1927-2014 Let op! Geld lenen kost geld b-Jy BUITENLAND 7 BETAAL DE HELFT NU, DE ANDERE HELFT IN 2016. RENTEVRIJ!' Gabriel Garcia Marquez mensen iets zeiden. Zijn plafond als schrijver bereikte hij met Hon derdjaar eenzaamheid (1967), dat wereldwijd een bestseller werd. De roman volgt zes generaties van een familie in het fictieve my thische dorp Macondo .Honderd jaar eenzaamheid is ondanks zijn complexe structuur, het literaire experiment en de vele zijpaden in zijn overrompelende vertelkracht een weergaloze pageturner. Je raakt er niet in uitgelezen. Bij elke herlezing ontdek je iets nieuws. Het was uitgesloten dat hij dit meesterwerk nog zou evenaren, laat staan overtreffen. Maar hij ver raste vriend en vijand acht jaar la ter met De herfst van de patriarch (1975), een surrealistisch en exube rant werk over een Latijns-Ameri kaanse dictator die al zo lang in het zadel zit dat niemand nog weet hoe hij aan de macht is geko men. Alles wat hij voor die twee boe ken schreef- waaronder Afval en dorre bladeren (1955), De kolonel krijgt nooit post (1961), Het kwade uur (1962) en tal van verhalen - waren oneerbiedig gesproken vin geroefeningen voor het grote werk. En alles wat hij daarna schreef, bleef erbij in de schaduw. De meesterverteller begon tradi tioneler te schrijven, hoewel zijn thematiek in de kern nauwelijks veranderde. Hij excelleerde op de korte baan in Kroniek van een aan gekondigde dood, een verhaal over seks, moord en vergelding dat te gelijk een ingetogen hommage aan de journalistiek is. Hij schreef met Liefde in tijden van cholera (1985) een haast negentiende- eeuwse grote roman met een goed einde, de historische roman De generaal in zijn labyrint (1989), het juweel Over de liefde en andere duivels (1994) en Herinnering aan mijn droeve hoeren (2004), over de liefde tussen een oude man en een jonge prostituee. Gabriel Garcia Marquez werd in 1927 in het Colombiaanse kust stadje Aracataca geboren. De klei ne Gabriel kreeg van zijn grootva der verhalen te horen over oorlog, onrecht en politiek. Hij hing aan de lippen van zijn grootmoeder die hem voor het slapengaan ver haaltjes over het bovennatuurlij ke vertelde. „Ik kan de meest vre selijke of fantastische dingen be weren zonder een spier te vertrek ken. Dat is een talent dat ik van mijn grootmoeder heb geërfd. Als schrijver doe ik hetzelfde. Je kunt Zijn oeuvre is groots en mee slepend, maar de gisteren in zijn huis in Mexico-Stad aan kanker overleden Gabriel Gar cia Marquez zal vooral de geschie denis ingaan als de schrijver van Honderd jaar eenzaamheid. De ro man bezorgde hem niet alleen de Nobelprijs voor de literatuur. Het boek maakte hem in korte tijd rijk en beroemd en verschafte hem veel politieke invloed. Garcia Marquez werd onder de grote schrijvers van zijn generatie de belangrijkste beoefenaar van het magisch realisme in de La tijns-Amerikaanse stijl, waarin het fantastische, mythische en het alledaagse met elkaar versmel ten in een spiegelbal van verha len. Toch raakt elke zin aan de werkelijkheid. „Ik reik de lezers een vergrootglas aan, zodat ze de werkelijkheid beter begrijpen", zei de schrijver, die in de grote na men uit de wereldliteratuur zijn voorbeeld zag (Rabelais, Shakespe are, Cervantes) en veel bewonde ring had voor de Amerikanen Wil liam Faulkner en Ernest Heming way. Gabriel Garcia Marquez' meester schap is onbetwist. Hij hield van het literaire experiment, legde de lat hoog, maar wilde in de eerste plaats verhalen vertellen die de met alles wegkomen, zolang je het maar geloofwaardig maakt." Hij woonde als kind bij zijn groot ouders omdat zijn ouders arm wa ren. Gabriel studeerde rechten in Bogota, maar besloot broodschrij ver te worden, eerst als journalist, daarna als romancier. In 1958 trouwde hij met zijn jeugdliefde Mercedes Barcha. Garcia Marquez voert in zijn boeken vrijwel altijd sterke vrouwen op. Logisch, vond hij, „als ik weet dat er een vrouw aan meewerkt, weet ik dat het goed komt. Voor mij is het duide lijk dat de vrouwen de wereld bij elkaar houden." De schrijver bleef ook na het wereldsucces een aima bele en verlegen man, die onver holen emotioneel en sentimen teel kon zijn. Dat vond hij trou wens zelf ook. „Als ik een vrouw was geweest, zou ik altijd ja zeg gen. Ik heb heel veel liefde nodig. Daarom schrijf ik. In de hoop dat men van mij houdt." 2E PAASDAG GEOPEND! MILANO2015 Fiat geeft nu kortingen waar iedereen blij van wordt. Op de Panda Edizione Cool met airco bijvoorbeeld. Het voordeel kan oplopen tot 1.835,- waardoor je hem al rijdt vanaf 9.995,-. En dankzij onze 50/50 deal betaal je er nu maar 4.995,-" voor! Op de Punto Street met o.a. lichtmetalen velgen, airco en Bluetooth kan je voordeel oplopen tot wel 2.000,-. Vanaf 11.995,- is hij van jou terwijl je er nu maar 5.995,-* voor betaalt dankzij deR/50 deal. De Happy Days van Fiat. Standaard met een glimlach. Ga naar fiat.nl/acties voor het complete aanbod. *ACU »>||l Prijs is iricl. BTW/BPM, excl. kosten rijklaar maken en verwijderingsbijdrage. Kijk voor de verkoopvoorwaarden op fiat.nl. Gem. brandstofverbruik: 3,4 - 5,7 i/100 km (1 op 17,5 - 30,3). CO,: 85 - 132 g/km. ♦Vraaa naar de voorwaarden van de 50/50 deal Betaling restant 50% te voldoen in januari 2016. Afgebeelde auto's kunnen afwijken van de standaardspecificaties. Het financieringsaanbod betreft een uitgestelde betaling via Fiat Financial Solutions, handelsnaam vanKA clp.talSS actie is geldig tot 30 juni 2014. De verbruikscijfers zijn gebaseerd op de officiële Europese testmethode. Het daadwerkelijk verbruik hangt mede af van de omstand.gheden en uw rijgedrag. Wij adviseren Het Nieuwe Rijden, zie ook www.hetnieuwerijden.nl voor handige tips om zuiniger te rijden. VRIJDAG 18 APRIL 2014 Verhalenverteller die smachtte naar liefcle door Nico de Boer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 7