Transgenders India nu als volwaardig erkend' 6 BUITENLAND Poetin weet VS te provoceren en Oekraïnebeleid te verdedigen in zijn jaarlijkse inbelshow. Poetin verklaart inlijving Krim WBÊÊKÊÊKÊÊBÊÊÊÊSÊSKÊBBÊBBBÊÊm MOSKOU - Zelfbewust en ogen schijnlijk met oplossingen voor elk probleem in zijn land: zo pre senteerde de Russische president Vladimir Poetin zich gisteren in zijn jaarlijkse inbelshow aan de kijkers. Terwijl in Genève moeiza me onderhandelingen plaatshad den over de toekomst van Oekraï ne, antwoordde Poetin meer dan drie uur lang vragen van burgers, onder wie - verrassend - ook klokkenluider Edward Snowden. Die laatste werd door de oud- KGB'er verwelkomd als een soort collega: „Wij zijn beiden ex-ge heim agenten." Het inbellen van Snowden was een openlijke pro vocatie jegens de Verenigde Sta ten, die de voormalige CIA-mede- werker zien als een landverrader. De 'Poetin-show' is een gelikte propaganda-machine. Uitgebreid werd stilgestaan bij de situatie in Oekraïne. Poetin gaf voor het eerst toe dat bij de annexatie van het Krim-schiereiland 'op de ach tergrond' ook Russische militai ren waren betrokken. In Oost- Oekraïne zijn volgens Poetin geen Russische militairen of vei ligheidsagenten actief. Maar de president herinnerde eraan dat hij militair zal ingrijpen als de si- Poetin verwijt het Westen verantwoordelijkheid te dragen voor de escalatie in Oekraïne. tuatie daarom vraagt. In een veel zeggende verwijzing noemde hij de opstandige regio's als histo risch Russisch gebied: Novorossija. Die naam kreeg het gebied ten noorden van de Zwarte Zee nadat het eind 18e eeuw werd veroverd door Rusland. „Waarom zij in 1920 deel werden van Oekraïne? Dat weet alleen God." Poetin, zittend in een moderne studio met voor hem een geselec teerd publiek, verweet het Wes ten verantwoordelijkheid te dra gen voor de escalatie in Oekraïne. De Navo is er, in Poetins ogen, op uit om Oekraïne in te lijven: „Op dat Navo-oorlogsbodems kunnen aanmeren in de heldenhavens van de Krim." Hij beschuldigde Navo-baas Ras mussen ervan ooit, als premier van Denemarken, een gesprek met hem te hebben opgenomen en naar de media te hebben ge lekt. „Hoe kan er dan nog sprake zijn van vertrouwen." Tegelijker tijd zei Poetin ervan uit te gaan dat de crisis rond Oekraïne met di plomatieke middelen kan worden opgelost. Maar een nieuw pro bleem dient zich alweer aan: Rus- sischtaligen in de van Moldavië af gescheiden provincie Transnistrië zoeken aansluiting bij Rusland. „Zelfbeschikking is hun democra tisch recht", reageerde Poetin. Voor miljoenen Russen is Vladi mir Poetin niets minder dan een moderne tsaar, met onbeperkte macht. Vanuit verafgelegen dor pen aan de grens met China tot el ders in Siberië konden zij voor de camera's hun vragen stellen. Of Vladimir Vladimirovitsj ook we gen kan laten aanleggen 'bij ons in het Verre Oosten', vroeg een tandeloze Aziatisch-Siberische au toliefhebber uit het dorpje Belgo. „Want die zijn hier niet en ik be taal wel vierduizend roebel we genbelasting." „Waarom heb je dan een auto?", kaatste Poetin de bal terug. „Dit lijkt mij een provocatie." Daar spak weer de achterdochtige KGB-agent, voor wie elk spoortje kritiek een aanval is op de staat. In andere gevallen stelde Poetin vragenstellers gerust. Ik ken uw problemen en ik ben in voortdu rend overleg met uw lokale be stuurders, luidde zijn boodschap. Zo dient de Poetin-show als be wijs dat Poetins 'verticale machts structuur', die eindigt aan de top in Moskou, functioneert in het Russische Rijk. Dat Rijk wil zich overigens niet met een nieuw