Kost accijnsverhoging geld dan terugdraaien j«:°SXrg terug in Oosterschelde Hiphop op! 22 ZEELAND FAST FERRY De provincie moet wel door met het fiets-voetveer Breskens-Vlissingen, anders wacht een gepeperde rekening. Courtney Pine en Sepia al vroeg weer 3,e Paasdag geopend! vrijdag Er is een trend gaande in het land van de eve nementorganisatoren. In de jaren '90 werd elk evenement opgeleukt door een motivational speaker. Het was de tijd van ongebreidelde economische groei en iedereen die een evenement van belang moest organiseren zette die po sitieve sfeer kracht bij met een Emile Ratelbandachtig figuur. Hoe anders is de situatie nu. Jonge mensen hebben de hoop op een ideale baan allang opge geven en ouderen kijken met le de ogen toe hoe hun pensioen steeds verder naar achteren wordt geschoven. Een lastig ge geven voor evenementorganisa toren. Hoe moet je in deze sfeer je netwerkborrel, confe rentie-opening of prijsuitrei king oppimpen? De bedachte oplossing is onbegrijpelijk: men kiest voor elementen uit de hiphopcultuur. Drie voor beelden, ter lering en vermaak, met telkens weer de prangende vraag: WHY? Ik was genomineerd voor de Vrouw& Literatuur Debuut prijs. Een zaal met nerveuze jonge schrijfsters en oude femi nisten kreeg een programma voorgeschoteld met genderde- batten, pianomeisjesmuziek en moderne dans. Maar toen was daar de grande finale: een rapper kwam op en mocht maar liefst drie liedjes doen. Met een men geling van ongeloof, afkeer en lichte verveling keek het dames- publiek toe hoe de jongen met wilde armgebaren de haperen de muziektrack in gebrekkig Engels vol rapte. WHY? Vorige maand was in Neder land de Nuclear Security Sum mit. Tijdens de openingscere monie kregen de wereldleiders een filmpje te zien over Neder land. Als hoogtepunt tuimel den er breakdancers door de lucht. Wat hebben die break dancers met nucleaire veilig heid te maken? WHY? Elk jaar in september vindt in Middelburg een groots net werkevenement plaats: de Oes terpartij. De organisatoren wil den graag een prikkelend pau zeprogramma met studenten van de Roosevelt. Toen kwam de aap uit de mouw: ze dachten aan een rap. Een rap van studen ten over de toekomst van het onderwijs in Zeeland. WHY? Staatssecretaris Eric Wiebes (Fi nanciën) zei dat donderdag in de Tweede Kamer. Maar hij wacht eerst het onderzoek naar de gevol gen van de accijnsverhoging af. Dat komt in mei. PvdA en WD steunen hem. „Ik ben aan de grens gaan kijken en zag schrij nende gevallen", zei Helma Nep- pérus (WD). „Maar wij willen fei ten en wachten tot mei." Oppositiepartijen SP, CDA, PW en 50+ verwijzen naar cijfers van de Bovag en stellen dat mensen BRESKENS - George van Heukelom kan hoog of laag springen, hij zal de veerdienst Breskens-Vlissin gen in de benen moeten houden. Politiek is ervoor gekozen de ver binding als fiets-voetveer te hand haven na opening van de Wester- scheldetunnel in 2003. Dat besluit heeft grote financiële consequen ties gehad die nog altijd doorwer ken. De twee veerschepen die de pro vincie bij Damen Shipyards in Vlissingen heeft laten bouwen in 2002-2003, staan eind dit jaar nog altijd voor ruim zeventien mil joen euro in de boeken. Om de jaarlijkse kosten te drukken is er voor gekozen de schepen in der tig jaar af te schrijven. In een eva- Van Belle Baby Kids ujuuuj.Vanbellebaby.nl luatie van de provincie over vijf jaar fast ferry uit 2009 wordt daar over geschreven: 'Dat is lang, ze ker in vergelijking tot wat mo menteel gangbaar is en de toe komst zal uitwijzen of de ver wachte economische levensduur haalbaar is'. De keuze voor een afschrijfter- mijn van dertig jaar kan achteraf als 'lang' worden betiteld, voor al le mensen die het veer Vlissingen- Breskens een warm hart toedra gen, komt het goed uit. Als de pro vincie al van de veerdienst af zou willen, dan moet ze een verlies van vele miljoenen euro's slikken. Peter Huizinga, scheepsmakelaar uit Ridderkerk, schat dat beide veerschepen hooguit nog twee a drie miljoen euro zullen opbren gen. AANTAL PASSAGIERS FAST FERRY massaal in België tanken. Ze wil len dat de accijnsverhoging wordt teruggedraaid en dat de schade die ondernemers hebben geleden wordt gecompenseerd. „Wat zou de staatssecretaris doen als hij op een rots zou varen?", vroeg Arnold Merkies (SP). „Zeg gen: ik wil weten hoe het precies zit? Ik denk van niet." CDA' er Pie- ter Omtzigt: „Als dit in Amster dam was gebeurd, was de maatre gel al teruggedraaid." Maar Wiebes geeft geen duim breed toe. Dat valt eigenaar Peter Biesbroeck van het Avia tanksta tion bij Sluis tegen. Hij had op de tribune van de Kamer op meer ge hoopt. Hoe het nu is? „Het gaat. We draaien nu 35 procent minder dan vorig jaar en 50 procent min der dan in 2012." 