Nooit eerder stierven zoveel mensen tegelijk op Mount Everest Minder belasting Italianen u 8 BUITENLAND COEDE VRIJDAGPROCESSIE Voor vijftien triljoen mensen in Italië gaan de belastingen omlaag. Dat heeft premier Mat- teo Renzi gisteren getwitterd. De Italianen zuchten al jaren onder de gevolgen van de eco nomische crisis. De koop kracht is voor veel burgers dus danig omlaaggegaan, dat zij be zuinigen op eerste levensbe hoeften zoals eten. Er kwamen berichten in de pers over be- Politie staakt, tientallen moorden Tijdens een tweedaagse sta king van de politie in de Brazili aanse stad Salvador is het aan tal moorden in en om de stad opgestuwd naar 39. *Normaal' zijn er gemiddeld 2,5 moorden per dag. Ook kwam het in de twee dagen tot plunderingen en rellen. Politie en het stadsbe stuur ruziën over de lonen. Goudvondst tijdens darmoperatie Chirurgen hebben uit de dun ne darm van een Indiër twaalf kleine goudstaafjes verwij derd. Die had de man in Singa pore ingeslikt om ze het land uit te smokkelen en mee naar huis in New Delhi te nemen. De 63-jarige zakenman had zich bij het ziekenhuis gemeld omdat hij pijn in de buik had. jaarden die in winkels gingen stelen, omdat zij geen geld had den voor hun geliefde Parme zaanse kaas. De 6,5 miljoen armste Italianen moeten er van Renzi 80 euro per maand op vooruitgaan. Belastingverlagingen liggen moeilijk in Italië wegens de to renhoge staatsschuld. Daarom gaan stemmen op om meer te gen belastingfraude te doen. Hollande verbindt lot aan werkloosheid President Francois Hollande van Frankrijk zal in 2017 niet meedoen aan de presidentsver kiezingen, als de werkloosheid de komende jaren niet daalt Dat zei hij gisteren tijdens een bezoek in Clermont-Ferrand. Hollande had zich eerder nog niet uitgelaten over zijn kandi datuur in 2017. TOKIO Japan gaat toch weer op walvissen jagen Japan begint binnenkort weer met walvisjacht in het noord westen van de Stille Oceaan, ondanks een uitspraak van het Internationaal Gerechtshof. Dat oordeelde vorige maand dat de Japanse walvisjacht bij Antarctica illegaal is. Die uit spraak heeft echter geen be trekking op andere gebieden. De dragers waren bezig de berg klaar te maken voor het aanstaan de kiimseizoen. Honderden wes terlingen en Aziaten zijn in de Hi malaya om de komende weken de top 8848 m) te halen. De lawine raasde, volgens het Ne- palese ministerie van toerisme, gisterochtend rond 6.45 uur Nepa- lese tijd naar beneden langs de zuidelijke (meest populaire) kant van de berg. Daar trof de sneeuw een groep van vijftig sherpa's, die tenten en voorraden omhoog brachten van het basiskamp naar de kampen hogerop. Ook voorza gen ze de klimroute van touwen. Twaalf sherpa's vonden de dood, drie raakten gewond, vijf waren gisteren nog vermist. De dragers liepen op zo'n 5800 meter hoogte in het zogenoemde popcornfield, vlakbij de beruchte Khumbu Icefall. Dat is een steile gletsjer die over de randen van een klif heen 'valt' en daar grote gletsjerspleten vormt. Doordat het landschap er steeds verandert, moeten de sherpa's er elk jaar op nieuw routes zoeken en touwen bevestigen. Zonder die voorberei dingen zouden veel klimmers niet omhoog kunnen komen. De sherpa's zijn de arbeiders van de berg, vaak afkomstig uit arme dorpen in de Himalaya. Ze dragen het voedsel van de betalende klimmers en begeleiden hen om- BSSpS! hoog. Vorig jaar kwam het tot een incident: een groep sherpa's be dreigde enkele Britse klimmers. „Ze voelen zich respectloos behan deld door de westerlingen. Als je om je heen kijkt en ziet hoe luxe sommige kampen zijn, dan be grijp je wat ze bedoelen", zei alpi nist Jon Griffith in The Guardian. De expedities op de Everest lig gen al even onder vuur. Het wordt steeds drukker op de berg, expeditieleden lopen in file naar boven. Vorig jaar beklommen 500 mensen de top, van wie 150 op één dag. Ook zijn er honderden sherpa's op de berg. De drukte kan niet gespreid worden omdat het weer maar een paar keer per jaar goed genoeg is voor een top- poging. Door steeds betere hulp middelen, wagen ook minder er varen klimmers een toppoging. Daar betalen ze flink voor: 7.500 euro in een expeditie van een prijsvechter tot 60.000 euro voor de luxe versie. Vrijwel elk jaar zijn doden te be treuren op de berg, 250 sinds 1953. In 1996 stierven acht klimmers op één dag door een storm, tot nu toe het meest dodelijke incident. Sherpa's gaan voor een expeditie langs bij een lokale geestelijke. „Die lama zegent iedereen en doet een koordje om je hals, voor geluk", blogde de Nederlandse klimmer Eric Arnold deze week vanuit de Himalaya. Arnold is op weg naar de Everest voor een top poging. Hij meldde gisteren niet betrokken te zijn bij het ongeluk. Maar die zegen heeft de omgeko men sherpa's niet mogen baten. as TilC11^,,^ RANDAZZO - Door de straten van Randazzo, een stadje hoog op de noordelijke helling van de vul- V IjI UUI Idlkaan Etna op Sicilië, houden verschillende kerkelijke broederschappen rond Pasen processies. Die 1_ „1 J tnrcpn °p Coede Vrijdag is altijd de grootste. Beelden van Jezus en Maria uit de kerk worden gedurende UCClLlCil LUI JCll vjjf uur door dertig mannen door Randazzo gedragen, foto's Merlin Daleman/HH I Voor de processie verwijderden gelovigen de beelden gisteren overdag al uit de kerk van Sint-Pieter in Randazzo. foto Merlin Daleman/HH ROME SALVADOR NEW DELHI PARIJS door Cyril Rosman KATHMANDU - Het kiimseizoen op de Mount Everest is dramatisch be gonnen. Nog nooit vielen er op 's werelds hoogste berg zoveel do den op één dag: een verwoestende lawine doodde gisterochtend vroeg twaalf sherpa's. Op de Mount Everest ontstaat soms een file van klimmers, foto Corbis/HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 10