Nieuwe club zoekt weg uit dal Vlissingen Edudelta College en SMWO zetten 'stadstuinderij' op in Goes 66 Lopen op een staaldraad is geen dagelijkse kost Stom, de stevige stappers in de auto te laten liggen 24 SCHOUWEN-DUIVELAND DAG ATTRACTIE Het Klimbos in de Boswachterij Westerschouwen is na drie jaar plannen maken geopend. Oppositie komt met gezamenlijke reactie op coalitie Geld en drugs buitgemaakt bij overval woning Het worden zware jaren, voorspel den formateurs Pim Kraan (LPV) en Alex Achterhuis (PSR). „Met bezuinigen en rekken kom je er niet meer", zei Kraan. „Het is tijd om echt in te grijpen. En dat gaan we doen." „Er zal best wat shit op ons afkomen", voorspelde Alex Achterhuis. „Maar als je piet zijn allen weet dat het er aan komt, kun je onder de paraplu gaan zit ten tot het weer over is." De vier partijen hebben een ak koord op hoofdlijnen gesloten. Drie punten zijn het belangrijkst: de financiën moeten de komende jaren op orde worden gebracht, de overheveling van zorgtaken van het Rijk naar de gemeente moet op een zo sociaal mogelijke ma nier gebeuren en de bestuurscul tuur moet stabieler. En dat laatste geldt voor het college, de raad én de ambtenarij. De combinatie van de vier par tijen is opmerkelijk, vooral de deelname van de SP is opvallend, maar de gesprekken zijn de afgelo pen weken heel goed verlopen, zeggen betrokkenen. „De SP zat er heel constructief in", vertelde Achterhuis. „En de principes van de SP zijn ook gewaardeerd", zei Kraan. Ook Stroosnijder vertel de gisteren dat de onderhandelin gen in goede' harmonie zijn ge voerd. De vier coalitiepartijen willen de komende periode met de overige fracties in de gemeenteraad in dis cussie over het akkoord. „Fracties kunnen er nog zaken aan toevoe gen", zei Achterhuis. „We willen een zo breed mogelijk draagvlak." „De problemen van Vlissingen zijn eigenlijk niet van politieke aard", vond Kraan. „Daar moet je dus met een zo groot mogelijk aantal partijen over nadenken. Zelfs partijen buiten de raad." WESTENSCHOUWEN - „Hier is UW gordel. Het grijze stuk naar achte ren en daar met de benen in." De medewerker van het klimbos legt het allemaal geduldig uit. „Daar en daar moet u de banden aantrek ken zodat hij goed strak zit." Het voelt wat oncomfortabel. Lo pen gaat ook wat minder soepel met een veiligheidsgordel om. De speciale gespen (karabines) waar mee je aan de veiligheidslijn vast komt te zitten, hangen dan nog nonchalant over de schouder. „Je moet alles één keer in je leven ge daan hebben", bemoedigt bos wachter Dirk Fluijt met het foto toestel in de aanslag. Slik, ik ben er ineens niet meer zo zeker van dat ik alles een keer gedaan wil hebben. „U kunt de karabines nooit tegelij kertijd open hebben. Probeer het maar, ziet u wel? U zit dus altijd vast. Hij doet het voor, klimt met een enorm gemak de ladder op klikt de karabines een voor een vast en weer open en staat op het platform bij de eerste hinder nis. Het lijkt best gemakkelijk. „Appeltje eitje", schiet me door het hoofd. De eerste stap op de ladder van staaldraad en balkjes brengt me razendsnel terug in de realiteit. Dit wiebelt! Niet zeuren, naar boven. De ande ren doen het toch ook? Het is maar een oefenbaan. Op het plat form, op pak 'm beet twee meter boven de grond, speelt de latent aanwezige hoogtevrees een beetje op. De staaldraad oogt ineens heel smal en lopen op een staal draad is geen dagelijkse kost. De karabines eerst maar vastklikken en dan ferm de eerste stap naar voren. Oef, behoorlijk stom om die stevige stappers in de auto te laten liggen. Doorlopen, je zit vast, je hebt twee draden om je aan vast te houden en niet naar beneden kij ken. „Zeg, wiebelen die draden nu zo ineens zo erg, of ben jij dat?", klinkt het plagerig van bene den. Niets van aantrekken, doorlo pen. De overkant is gehaald. Nu de tokkelbaan. Hangend aan twee karabines naar de overkant glijden. Wow, als een echte 'Jane' van Tar- zan door de ruimte suizen. De wind in de haren, bomen om je heen... Drie seconden later maakt een klunzige landing tegen een stootkussen een einde aan de droom. Waar is Tarzan gebleven? Maar dan begint het toch te krie belen, dit is best leuk. Parcours 1 (de gemakkelijkste hindernissen- baan) lonkt. Het klimbos is niet voor de echte watjes, laat dat duidelijk zijn. Je moet je willen inspannen. Spie ren gebruiken waarvan je het be staan niet wist. Maar je hoeft be slist geen geoefende