3 UW WONING STAAT AL KLAAR IN DE FABRIEK _Ui SP Staalsiakken i www.oosterscheldekreeft.nl uw notaris vuur uw undttmuming 1 8111 §11 li! www,fi©fifii=vand§niiniPil ZATERDAG 19 APRIL 2014 Oosterschelde Vlnr: Michael Boogerd (die de kreeft veilde), Luiz Ezinga en de Duitse topkok Alfons Schuhbeck, die de eerste kreeft in ontvangst nam. gen dat het roestend ijzer in de sintels slecht is voor de kreeft en bovendien te fijn is, waardoor een vlakke massa ontstaat waarin geen kreeft kan hui zen. Vroeger werd daar nog breuk steen op gegooid maar dat gebeurt bijna nergens meer. Gedeputeerde Kees van Beveren heeft bij Rijkswa terstaat aangedrongen dat wel te doen en de gemeente Schouwen-Duive- land heeft de Raad van State ge vraagd om vernietiging van de ver gunning van Rijkswaterstaat. Zoals elk jaar kregen de gasten bij te rugkomst in de haven van Zierikzee een Oosterscheldekreeft maaltijd ge serveerd. Binnen enkele weken zal eregast Alfons Schuhbeck de Ooster scheldekreeft aan een select gezel schap promoten in een van zijn top restaurants in München. Zo groot was hij, lijkt CdK Han Polman te zeggen. taurant 'De OeSterbeurs' uit Yerseke om in de kombuis van salonboot Fri- sia te bereiden. Volgens de Zeeuwse kreeftenvissers zal de aanvoer dit jaar in het begin van, het seizoen veel beter zijn in ver gelijking met voorgaande jaren. De zachte winter en de relatief hoge tem peraturen in het vroege voorjaar zijn daar debet aan. Het kreeftenseizoen loopt elk jaar vanaf de laatste donder dag in de maand maart tot en met 15 juli. Dat betekent niet dat Ooster scheldekreeft na die datum niet meer in de restaurants te verkrijgen is, dat is afhankelijk van de aangelegde voorra den. 1 >e vissers mogen na 15 juli geen kreeften meer aan wal brengen. Luit Ezinga hekelde en passant nog even de gang van zaken rond de staal- slakken rondom de dijkversterking. Met deze vorm van aan roest onderhe vige dijkversterking krijgen de kreef ten uit de Oosterschelde, het Veerse Meer en de Grevelingen geen gele genheid meer om zich in de winterpe rioden in de holen en gaten van de dijken te verschuilen met als gevolg dat de kreeftenpopulatie nadelig zal worden beïnvli icd Visserij voorman Jaap Geleijnse onder streepte de woorden van Luit Ezinga en van de kreeftenvissers door te zeg- Ni I ai; I-.Cl; Al' II IK VAN DÓNGEN Bouwbedrijf Rijk is een familiebedrijf dat in 1962 werd opgericht. Het bedrijf is al jarenlang cliënt bij DRV Accountants Adviseurs, dat toen nog De Roo en Possen heette. Piet de Rijk nam het bouwbedrijf in 1984 van zijn vader over, en samen met hem blikken we vooruit op de toekomst in de bouwsector. Inzetten op meerdere doeigroepan Piet: "Bouwbedrijf Rijk was in Zeeland voornamelijk werkzaam in de woningbouw, met het Bouwfonds als een van de grootste opdrachtgevers. Ons specialisme is houtskelet- (HSB) bouw. In de tijd van de overname, de jaren '80, was het ook crisis in Ne derland, met hoge rentes. Het ging toen erg slecht in de wo ningbouw en ik be sefte hoe belangrijk het was dat we gin gen inzetten op een bredere markt. We zijn daarom toen ge start met een service- onderhoudsdienst en zijn ons gaan richten op het onderhoud van woningen voor wo ningbouwverenigingen en particulieren. Tevens werd het bedrijf meer gericht op nieuwbouw van bedrijfsge bouwen en scholen en er werd een aparte bv opgericht voor projectontwikkeling." Strategisch advias an ipadfiaka hulp Hans Vermeule, de accountant van Bouwbedrijf Rijk, licht toe hoe hij samenwerkt met Piet: "ik kijk goed naar hoe we op ontwikkelingen in de branche kunnen inspelen. Zo adviseer ik Piet bijvoorbeeld over finan ciële kansen en bedreigingen, fiscale besparingsmo gelijkheden, maar ook hoe hij het beste om kan gaan met nieuwe wetgeving in zijn sector. Laatst hebben we bovendien het bouwbedrijf geholpen met een speci fiek vraagstuk, want het hoofd boekhouding vertrok op korte termijn. Als iemand met zo'n spilfunctie het bedrijf verlaat, is het van belang om snel een nieuwe goede kracht aan te kunnen stellen. Samen met onze adviseurs van HR Interim Services hebben we meteen een tijdelijke interimkracht aangesteld en vervolgens samen met Piet een nieuwe kandidaat geselecteerd. Die is vorige maand begonnen." Waar liggtrs nog kansen in da bouw#«ctor? Hans: "het volume is de afgelopen jaren natuurlijk sterk minder geworden in de bouw. Er zijn een aantal bedrijven verdwenen. Deels door de crisis, maar ook door technologische ontwikkelingen." Piet: "innova tie zorgt er altijd voor dat ondernemers zich moeten blijven vernieuwen. In de bouw neemt de digitalise ring steeds verder toe: woningen worden vanaf de tekentafel in 3D ontworpen en de elementen worden vervolgens in de fabriek samengesteld. Ook in de HSB doen wij daar aan mee." Piet ziet de ontwikkeling van 'prefab' als een uitdaging. "Het voordeel is dat het bouwproces nu veel sneller gaat en veel meer gestan daardiseerd is. Bovendien verlaagt het constructieve risico's, want het voorkomt fouten. Ook nu verander ik mijn doelstellingen naar daar waar het werk ligt. Opdrachten liggen nu voor ons tegenwoordig ook in het 'upgraden' van de bestaande woningmarkt. Denk bijvoorbeeld aan isolatienormen en onderhoud en bij woningcorporaties en particulieren," Ho* slot do bouwsector or over vijf jaar uit? "Over vijfjaar is niet alleen het ontwerp van woningen verder geautomatiseerd, maar ook het werkproces", zo voorspelt Piet. "Steeds meer gebeurt fabrieksmatig en er vindt dus ook een verschuiving plaats van werkgele genheid op de. bouwplaats naar de fabriek. Het wordt dan veel te duur om alles op de bouwplaats met de hand in elkaar te zetten." Hans vult aan: "er zal altijd behoefte blijven aan goede ambacht, zeker onder klei nere ondernemers. Maar de (middel)grote bouwbedrij ven zullen verder geautomatiseerd zijn. Daar hoort ook een ander verdienmodel bij." Bent u ondernemer in de bouwsector en wilt u eens met ons praten over kansen en mogelijkheden in uw organisatie? Neem gerust contact op met Hans bij DRV in Middelburg of met een van de adviseurs van onze andere vestigingen. Kijk voor meer informatie op www.drv.nl. DRV Accountants Ir Adviseurs is met een team van ruim 400 medewerkers en 11 vestigingen in Zuidwest-Nederland een inspiratiebron voor nuchtereondernemers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 119