REIZEN 13 Meer dan welke stad ook in de Lage Lan den is Antwerpen het centrum van het goede leven. Een overzichtelijke stad, vol fantastische adressen om te eten en te drinken. Zie de mensen flaneren, voel de mode. Niet alleen in de winkels, maar ook op straat, in het theater, 'op' het café. En beleef de architectuur uit vervlogen tijden en schitterende heden daagse bouwwerken. De dynamiek van Antwerpen blijkt meteen bij aankomst per trein op het Centraal Station. Het majestueuze gebouw van rond 1900 op de kop van de be roemde Ktyserlei is enkele ja ren geleden helemaal op de schop gegaan en geschikt gemaakt voor de ontvangst van alle denkbare railtransport middelen, inclusief de HSL. Vier ultramo derne etages vervoersdynamiek, uitmon dend in het hoofdgebouw, de 'spoorwegka- thedraal' die al meer dan honderd jaar reizi gers verwelkomt. De omgeving van het station was jarenlang een troosteloze buurt. Totdat de stadsver nieuwing haar positieve werk deed. Toch is de Diamantwijk tegenwoordig geen vrolij ke buurt. Dat komt door de crisis, die toe risten uit de wijk weghoudt. De zwartge- broekte en witgesokte Joodse handelaren met hun pijpenkrullen onder hoge zwarte hoeden bepalen nu het straatbeeld. Aan de noordkant van het station is het een stuk levendiger. Je wandelt onder een oosterse poort zo Chinatown in, met snuis terijenwinkeltjes en authentieke eetadres- sen in de Van Wesenbekestraat en de Van Arteveldestraat. Lampionnen en gelakte eenden aan de gevels wisselen elkaar hier af. Er is de spectaculaire overdekte dag- markt Criée. Hier laat de wereldhaven zijn sporen na: op het vasteland van Europa heeft Antwerpen een der grootste Chinese nederzettingen. De beste Chinees ter stede Lam Yin (met Michelinster, toch redelijk betaalbaar) ligt trouwens niet in China town, maar in het oude centrum, Reynders- straat 17. Wie méér van Antwerpen wil zien dan het door toeristen overlopen stadshart, doet er goed aan een strategisch gelegen logeer adres te kiezen. Huur een appartement aan de Keyserlei, of boek een kamer in een van de hotels niet ver van het station, want daar komt al het vervoer samen. Bovendien vormt deze buurt een strategi sche uitvalsbasis voor wandelingen naar vrijwel alle interessante stadsdelen. Voor wie liever vanuit het café of het restaurant gelijk het bed inrolt, bieden de trendy O-hotels uitkomst. Ze bevinden /ich op de Handschoenmarkt (bij de kathedraal) en op de Leopold de Waelplaats. Met een befaamde modeacademie en liefst 775 modewinkels kun je in Antwerpen niet om kleding heen en alles wat daarmee samenhangt. Wereldberoemde namen als Dries van Noten, Raf Simons en Ann de Meulmeester tekenen voor het schier onbe taalbare aanbod. Maar er is méér, véél meer. In de omgeving van de Nationalestraat (met het gebouw Modenatie met het Modemuseum en ver derop het prachtige Modepaleis) en de Volksstraat wisselen trendy en vintage el kaar af. Kijk je ogen uit. Strijk neer bij het chocoladecafé annex atelier van Günther Watté aan de Steenhouwersvest 30b. Eigenlijk is dit kleine stukje stad een cen trum op zich: midden tussen de oude stad en 't Zuid, dat tegenwoordig hotspot is. Het oude centrum herbergt in het hart de monumentale Markt, met onder meer het beroemde café Den Engel, waar Vlaamse beroemdheden als commissaris Witse graag een bolleke De Koninck komen drin ken. Ander hoogtepunt is natuurlijk de On ze Lieve Vrouwe Kathedraal, de grootste go tische kerk der Nederlanden. Met tal van meesterwerken van beeldhouw- en schil derkunst, onder anderen van een der groot ste zonen van de stad, Pieter Paul Rubens. Maar ook de smalle straatjes met leuke ca fés en eettentjes getuigen van een rijk ver leden. Ga bijvoorbeeld eens kijken in de Vlaeykensgang, een echte Middeleeuws steegje met een toprestaurant: Sir Anthony van Dijck van topkok Marc Paesbrugghe, die in 1992 zijn twee Michelinsterren inle verde. Een kilometer naar het zuiden is 't Zuid, uitgaansgebied met het Museum voor He dendaagse Kunst Muhka, goede restau rants aan de Waalse en de Vlaamse Kaai (restaurant Kommilfoo is in deze tijd van het jaar bekend om zijn aspergespecialitei ten), de mooie Leopold de Waelplaats (gale rieën, winkels, cafés en het Koninklijk Mu seum voor Schone Kunsten) en aan het ein de van de bebouwing een glinsterende feestmuts: het justitiepaleis van de Britse architect Richard Rogers, die ook het Cen tre Pompidou in Parijs ontwierp. Helemaal aan de andere kant van de stad - in het oosten, bij station Berchem - ligt de wijk Zurenborg, een stevige wandeling ze ker waard. Deze wijk staat vol art-nouveau- huizen en de Cogels-Osylei vormt het hoogtepunt. Sta stil bij en bekijk de vier rijk gedecoreerde huizen (De Vier Seizoe nen) op de hoek van de Generaal Van Mer- lenstraat. Restaurant Le Döme (grote Hond straat) heeft een sterrenkeuken, het goedko pere, maar zeker zo leuke visrestaurant Döme sur Mer zit op de hoek van de Arend straat. Voor de chauvinist die Nederlandse handtekeningen zoekt in de Scheldestad, is het Museum aan de Stroom (MAS) zeker een bezoek waard. Van de Nederlandse ar chitect Willem Jan Neutelings. Op de Han- zestedenplaats op liet Eilandje, een stads deel in opkomst in het noorden van de stad. Het gebouw is interessanter dan de museumcollectie. En dan natuurlijk de nieuwste eettempel van Antwerpen, van de Nederlandse top kok Sergio Herman. Hij opende 25 maart The Jane in de kapel van het voormalig mi litair hospitaal. Ingericht door designer Piet Boon. Wie er wil aanschuiven, moet reserveren via de website, maanden tevo ren. Als dat al lukt, want het loopt storm. WAAR EN WAT Antwerpen door Paulus Smits Grote foto links: De Vlaeykensgang, een typisch middeleeuws steegje. Links: Het Museum aan de Stroom (MAS); het gebouw is interessanter dan de collectie. Boven: Het majestueuze, ultramoderne Centraal Station Antwerpen, foto's Antwerpen Toerisme kennen. Alleen of in een groep, met of zonder gids, de mogelijkheden zijn legio en de afstan den te overzien. stand Utrecht-Ant- werpen is 125 kilo meter. De Dienst Toeris me is gevestigd aan de Grote Markt 13. Voor de voorpret: www.visi- tantwerpen.be. Op die website staan ook mogelijkhe den voor hotelre serveringen en voor boekingen voor evenemen ten. Antwerpen is heel goed te voet te ver- Naar Antwerpen? Neem bij voorkeur de trein. De reis Rotterdam-Antwer- pen vergt per Tha- lys ruim een half uur en per interci ty een uur en twin tig minuten. De af-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 101