IJze ren Gordijn afsluiten van de we reld, benadrukte Poetin. „Nee, dat zijn we niet van plan." MOSKOU - De annexatie van de Krim was mede ingegeven door de uitbreiding van de Navo in Oost-Europa. Dat zei president Poetin gisteren. „Als de infrastruc tuur van een militair blok rich ting onze grenzen schuift, dan zorgt dat voor zorgen en vragen. We moeten wat doen als reactie daarop", aldus Poetin. „Onze be slissing over de Krim was mede ingegeven door de overweging dat als we niets doen, er een mo ment komt dat de Navo Oekraïne naar binnen sleept en dat ze zeg gen: dit heeft niets met jullie te maken", sprak Poetin. In 20x2 spande ze samen met een groep mensenrechtenactivisten een zaak aait voor gelijke rechten voor transgenders. Deze week gaf het gerechtshof haar gelijk. De re gering moet vanaf nu op alle offi ciële documenten een derde cate gorie toevoegen voor het neutrale geslacht. Het klinkt zo simpel, een extra vakje, maar voor men sen als Laxmi Tripathi betekent het veel meer. „Als dit dertig jaar eerder was gebeurd, zou mijn le ven er anders uit hebben gezien. Ik zou doorgestudeerd hebben en eerder door mijn omgeving geac cepteerd worden", zegt Laxmi Tri pathi. Hijras, mannen die ervoor kiezen als vrouw door het leven te gaan, hadden ooit aanzien in de maatschappij. In heel Zuid- Azië werden ze verwelkomd als eregasten op bruiloften en feest jes om een geboorte te vieren. De aanwezigheid van een Hijra was een zegen voor het bruidspaar of de baby. Maar de komst van de Britten maakte een einde aan de ze eeuwenoude traditie. Ze zagen Hijras als onrein en de seks die ze hadden als onnatuurlijk, het werd per wet verboden. Na een korte opheffing herstelde het gerechts hof eind vorig jaar de controver siële wet weer. Amnesty Interna tional noemde die uitspraak een stap terug voor de mensenrech ten. Het maakt de uitspraak van de rechter daarom nog opmerkelij ker. „Dankzij deze uitspraak wor den we voor het eerst erkend als volwaardige burgers", zegt Laxmi Tripathi. Zonder deze erkenning is het voor veel Hijras en transgen ders moeilijk een opleiding of me dische zorg te krijgen. Nu ze niet meer verdienen aan het zegenen van bruidsparen en baby's zijn ze gedwongen te werken als prosti tuees of bedelaars. Tijdens de par lementsverkiezingen die nu ge houden worden, kunnen kiezers zichzelf omschrijven als 'anders'. Meer dan 30.000 mensen hebben hiervoor gekozen. Die term is on voldoende voor de meeste trans genders. „India kent al eeuwen ve le verschillende soorten transgen ders. De term 'derde geslacht' spreekt al deze groepen aan. 'An ders' klinkt alsof het ook om een hond kan gaan", zegt Ernest, een transgender. Door de uitspraak van het ge rechtshof moet de regering meer gaan doen aan het onderwijzen van mensen over transgenders en hun rechten. Het derde geslacht is nu ook officieel aangemerkt als een economisch en sociaal achter gestelde groep. Dit geeft ze recht op speciaal gereserveerde plekken op scholen en instellingen. Zelfbewuste tsaar spreekt door onze correspondent Wierd Duk Inwoners van Sevastopol op de Krim bekijken de vraag-en-antwoordshow met Poetin op een groot scherm in de buitenlucht, foto Vasiliy Batanov/HH door onze correspondent Devi Boerema NEW DELHI - Het is niet moeilijk om Laxmi Tripathi in een menigte te herkennen. Voor een Indiase vrouw is ze bijzonder lang, luid en kleurrijk. Ze is bekend door haar werk voor de transgenders en haar flamboyante verschijning. Laxmi Tripathi, boegbeeld van de Indiase transgendergemeenschap.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 6