v Ons Koninkrijk der Nederlanden in beeld BINNENLAND 5 puzzels Wordt pedofielenclub Martijn vandaag definitief verboden, dan sterkt dat justitie in het verbieden van andere organisaties. pzc.nl/webwinkel inn rn DEN HAAG - Pedofielenvereniging Martijn en een motorclub als Hells Angels. Dat ze nu in één zin genoemd worden, zullen ze - ge zien hun totaal verschillende le venswijze - allebei niet fijn vin den. Toch staat vanochtend, wan neer de Hoge Raad zich uit spreekt over een definitief verbod op Martijn, de toekomst van meer omstreden organisaties dan al leen de pedoclub op het spel. Voor Martijn zijn de gevolgen het snelst voelbaar. Mocht de hoogste rechter definitief een streep zet ten door het bestaan van de club die streeft naar 'wettelijke en maatschappelijke acceptatie van seksuele relaties tussen volwasse nen en kinderen', dan moet de pe- dovereniging in ieder geval per di rect ontbonden worden. Dat is niet voor het eerst, overigens. Bijna twee jaar geleden legde de rechtbank in Assen de club ook al eens een bestaansverbod op. Van wege een succesvol hoger beroep hield dat niet lang stand. Alle rechters die zich tot nu toe over de kwestie hebben gebogen, zijn het erover eens: de pedovere- niging houdt er zeer verwerpelij ke ideeën op na en vergoeilijkt en promoot seks met kinderen. De principiële en daarmee verstrek kender vraag, die vandaag door de Hoge Raad echter beantwoord moet worden, is of er voldoende gronden zijn om vergaande in breuk te maken op de door het Eu ropees Hof voor de Rechten van de Mens (EHRM) vastgelegde vrij heid van meningsuiting en van vereniging. Aantasting van die fundamentele vrijheid is in de zaak-Martijn niet gerechtvaardigd, zo oordeelde eer der het gerechtshof Arnhem- Leeuwarden. Anders dan de recht bank was dit hof van oordeel dat de samenleving óók opvattingen voor lief dient te nemen die in brede kring worden verafschuwd. En hoewel 'de werkzaamheid van de vereniging een ernstige aantas ting vormt van het beginsel dat de lichamelijke en seksuele inte griteit van het kind dient te wor den beschermd', kon Martijn in de ogen van het hof niet worden verweten dat die de hele samenle ving ontwrichtte. In dat wel of niet 'ontwrichten van de maatschappij' zit gelijk de crux. Alleen als de openbare orde MARTIJN TER DISCUSSIE aantoonbaar in het geding is, mag een rechtspersoon - in dit geval een groepje vreemde figuren met afstotelijke ideeën en in sommige gevallen een strafblad - het grond recht op vrijheid van vereniging ontnomen worden. In een advies aan de Hoge Raad betoogde de advocaat-generaal (AG) vorige maand dat in het ge val van Martijn de vrijheid van vereniging moet wijken ten faveu re van de bescherming van kinde ren. Het door de pedoclub uitge dragen idee dat seks tussen kinde ren en volwassenen normaal is, kan in zijn ogen wel degelijk gro te onrust veroorzaken en tot maat schappijontwrichting leiden. Doorgaans neemt de Hoge Raad het advies van zo'n AG over. Óf ze dat nu ook doet, blijft de vraag, maar een verbod op Martijn lijkt er wel een waarvan je wist dat het er kon komen. En daar wordt de op het eerste ge zicht vreemde, maar toch relevan te parallel met andere controver siële organisaties zichtbaar. Mar tijn had voorgangers die zich tot nu toe ook succesvol konden be roepen op de vrijheid van vereni ging. De Hells Angels konden, on danks dat ze de schijn tegen had den, vijfjaar geleden eveneens niet als maatschappij-ontwrich tend collectief aangemerkt wor den. Ook al waren de gedragin gen van leden van de motorclub 'maatschappelijk ongewenst' en soms zelfs strafbaar, volgens de Hoge Raad vormde dat niet een dermate ernstige inbreuk op de openbare orde dat hen daarom het recht op vereniging ontno men kon worden. Mocht diezelfde Hoge Raad nu wel meegaan in het verbod op de pedoclub, dan biedt dat qua juris prudentie dus nieuwe perspectie ven voor justitie. Bij het in de wie len rijden van andere onwelgeval