Woelmuis Gezondheidscentrum Axel komt er ZEEUWS-VLAANDEREN almanak 36 en 37 Zeeland telt bijna duizend wapens meer dan in 2007. Ondanks het aangescherpte beleid zijn er nog weinig huiscontroles. Groene Ster staat op een kruispunt Het gazon van een Oud-Sabbings huis vertoont twaalf kale plekjes met kleine gaatjes en wat omgewoel de aarde. Verontrust zoekt de bewo ner op internet naar een oorzaak. Het zou, ontdekt hij, een woelmuis kunnen zijn. Het beestje heeft een hekel aan trillingen, natte grond en ultrahoge én zeer lage tonen. Daar op trekt hij stampvoetend en met de tuinslang spuitend over zijn gras veld. Als extra wapen rolt hij een verlengsnoer uit en sluit een anti- insektenstekker aan. Als zijn part ner vanaf haar werk belt, vertelt hij strijdvaardig over zijn oorlog tegen de woelmuis. „Uhm", reageert zij voorzichtig, „ik heb vanochtend paardenbloemen uitgestoken." Zeeuws-Vlaamse Marathon kent een sterk deelnemersveld MIDDELBURG - Terwijl landelijk ge zien het aantal wapenvergunnin gen en geregistreerde vuurwa pens afneemt, blijven de aantal len in Zeeland de laatste jaren sta biel. Vergeleken met 2007 is er zelfs sprake van een forse toena me. Zeker sinds de schietpartij in Al phen aan den Rijn, drie jaar gele den, voert de politie een strenger beleid als het gaat om wapenver gunningen. Dat betekent onder meer dat aanvragers uitgebreider worden gescreend. Landelijk is dat inmiddels terug te zien in een afname van het aantal verleende wapenvergunningen. Het aantal controles door bezoek aan huis is meer dan verdubbeld. In Zeeland is dat veel minder zichtbaar. Het aantal verstrekte vuurwapenvergunningen (3311 vo rig jaar) is vrijwel gelijk aan voor gaande jaren en aanzienlijk hoger dan in 2007. Hetzelfde geldt voor het aantal vuurwapens. Dat wa ren er vorig jaar 8506, wat zelfs iets hoger is dan in 2011 en bijna duizend meer dan in 2007. Het aantal huiscontroles is wel ge stegen, van 277 in 2010 tot 422 vo rig jaar. Toch gebeurt dat in Zee land naar verhouding veel minder vaak dan elders in het land. Overi gens worden vergunningen maar zelden ingetrokken. In Zeeland ge beurde dat sinds 2007 slechts tien keer. Dat aantal is niet merkbaar toegenomen sinds de aanscher ping van het beleid. Noord-Beveland kent naar verhou ding de meeste wapenvergunnin gen: twintig per duizend inwo ners. Borsele, Tholen en Veere tel len eveneens veel wapenbezitters. Landelijk scoort Ameland het hoogst, met dertig vergunningen per duizend inwoners. Ook in het noordoosten van het land en in de Achterhoek is het wapenbezit naar verhouding hoog. In steden ligt dat juist weer laag. Dat het wapenbezit vooral in plat telandsgemeenten hoog is, is gro tendeels toe te schrijven aan de jacht. De helft van alle geregis treerde wapens in Zeeland wordt voor dat doel gebruikt. Ruim 30 procent van de vuurwapens is be stemd voor de schietsport. Het aantal wapens in die sector steeg sinds 2007 in Zeeland met 12 pro cent. Ook zijn er beduidend meer wapens gekomen voor het versto ren of verjagen van vogels en an dere dieren. Verder hebben verza melaars van wapens hun collec ties aanzienlijk uitgebreid. pagina 23: Huisartsen, de apotheek, een fy siotherapie- en podotherapieprak- tijk, ZorgSaam (wijkverpleegkun digen), gezondheidsdienst GGD en de gemeente (met allerlei hulp voorzieningen in het kader van de Wet maatschappelijke onder steuning) komen in het centrum. „Dit geldt als een landelijk voor beeld", aldus Van Schaik. „Ner gens werken zo veel verschillende disciplines samen, al moet dat in de praktijk natuurlijk nog wel ge stalte krijgen." Woongoed begint 31 mei de aan besteding van het project en hoopt 30 juli de opdracht te kun nen verstrekken. De oplevering is september 2015 voorzien. De kos ten zijn geraamd op ongeveer 3,5 miljoen euro. De gemeente Ter- neuzen koopt een deel van het ge bouw voor de eigen activiteiten voor ruim 872.000 euro. Andere deelnemers gaan huren. Wapenbezit in Zeeland 2011 2012 3360 3335 8423 8528 Verleende wapenvergunningen Aantal geregistreerde wapens Tip? redactie@pzc.nl VRIJDAG 18 april 2014 Aantal wapens fors gestegen door Rolf Bosboom Commentaar Aantal wapenver gunningen per duizend inwoners per gemeente Reden wapenbezit k Jacht II Schietsport Verzamelen H) H Vogelafweer W Overige Noodoproep schepen M Onbekend door Harmen van der Werf AXEL - De kogel is na vierenhalf jaar door de kerk. De eerste hand tekeningen voor de bouw van een groot gezondheidscentrum aan de De Ruyterstraat in Axel zijn giste ren gezet. Vertrekkend wethouder Co van Schaik mocht dat nog doen, met de nieuwe directeur van woningcorporatie Woongoed Ralph van Dijk. Gezondheidscentrum Axel, naar ontwerp van Annelies Cruz uit Breda.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 65