Zeeuw loopt nog niet warm voor 3D-aangifte 66 Het historisch belang van de Slag om de Schelde begint steeds meer te landen SCHOUWEN-DUIVELAND 27 Pantserinfanteriebataljon Prinses Irene bezoekt volgende week diverse Zeeuwse gemeenten. Bij SSK... •S-CRAVENPOLDER - Scherpschut ter Dennis van Esch (26) verloor tijdens een vredesmissie beide be- nen door een bermbom. Na een lang revalidatieproces werkt hij nu bij de sporttak van defensie. „Als ik van hem hoor hoe hij zijn leven na een dergelijke traumati sche ervaring weer heeft opge pakt, krijg ik rillingen over mijn rug. Zijn levensmotto is: kijken wat je nog wel kan", zegt luite nant-kolonel Marcel Duvekot uit 's-Gravenpolder. Dennis van Esch vertelt zijn ver haal woensdag in het bevrijdings museum in Nieuwdorp. Dit is on derdeel van het bezoek van het 17e Pantserinfanteriebataljon Gar de Fuseliers Prinses Irene uit Oirschot in het kader van het tweehonderdjarig bestaan van de Koninklijke Landmacht. Dit bataljon heeft historische ban den met Zeeland. Zij zet immers de traditie voort van de Koninklij ke Nederlandse Brigade Prinses Irene, die in 1941 in Engeland was opgericht. Deze Prinses Irene Brigade werd in het kader van de Slag om de Schelde, dit jaar zeventig jaar gele den, ook in Zeeland ingezet. „Ope ratie Market Garden geniet lande lijk gezien nog steeds meer be kendheid dan de Slag om de Schel de, maar het besef dat deze slag van historisch belang is geweest, begint eindelijk te landen", zegt Duvekot. Het programma is verdeeld over twee dagen; dinsdag 22 april en woensdag 23 april. Onder het mot to 'praten met soldaten' bezoeken militairen van het 17e Pantserin fanteriebataljon scholen in diver se Zeeuwse plaatsen. Zij vertellen op scholen wat zij doen voor en namens de Nederlandse samenle ving. „Het leger is sinds de afschaffing van de dienstplicht minder zicht baar geworden. Het leven van de militair speelt zich immers vooral af op de kazernes, op de oefenter reinen en in het buitenland", zegt luitenant-kolonel Duvekot. „Ons bezoek aan de scholen is ook be doeld om het eerlijke verhaal weg te zetten." De Koninklijke Landmacht is mo menteel op veertien plaatsen ter wereld actief voor vrede en vrij heid. Naast het handhaven van de inter nationale rechtsorde en het veilig stellen van Nederlandse belangen in het buitenland worden militai ren in eigen land wekelijks zo'n dertig keer ingeschakeld om de ci viele autoriteiten te ondersteu nen. Dan gaat het bijvoorbeeld om een zoekactie naar een vermist kind of de inzet bij het ontmantelen van een crimineel netwerk. Ook persoonlijke anekdotes zul- len tijdens de schoolbezoeken aan bod komen. „Zo herinner ik me nog onze in zet in maart 2007 bij een waters noodoperatie in Afghanistan. Door extreme regenval was een ri vier buiten de oevers getreden. We moesten duizend mensen eva cueren. Dat viel niet mee. Niet al leen vanwege het feit dat we tij dens de reddingsoperatie ook re kening met bermbommen en aan vallen bleven houden, maar ook omdat niet iedereen door ons ge red wilde worden. Het westen staat voor sommigen immers ge lijk aan de duivel en sommigen waren bang dat ze met de helikop ter direct naar Amerika getrans porteerd zouden worden." Woensdag 23 april staat in het te ken van kleinschalige publieksac tiviteiten. Op diverse plaatsen staan tussen 12.00 en 16.00 uur mi litairen met modern materieel. Zij verzorgen demonstraties en publiek kan aan activiteiten deel nemen. In Goes wordt aan de Sin gelstraat een mobiele commando post ingericht. Vanuit deze post worden vanaf 10.00 uur twee co lonnes door Zeeland aangestuurd. Leerlingen van groep 7 en 8 bezoe ken dinsdag en woensdag op ini tiatief van het VrijwilligersHuis in 's-Gravenpolder het Bevrij dingsmuseum. De landmacht stelt gratis een bus beschikbaar. Ook inwoners van de gemeente Borsele zijn in de gelegenheid woensdagmiddag-het