lige groeperingen heeft ze dan in ieder geval de wind in de rug. Zelfmoord na webcamafpersing De Brabander die begin dit jaar is opgepakt voor web- camseks met minderjarige meisjes, heeft mogelijk ook een overleden meisje uit Ca nada afgeperst. Dat blijkt uit onderzoek van de krant BN DeStem en Omroep Bra- bant.De 15-jarige Amanda Todd pleegde zelfmoord nadat ze in een video op Facebook had duidelijk ge maakt wat haar was overko men. Mogelijk uitstel rookverbod horeca Het rookverbod voor de he le horeca moet op 1 juli een feit zijn, maar dat gaat zeer waarschijnlijk niet lukken. Dat komt omdat de behande ling van de wet in de Twee de Kamer vertraging op loopt. Staatssecretaris Mar tijn van Rijn (Volksgezond heid, Welzijn en Sport) wil kijken of hij het nu drie maanden later kan invoeren, liet hij gisteren weten. Kabinet spaart gehandicapten Voor verstandelijk gehandi capten is de bezuiniging in de langdurige zorg iets ver zacht. Dat blijkt uit de brief van staatssecretaris Martin van Rijn (Volksgezondheid) aan de Tweede Kamer. Men sen met een verstandelijke beperking kunnen sneller een plaats in een instelling krijgen dan in het oorspron kelijke plan. 'Ontvoerd' mag uitgezonden worden RTL4 mag zondagavond het programma Ontvoerd gewoon uitzenden. RTL won gisteren een kort geding bij de recht bank in Lelystad, waarin de grootouders van een 7-jarige jongen een uitzendverbod eis ten. Het kind bleef na de plotse dood van zijn moeder bij zijn grootouders in Suriname wo nen, terwijl het ouderlijk ge zag bij de vader lag. INHULDIGING mmi mmm ES Kronings Hfr duzzels"" mm I pzc "Tl; VRIJDAG 18 APRIL 2014 zenden toeschouwers. Het was de vierde keer dat de paasmusical, met een cast van bekende Nederlanders, werd georganiseerd. foto Jan Dulles/HH Het verbod waarvan je wist dat het kon komen ANALYSE VERBOD PEDOVERENIGINC door Niki van der Naald Juni 2011: Het Openbaar Ministe rie concludeert uit een onderzoek dat Martijn niet verboden, ver volgd of ontbonden kan worden. Oktober 2011: De voorzitter van Martijn, Ad van den Berg, wordt veroordeeld voor bezit van kinder porno. Het OM geeft aan mogelijk heden te zoeken om de vereniging Martijn toch te verbieden. Juni 2012: De rechtbank verbiedt pedofielenvereniging Martijn. April 2013: Het gerechtshof be paalt in dat hoger beroep dat Mar tijn niet kan worden verboden. Maart 2014: Advocaat-generaal Vi no Timmerman adviseert de Hoge Raad om Martijn te verbieden. DEN HAAG DEN HAAG DEN HAAG LELYSTAD Kroningspuzzels gratis DVD Exclusieve uitgave met vier prachtige legpuzzels van elk 1.000 stuks. Het zijn de staatsieportret ten van de huidige koning en de drie voorgaande koninginnen van ons Koninkrijk der Nederlanden tijdens hun kroning. Met als bonus, in de doos, de DVD 'De Inhuldiging in Beeld' t.w.v. 9,99! De officiële NOS registratie (180 min) van de abdicatie en inhuldiging op 30 april 2013. Beatrix, Koningin der Nederlanden Dit mooie eerbetoon aan Koningin Beatrix is uitgegeven ter gelegenheid van haar 75-ste verjaardag. Dit luxe uitgegeven standaardwerk is ook een naslagwerk van meer dan drie decennia Koningschap. Met veel foto's! Luxe uitgaven. Bezoek uw webwinkel voor meer informatie over deze titels. Bon tef81tet Kroningspuzzels gratis DVD en Beatrix Koningin der Nederlanden Hierbij bestel ik x Kroningspuzzels DVD a €19,95* Hierbij bestel ik x Beatrix, Koningin der Nederlanden a €39,99* *Excl. verzendkosten 3,95 Voornaam: Achternaam: mO vO Straat: Nr: Plaats: Postcode: I Telefoon: E-Mail: Ik machtig Buckaroo Payment Services in opdracht van Wegener Media éénmalig het verschuldigde bedrag te incasseren van: of Bankrekening: Stuur deze bon in een envelop naar: Webwinkel, Postbus 1090,5004 BB Tilburg Handtekening: Vragen? Be! 0900 - 2021352 (€0,45 p.g.) Jjb Let op: verwerking van een bon order duurt tot 5 werkdagen. Uw bestelling sneller in huis, bestel online!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 5