, vruchtsappen en vruchtcoru en traten. Dat onderstreept ook de vesti ging van het Spaanse AMC met een nieuwe fabriek voor het afvullen van vruchtensappen. Maar ook uien, aard appelen en zuivelproducten worden volop via de Zeeuwse havens ver scheept. Bananen reizen in toenemen de mate via Vlissingen. Dat is een. Twee is dat Zeeland Seaports, Vlissingen-Oost met name, een steeds belangrijker rol speelt in de offshore. Dat is te danken aan de stra tegisch ligging ten opzichte van groot schalige windparken en olie- en gas- platforms, buitengaats in de Noord zee. Verbrugge Terminals en BOW Terminal zijn in de offshore spelers van formaat. Vorige week nog maak te BOW bekend als gevolg van de Beeld van een van de vele activiteiten in de haven van Vlissingen. Havendas illustreert de dynamiek van de havens groeiende activiteiten de kade voor offshore te verlengen met 175 meter tot 525 meter. Food offshore dus. 'Topsectoren met potentie. Een groei markt', zeggen 1 lenk de Haas en Yvonne de Wolf elkaar na. De eerste is voorzitter' van ZPPC, afkorting van Zeeland Port Promotion Council, koepel van een dikke honderd ha- ven- en havengerelateerde bedrijven. De tweede is namens ZPPC voorzit ter van de werkgroep die elke twee jaar in Vlissingen-Oost de Open Ha vendag organiseert. Zaterdag 24 mei is de zevende editie alweer van dit evenement. Een breed publiek uit Zeeland en West-Brabant waardeert dat ook: de Havendag trekt gemid deld zo'n twaalf- tot veértienduizend bezoekers. Het publieksevenement dient tweeër lei doel. De eerste is om de burger een kijkje achter de schermen te ge ven; de tweede is om het economisch belang van de Zeeuwse havens vóór de zuidwestelijke delta te benadruk ken. Dat is steeds opnieuw nodig, vindt De Haas. Hij herinnert in dit verband aan de faillissementen van Zalco en Thermphos, de diepe spo ren die de massa-ontslage: i hebben veroorzaakt. "Dat heeft effect op hoe over de ha vens wordt gedacht", weet De Haas Yvonne de Wolf en Henk de Haas in de haven van Vlissingen-Oost. uit ervaring. "Maar er zijn ook positie ve ontwikkelingen. De anodefabriek van Zalco heeft inmiddels met het Amerikaanse Century Aluminum een nieuwe eigenaar. De sapfabriek gaat dit jaar open. Dat zijn opgeteld toch weer 150 banen. 1 )e foodport en de offshore bieden veel kansen. Die moe ten we pakken en uitbouwen, onze acquisitie op focussen. Dat is dus de keerzijde van de medaille en dat ver haal willen we ook vertellen, luid en duidelijk. Want het is zeker geen kommer en kwel in de havens. Zee land heeft veel te bieden." De Haas is net terug uit het Braziliaan se Sao Paulo, waar hij ZPPC heeft vertegenwoordigd op Intermodal, de belangrijkste logistieke beurs van Zuid-Amerika. Na de Open Haven dag staat in juni de Zeeuwse handels missie naar het Chinese Shanghai in zijn agenda, met op het programma ook een logistieke beurs. Hij onder streept het belang van netwerken, in het bijzonder in de wereld van havens en scheepvaart. I ydens en rond zo'n beurs ontmoet en spreek je par- tijen die voor Zeeland interessant kun nen zijn. Dat zijn doorgaans trajecten van lange adem. Rechtstreeks doe je geen zaken, maar uiteindelijk levert het wel op. Contacten zijn van evi dent belang. 1 n men moet toch we ten dat tussen de wereldhavens van Rotterdam en Antwerpen een buiten gewoon interessant havengebied ligt." Wat zijn verhaal in verre buitenlan den is? De hoge toegevoegde waarde, de klantgerichtheid, de prima nau tische toegankelijkheid inclusief de be schikbare verbindingen via water, weg en spoor naar het achterland, de beschikbare ruimte, de arbeidsethos van de Zeeuwen... De Haas: "We moeten zorgen dat onze havens zich kunnen blijven ontwikkelen. De con currentie is hevig, dus moetje zorgen datje er bij bent." De Open Havendag -gecentreerd op het terrein van Damen Ship Repair Vlissingen- draagt nadrukkelijk bij aan een beter imago van de Zeeuwse havens, zegt Yvonne de Wolf. Haven bedrijven zetten de poort gastvrij open, tonen wat ze doen. Het pu bliek kan snuffelen aan de dynamiek en de bedrijvigheid in de havens, met rondvaarten onder meer, met demon straties. Er is in samenwerking met Technocentrum Zeeland en onderwij sinstellingen ruime aandacht voor technische opleidingen en technische heroepen. Ook de technobiel van OTIB, het scholingsfonds voor het technisch installatiebedrijf, komt eind mei naar Vlissingen. Evenals de Vloot Roadshow met brugsimulator en klimtoren van de Koninklijke Mari- Aandacht voor techniek is nodig, legt De Wolf uit. "Havenbedrijven heb ben de komende jaren behoefte aan goed opgeleide technici, op alle ni veaus. Daar dreigt nu een tekort aan. Daar willen wij als promotie-organisa tie voor de Zeeuwse havengemeen schap wat aan doen. Laten zien hoe dynamisch werken in de havens is. Veelzijdig, nooit saai, elke dag is an ders. Alles is techniek. Maar dat moe ten mensen dan wel weten en zelf ook kunnen zien."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 122