668.659 671,654 400 500 600 Van Heukelom laat nu onderzoe ken of het veer weer onder provin ciale vlag kan worden gebracht, nadat vorige week bleek dat niet één commerciële partij de verbin ding de komende vier jaar wil ex ploiteren. De provincie had de nieuwe vervoerder een jaarlijkse exploitatiebijdrage van 2,85 mil joen euro in het vooruitzicht ge steld. Dat vonden mogelijke kandi daten, waaronder de huidige ver voerder Veolia Fast Ferries, kenne lijk te weinig. Dat is opmerkelijk. De exploitatievergoeding bedroeg in 2012 'slechts' ruim 2,7 miljoen euro. In 2010 was die nog 3,2 mil joen euro. „Bij de vorige aanbeste ding in 2011 hebben we tegen een scherpere prijs ingeschreven", ver klaart Veolia-manager Jan Kees Korteweg. Veolia had in 2011 nog concurren tie van Connexxion en het Austra lische Transit Systems. Connex xion is inmiddels eigendom van hetzelfde concern als Veolia. Tran sit Systems is uit beeld verdwe nen. De NV Westerscheldetunnel - voor honderd procent in handen van de provincie - zou het veer 'er bij' moeten gaan doen. In de eva luatie uit 2009 wordt exploitatie door de provincie echter afgeser veerd. Het is in strijd met de wet. De provincie zou de rijksbijdrage voor het veer verliezen. Nu de markt het heeft laten afweten, geldt dat mogelijk niet meer. On derzoek moet dat uitwijzen. Pakt dit positief uit, dan zal Van Heu kelom een gat in de lucht sprin gen. Afschrijftermijn voor veerschepen van dertig jaar is lang, naar wat nu gebruikelijk is van 100 tot 17.00 uur I - l MIDDELBURG - De organisatie van het achtste International Jazz Fes tival Middelburg is er weer in ge slaagd om grote namen naar de hoofdstad te halen. Hoofdacts zijn de Britse saxofonist Court ney Pine en het Scandinavisch- Britse trio Phronesis. Naar het Ab dijplein komen de Amerikaanse pianiste Carla Bley met haar trio, het Michiel Borstlap Trio en bas sist Larry Graham, bekend van Sly The Family Stone. Het festi val opent met Keno Harriehausen Quartet, dat in 2013 de Jazz Award Zeeland won. In het Pinkster weekend wordt het festival gehou den (7, 8 en 9 juni). Meestal wordt de eerste zeekat in de loop van mei gespot. Door de zachte winter en het vroege voor jaar zijn de tienarmige inktvissen dit seizoen eerder teruggekeerd in hun paaigebied. Als de Oosterschelde de perfecte temperatuur voor de sepia's heeft bereikt, zo'n 12 graden Celsius, ko men de zeekatten weer massaal deze kant op om te paren. Op ver schillende plekken bij Zierikzee hebben natuurbeschermers Joop en Felice Stalenburg takken in de bodem gezet. In deze tentjes zet ten de vrouwtjes hun twee- tot driehonderd eitjes af. Wanneer die (dag)taak er op zit, trekt het mannetje terug naar warmer wa ter. Het vrouwtje sterft meestal vrij snel nadien. Na ongeveer acht weken komen de eieren uit, waar na de ongeveer één centimeter kleine diertjes een beschut plekje in het zand zoeken om verder te groeien. Daarna trekken ze naar open zee. Voor veel sportduikers is de komst van de sepia's het startschot en meteen ook het hoogtepunt van het duikseizoen. De sepia's hebben tijdens de pa ring een prachtige kleur. Maan Leo Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Als in mei blijkt dat de accijnsverhoging op Ipg en diesel de schatkist meer geld kost dan op levert, zal het kabinet de maatre gel 'met spoed moeten herzien'. Provincie zit vast aan veerdienst door Harmen van der Werf 10% verbouwingskorting op bet hete assortment s Uitgezonderd acties en aantóecShgen- Pres. Rooseveltlaan m, Vlissingen 712.02 646.188 627.702 x 1000 -ë 700 800 Evaluatie vijf jaar fast ferry I Beautiful People on tour fotostudio 1 jp 1 in de winkel op 18,en 21 april Tot ie Paasdag: j j 10% korting op alle tiener-meubelen 6% korting op afe bdby- en kinderktedng 1 1 1 1 ZIERIKZEE - De eerste sepia's dit jaar in de Oosterschelde zijn uitzon derlijk vroeg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 66