REIZEN 15 De voormalige DDR was niet gezegend met veel delicatessen van eigen bodem. De beroemde Spreewaldgurken, uit het thuisland van de Sorben, behoorden er wel toe. De oorsprong van de augurkencultuur blijkt echter Nederlands te zijn. DUITSLAND Haast geruisloos glijdt de pun ter door het stille stroompje, dat omzoomd wordt door een rijkdom aan struiken en bo men. In het voorseizoen is het hier nog een en al rust. Op het hoogtepunt van de zomer kan het een stuk drukker zijn. Slechts een kwart van de ruim 1.000 kilometer water gangen is voor toeristen bevaarbaar. Het grootste deel van het stroomgebied van de Spree, in het biosferenreservaat Spreewald, wordt aan de natuur overgela ten. De opengestelde stromen bieden ge lukkig ruim voldoende vaarplezier. Op ge zette afstanden zijn er gastvrije pleister plaatsen, waar je terechtkunt voor regiona le gerechten en soms zelfgemaakte drank jes. Onder een natuurlijk afdak van linde bladeren en kijkend na'ar de voorbij glij dende Kahnen - de platbodemschuiten - is het goed toeven. Het is niet verwonderlijk dat Nederlandse wevers die hier in de zeventiende eeuw heen trokken, zich goed thuisvoelden in het Spreewald. De gelijkenis met het ge bied rond Giethoorn is groot. Al zijn de Fliefien, zoals ze de vaarten noemen, voor het grootste deel natuurlijk in de ijstijd ontstaan en niet door vervening. De nijvere Nederlandse wevers namen naast hun destijds superieure techniek ook hun kennis over komkommerteelt mee. Daarmee begon het succesverhaal van de Spreewald-augurken, dat ongehin derd door burgertwisten, onderdrukkin gen, wereldoorlogen en idealistische dicta turen, tot op de huidige dag voortduurt. „Proef deze eens", zegt Andrea Pursche, voorzitter van de Sorbisch/Wendische ver eniging in Lübbenau. „En dan samen met een stukje Grützwurst." De zachtzure smaak van de augurk combineert wonder wel met de stevig gekruide, zoetsmaken- de bloedworst. De door de worst gemalen Grütze - grutten - geven een knapperige stevigheid. „Je moet ervan houden", zegt ze lachend, „maar het is wel een echt Sor- bisch gerecht." „Die Sorbische identiteit is in de afgelo pen eeuwen, ondanks veel onderdruk king, blijven bestaan", vertelt Pursche. „Ik ben Duitse, maar onmiddellijk daarna ook Sorbe. In onze verenigingen en onze koepelorganisatie Domowina vechten wij voor het behoud van die identiteit, de cul tuur en de bijbehorende gebruiken." Oorspronkelijk kwamen de Sorben of Wenden uit het gebied rond de Karpaten. De taal is verwant aan het Pools en Tsje chisch. Al in 631 werd melding gemaakt van de aanwezigheid van dit Slavische volk in het latere Duitsland. Pas na de een wording van Duitsland kreeg de Sorbi sche cultuur met al haar facetten wettelij ke bescherming. Het opvallendste van de levende Sorbische cultuur is de tweetalig heid. Alle plaatsnaambordjes en straatna men zijn in het Duits en het Sorbisch. Meer en meer Sorben zien de kennis van de eigen taal als garantie voor het voortbe staan van hun identiteit. Vooral de genera tie jonge ouders blijken hun Sorbische achtergrond opnieuw te ontdekken en stu ren hun kinderen naar Sorbische scholen. Veel andere uitingen van de Sorbische cul tuur zijn echter, net als in andere streken, uit het openbare leven verdwenen. Slechts hier en daar loopt nog een oude vrouw in haar dagelijkse dracht van blau we rokken, omslagdoeken en groene hoofddoeken. Wie hoogtijdagen als carna val, Pasen, het Meifeest of hef Johannis-rij- den op 24 juni mist, kan voor een goed beeld van de ooit eens zo populaire kle derdracht alleen nog maar terecht in de verschillende musea. Maar er is meer nodig om toeristen naar een gebied te lokken. Met dat doel voor ogen zijn diverse fietsroutes uitgezet Bij voorbeeld de zevendaagse Gurkenradweg, die je als een pakket met zes overnachtin gen kunt boeken. Er zijn ook andere rou tes, die je naar gelang het onderwerp lei den langs bezienswaardigheden over mijnbouw, geschiedenis, Sorbische cul tuur, augurkenteelt of duurzame natuur. Het fietst makkelijk weg over de goed on derhouden fietspaden met duidelijke be- bordingen. Houtwallen en bosopstanden beschermen de eenzame fietser tegen al te veel zij- en tegenwind. En wie tegen het vallen van de avond even uitrust op een bankje aan de rand van een elzenbos, kan opeens een kudde reeën zien die van uit de bescherming van de bomen voor zichtig het akkerland opstapt. De schichti ge dieren kijken voortdurend om zich heen. Ze weten dat hier meer gevaren dreigen dan de jacht alleen. Zij delen, net als vroeger, de natuur weer met de wolf. Het wolvenpaar dat hier zou moeten le ven, houdt zich echter verre van de men selijke indringers. In dit deel van het land beten een paar de cennia geleden grote graafmachines enor me gaten in het land. Meer nog dan eeu wen van politieke onderdrukking, ver woestte de bruinkoolwinning het leefge bied van het Sorbische volk. Tientallen dorpen en gehuchten werden ontruimd en afgebroken. De inwoners kregen nieu we behuizingen in grauwe flats in omlig gende steden. De enige troost is dat de uitgebaggerde ga ten over niet eens zo heel lange tijd de be volking nieuwe welstand en mogelijkhe den kunnen bieden. Zo is bij de stad Senftenberg een immens watersportge bied ontstaan. Met veel liefde, aandacht en vakkennis is aan de rand van de stad een schitterende marina gebouwd. Er lig gen er in deze regio straks 23 van deze prachtige meren, waarvan enkele ook on derling zijn verbonden. In één geval zelfs met een 200 meter lange tunnel onder een drukbereden weg. Hier liggen voor mensen met durf en za- keninstinct grote mogelijkheden. Zaken man Gerold Schellstede is in Grofiraschen al begonnen. Hij opende in 2009 het Seehotel ohne See (hotel aan het meer zonder meer), in afwachting van het water dat langzaam de afgraving vult. WAAR EN WAT ZATERDAG 19 APRIL 2014 PUNTEREN OVER SORBISCH Spreewald Een tochtje in een punter is een heerlijke manier het stroomgebied van de Spree te ontdekken, foto DZT Het Spreewald ligt deels in Branden burg en deels in Sachsen, op onge veer een uur trein reizen vanaf Ber lijn. Met de auto duurt de reis vanaf Utrecht circa zeven uur. Meer informa- tie:www.spree- wald.de; www.stad- thafen-senften- berg.de; www.lau- sitzerseenland.de; www.reis- eland-branden- burg.de. Toeristische attrac ties in de regio: Wellnesspark bij Lübbenau: www.spreewel- ten-bad.de. Tropisch zwempa radijs met over nachtingsmogelijk heden in een voor malige hangar, www.tropical-is- lands.de. door Arnoud Cornelissen 1 u

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 103