r - 66 Als ik een vrouw achter de tralies zie, is dat toch anders dan dat er een man staat MEDIA 19 f« mmmm -r mmnmmr Het was een stevige binnen komer, zijn gesprek met die jonge moeder in Buch in de bajes: vrouwengevangenis. Bij het registreren van haar bezittingen wordt een zak je met speed opgediept uit haar tas. „Dat is mijn leven, vertelt ze, zwaar naar de kloten. Maar ze is wél moe der van een kind. Als ik een vrouw zo ach ter de tralies zie, is het toch anders dan dat er een man staat. Zal wel aan mij liggen, maar toch." Menno Buch kijkt terug op vier bewogen maanden in de penitentiaire inrichting Ter Peel in het Limburgse Evertsoord. Het is de Na twee seizoenen achter de tralies, is Menno Buch weer op tv met een heftige gevangenis serie. Vanuit de vrouwenbajes dit keer. „Ik ben he-le-maal klaar met die PW-taal." grootste van de drie vrouwengevangenis sen in ons land en heeft een speciale afde ling waar moeders met hun zeer jonge kin deren verblijven. Na twee seizoenen Buch in de bajes in res pectievelijk Almere en Vught, nam Buch nu een kijkje bij de vrouwelijke crimine len. Hoewel, die term is lang niet altijd van toepassing in Evertsoord. Slachtoffer van de omstandigheden, dat zou vaak beter pas sen zegt hij: „Alles is anders in de vrouwen gevangenis. Het personeel, de verhalen, de delicten, het hele voortraject. Een vrouw die jarenlang mishandeld en misbruikt is door haar man en hem uiteindelijk ver moordt, voelt voor mij niet als een crimi neel. Natuurlijk, het mag niet volgens de wet, dus de rechter heeft haar veroordeeld. Maar ik sprak vrouwen wier leven een aan eenschakeling is van doffe, doffe ellende. Ik ben ervan overtuigd dat er rechters zijn die weieens stiekem denken dat ze wel straf moéten geven, maar eigenlijk het liefst zouden willen helpen." In de vorige series - met name in Vught, dat ook een Extra beveiligde Inrichting heeft - sprak hij onverbeterlijke crimine len. „Ook in Evertsoord zitten vrouwen die bewust voor misdaad kiezen. Maar dat wa ren er minder. Sommigen zijn vanaf dat ze ïo waren misbruikt door hun vader, kre gen een kind van hem; zo veel ellende, dat je vlucht in drank en drugs. Dat is echt een ander verhaal. Ik dacht weieens: mijn God, wat voor duivel woonde in het huis waar jouw wieg heeft gestaan? Eén vrouw zei te gen me: 'Menno, ik wil nooit meer naar buiten'. De bajes is haar enige veilige plek." Veel kijkers zullen evengoed iets roepen als 'opsluiten die hap', dat weet hij nu al. „Maar een meisje dat aan de heroïne raakte toen ze in een club moest werken omdat ze anders aan puin werd geslagen, is toch een ander verhaal dan een vent die met zijn gok vol coke een juwelier berooft." Zelf bezocht hij jaren voor Buch in de bajes al gevangenen en dat doet hij nu nog steeds. Hij blijft geïntrigeerd door de vraag waarom zij daar zitten en hij hier. „Ik wil oprecht weten hoe je leven zó kan ontspo ren. We zijn na het draaien teruggeweest bij Ter Peel. Gewoon om te laten zien: ik denk aan jullie. Zo ben ik er ook naar de kerstviering gegaan. En je mag van me aan nemen, ik ben nog nooit van mijn leven naar een kerstviering geweest. Wat een hel den zijn die mensen die er werken. Ik vroeg ze waarom ze niet lekker op een cruiseschip gingen werken. Maar nee, hun hart ligt op de psychiatrische afdeling. Klei ne overwinningen maken hun dag. Even sa men een sigaretje roken: 'Menno, kijk eens hoe rustig ze nu is!' Mooi." Hij vreest de dag dat opnieuw bezuinigd wordt in het ge vangeniswezen. „Omdat de veerkracht er uit is. Als ik daar ben, zie ik dat die mensen al veel meer doen dan ze moeten doen." Hij vindt dat er vooral bezuinigd kan wor den op de groep onverbeterlijke crimine len. Misschien dat hij dat nog meer is gaan vinden sinds hij en zijn vrouw thuis wer den beroofd. „De mensen die al zitten te bedenken wie ze zullen beroven of neerste ken op de dag dat ze weer op straat staan. Die voor de rechtbank een zielig verhaal op hangen. Voor hen moeten we iets anders bedenken. Wat weet ik ook niet. Maar wat ik wel weet, is dat ze het dure hulpverle ningstraject niet verdienen." Wat hij beoogt met zijn programma? Zon der aarzeling: „Dat mensen genuanceerder gaan denken over het gevangeniswezen. Ik ben he-le-maal klaar met die PW-taal, dat het net hotels zijn met plasmaschermen aan de muur. Klinkt lekker simpel, maar ie dere middag gaan die cellen op slot. En of een straf nu verdiend is of niet, dat valt echt niet mee. Soms is dat maar goed ook. Maar zwart-wit is het allemaal niet. En dat wil ik laten zien." ZATERDAG 19 APRIL 2014 Menno Buch praat voor zijn nieuwe serie met gedetineerde vrouwen, foto RTL mm Uw mm - - v - - ■m&mWÊÊÊÊÈÊÈtiiÊÊÊÊÊÊÊÊmÊÊm jfcwÈ» - '~xy- ^r- m. ?f-'-w>-"ra' ■■-■:■ i." Buch in de vrouwenbajes Menno Buch door Monique Brandt Buch in de bajes: vrouwengevangenis. Elke donderdag op RTL 4, 21.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 107