Uitstellen van bedrijfsverkoop heeft geen zin U bereikt uw doelgroep beter met ndernemer \1/ m w Meer informatie? deOndernemer Zeeland T 088-0139995 Eadverteren.zeeland@wegenermedia.nl I www.deondernemer-pzc.nl Vanwege hun leeftijd zullen veel Nederlandse ondernemers de komende jaren hun onderneming willen overdragen. Op dit moment zijn ruim 100.000 Nederlandse ondernemers ouder t dan 55 jaar en ongeveer 70.000 Nederlandse ondernemers zijn ouder dan 60 jaar. Veel van deze ondernemers zijn vaak jong met hun onderneming gestart. De hoogtijdagen van hun ondernemingen lagen in de meeste gevallen vóór aanvang van de economische crisis. Om die reden hadden de ondernemers die twee tot vijf jaar geleden de beslissing namen om hun onderneming te verkopen vaak een te optimistische inschatting van de waarde van hun f onderneming. De te realiseren verkoopprijs viel de afgelopen jaren daarom fors tegen. Dat heeft ertoe geleid dat een grote groep ondernemen, de verkoop heeft uitgesteld. Aanbod ondernemingen in de verkoop neemt toe Omdat sprake is van een groot aantal relatief oude ondernemers zal de groep van ondernemers, die nu en de komende jaren de beslissing neemt om hun bedrijf te verkopen, alleen maar groeien. Daarnaast zullen ondernemers in betere tijden veelal hun bedrijf eerder verkopen ook als ze nog niet de pensioengerechtigde' leeftijd hebben bereikt. Het is dus een gerechtvaardigde stelling dat het aanbod de komende jaren veel groter zal worden dan de vraag. En u weet wat dat betekent voor de prijs van uw onderneming. Nee, uitstellen heeft geen zin. Gevolgen mislukte bedrijfsoverdracht Het kabinet heeft door het Center of Enterpreneurship van Nyenrode Business Universiteit een quick scan laten uitvoeren naar de bedrijfs- opvolgingsproblematiek in Nederland. Uit deze quick scan blijkt dat bij bedrijfsoverdrachten jaarlijks zo'n 2,3 tot 3,2 miljard euro eigen vermogen is gemoeid. Mislukte bedrijfsoverdrachten of opheffingen leiden jaarlijks tot een verlies van 50.000 tot 55.000 banen, 2,4 tot 3,2 miljard euro omzet en 0,88 tot 1,3 miljard euro aan kapitaal. Het kabinet zal zich vanaf dit jaar richten op het verminderen van knelpunten die bedrijven ervaren bij de overdracht van het bedrijf. Optimaal rendement behalen Het kabinet gaat het ondernemers in ieder geval gemakkelijker maken om een bedrijfsoverdracht te realiseren. Maar wat kunt u nu zelf doen? Het belangrijkste aandachtspunt bij bedrijfsoverdracht is tijdig juridische, economische en organisatorische kennis en ervaring. Het inschakelen van een adviseur is dan ook geen overbodige luxe. Bovendien is een adviseur in staat om vraag en aanbod van bedrijven bij elkaar te brengen. Bent u van plan om in de toe komst uw bedrijf te verkopen? Start dan nog vandaag met de eerste voorbereidingen. Uw tijdige inspanningen maken wel degelijk het verschil. Gert-Jan van den Berg (gertjan. vanden.berg@abab.nl).en Rob van Boxtel (rob.van. boxtel@abab.nl), beiden senior corporate finance adviseur. ABAB Corporate Finance is onderdeel van ABAB Groep B.V. ACCOUNTANTS EN ADViSEURS REPUTATIE starten. Op deze manier kunt u de overdracht zorgvuldig plannen en voorbereiden. Het draagt bovendien direct bij aan het behalen van een optimaal rendement. Maak uw eigen 'to do'-lijst Vanuit juridisch en fiscaal oogpunt is het van groot belang om de structuur van uw bedrijf zodanig in te richten, dat belastingbetaling bij de overdracht minimaal is. Eén van de zaken die hierbij speelt, zijn de termijnen (3 tot 6 jaar), die samenhangen met een herstructurering van een onderneming voorafgaand aan de overdracht. Ook het stroomlijnen van uw interne organisatie mag niet op uw 'to do'-lijst ontbreken. En niet in de laatste plaats dient u kritisch te zijn op uw persoonlijke rol binnen het bedrijf. Een goede voorbereiding vraagt om financiële, fiscale,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 120