museum te bezoeken. Bussen vertrekken om 13.30 uur vanaf Vorsvliet in 's-Gra venpolder en om 13.45 uur bij Dijkstede in Heinkenszand. Er zijn nog plaatsen beschikbaar. ACTIVITEITEN BATALJON OP SCHOUWEN-DUIVELAND Deze 3D-aangifte is sinds eind fe bruari mogelijk in Zierikzee, Ter- neuzen, Sprang-Capelle, Roosen daal en Etten-Leur. Tussen 27 fe bruari en 4 april werd op deze vijf bureaus 49 keer aangifte gedaan via de tv-verbinding. Twee keer gebeurde dat in Terneuzen, maar in Zierikzee nog helemaal niet. In Roosendaal gebeurde dat met 22 keer het vaakst. „In Brabant zijn we er eigenlijk al wat langer mee bezig dan in Zeeland", relativeer de politiechef Ronald Weydema de gebruikscijfers gistermiddag in Zierikzee. Weydema wil meer 3D-schermen in Zeeuwse politie bureaus. „Ik ben er blij mee, want het is een uitbreiding van onze dienstverlening. De andere manie ren van aangifte doen blijven na melijk ook bestaan." Voor de politie betekent het ech ter ook een efficiëntere manier van werken. De agente in de Roosendaalse tv-studio neemt veel van haar collega's in Zeeland en Brabant werk uit handen. Voor het aangifte doen van ernsti ge zaken zijn de ministudio's in de politiebureaus niet geschikt. Weydema: „Deze delicten hebben grote impact. Mensen zijn geëmo tioneerd. Dan kan de aangifte be ter in persoon worden gedaan." De cijfers illustreren de woorden van de politiechef. Van de 49 aan giften ging het 33 keer om diefstal en verduistering, vijf keer om ver nieling, drie keer om bedreiging, drie keer om mishandeling, drie keer om het verlaten van een on gevalsplaats, één keer om oplich ting en één keer om straatroof. „De eerste ervaringen zijn posi tief', zei politiewoordvoerder Jis- ke van Pelt gisteren in het Zierik- zeese politiebureau. Zij tekende daarbij aan dat deze indruk is ge baseerd op slechts enkele inter views. „Er loopt nu een enquête die nog tot in het najaar duurt." 3D-aangifte doen kan op twee ma nieren. Meest gebruikelijk (44 van de 49 keer) is door vooraf te bellen naar 0900-8844. De mede werker opent dan op afstand de deur van een van de vijf politiebu reaus. Dat kan tussen 8.00 en 22.00 uur. De andere manier is door eenvoudig binnen te stap pen op het bureau gedurende de openingstijden. Bij 3D-aangifte wordt het identiteitsbewijs van de aangever gescand. De aangifte wordt later per brief bevestigd. Twee van de 49 3D-aangif- ten zijn in Zeeland gedaan: in Terneuzen. In Zierikzee gebeurde dit niet. 7 Tot 15% °P u Bij aankoop van een nieuwe keuken - Neff Vaatwasser GRATIS - Franke 3-in-1 kokend waterkraan voor 500,- Kloosterweg 6 Kapelle industrieterrein 'De Smokkelhoek' Tel. 0113 - 33 00 04 KEUKENSTUDIO Vraag raar de VRIJDAG 18 APRIL 2014 met militairen door Frank van Cooten Luitenant-kolonel Duvekot info@vrijwilligershuis.nl Aan de Singelstraat in Goes wordt woensdag vanaf 10.00 uur een mo biele commandopost ingericht. Vanuit deze post worden twee co lonnes aangestuurd, waarvan er één ook Zierikzee aandoet. Verder staan op diverse plaatsen tussen 12.00 en 16.00 uur militai ren met modern materieel waaron der een CV 90 pantsergevechts- voertuig en een Fennek verken ningsvoertuig. Om te ervaren hoe het is een pant servoertuig te besturen, moeten inwoners van Schouwen woens dag naar de Markt in Middelburg gaan. Daar kun je ervaring opdoen in een pantservoertuigsimulator. Aan de boulevard in Vlissingen staat een rijsimulator. Aangifte doen in de mini-televisiestudio van de politie in Zierikzee. De agente zit in Roosendaal, foto Ronald den Dekker door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - Aangifte doen bij de po litie gebeurt, wat de Zeeuwen be treft, persoonlijk op het bureau, per telefoon of op internet. De nieuwste methode, via een tv-ver- binding met een agente in Roosen daal, is nog niet populair. aasactie!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 57