klimmer te zijn om een paar uur veel plezier te hebben. Drie jaar geleden begon André Kort van De Zeeuwse Gasten met zijn plan voor een Klimbos in de Boswachterij Westerschouwen. Het eerste klimbos in Zeeland in een natuurgebied van Staatsbosbe heer. De bewoners van de huizen aan de rand van het bos waren vanaf het begin fel gekant tegen het plan. Ze vreesden lawaai, gil lende mensen en rotzooi. Ondanks pogingen om er samen uit te komen volgden er gerechte lijke procedures, tot en met de Raad van State. De bezwaarma kers verloren en uiteindelijk kreeg Kort in november vorig jaar toestemming zijn inmiddels al aangelegde klimparcours te ope nen. Staatsbosbeheer is blij met de sa menwerking met Kort. „Het is voor ons het eerste klimbos in Zeeland en het zesde klimbos in Nederland. In Zeeland kan het op twee plaatsen; hier en in De Man teling", zei Debbie Kamphuis, di recteur beleven en benutten van Staatsbosbeheer bij de opening van de dagattractie. „Het past naadloos in de nieuwe fdosofie om samen te werken met onder nemers. Mooi voor onszelf en mooi voor de gasten." Ze refereer de in haar verhaal nog even aan de moeilijke start. „Mensen moe ten er aan wennen dat dit wel de gelijk verantwoord kan. In dit klimbos is geen enkele schroef in een boom gedraaid." ZIERIKZEE - De oppositiepartijen in de gemeenteraad van Schou- wen-Duiveland willen samen met een reactie komen op het coa litie-akkoord van LSD, WD en SGP/CU. De fracties van het CDA, PvdA, Alert! en D66 hebben hierover woensdagavond overleg gehad. Of de samenwerking eenmalig zal zijn, moet volgens fractievoorzit ter Daniël Joppe van het CDA nog blijken. „We zijn begonnen met een reactie op het collegepro gramma." Door meer samen op te trekken, hopen de partijen een steviger vuist te kunnen maken als dat nodig is. Het idee komt volgens de initia tiefnemers voort uit de hernieuw de aandacht voor de herkomst van voedsel en de maatschappelij ke trend om dit weer meer in de stedelijke gebieden te gaan telen. Vanuit gezamenlijk belang heb ben Edudelta en SMWO de han den ineen geslagen om dit project tot een succes te maken. Naast het onderwijskundig belang van een inspirerende leeromgeving, wil Edudelta hiermee ook verbin ding leggen met de maatschappij en de mensen uit de buurt. Voor SMWO is dit een mooie kans om meer samenhang te creëren in de buurt en ook mensen met een af stand tot de arbeidsmarkt kansen te bieden tot ontwikkeling en re-integratie in het arbeidsproces. Vooralsnog wordt de 'stadstuinde rij' kleinschalig opgezet, maar de bedoeling is om het de komende jaren uit te bouwen tot een breed gedragen project waarin voedsel wordt geteeld, buurtactiviteiten worden georganiseerd en mensen (van elkaar) kunnen leren en el kaar ontmoeten. De producten zullen vers van het land worden verkocht in de winkel die wordt opgezet, hiernaast zal een deel van de producten worden be stemd voor mensen in de samen leving voor wie een dagelijkse por tie groente en fruit uit financiële overwegingen geen vanzelfspre kendheid is. De brede samenwerking uit zich op dit moment al in een aanbod van de gemeente om grond be schikbaar te stellen ter uitbrei ding van het project, ook is er in middels al een donatie van de Ra bobank toegezegd. Er wordt nog gekeken naar andere financie ringsmogelijkheden. MIDDELBURG - Twee gemaskerde mannen hebben gisteren bij een overval in een woning aan de Driewegenhof in Middelburg geld en een kleine hoeveelheid softdrugs buitgemaakt. Tijdens de roof werd gedreigd met wat vermoedelijk een vuur wapen was. De mannen drongen de woning kort na middernacht binnen. Daar was op dat moment naast de bewoner nog een per soon aanwezig. De twee overvallers maakten een onbekende hoeveelheid geld en enkele kleine zakjes met hennep buit. Van beide mannen ont breekt vooralsnog elk spoor. door Nadia Berkelder VLISSINGEN - De geheel nieuwe Vlis- singse wethoudersploeg bestaat straks uit John de Jonge (LPV), Al- bert Vader (PSR), Dick Verboom (D66) en Sem Stroosnijder (SP). De coalitie heeft gisteravond de plan nen voor de komende vier jaar aan de gemeenteraad gepresenteerd. Klimbos is niet voor door Melita Lanting I Balanceren op staaldraad is geen dagelijkse kost. foto Ronald den Dekker GOES - Op het terrein van het Edu delta College in Goes wordt in sa menwerking met welzijnsorganisa tie SMWO een stadstuin ontwik keld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 54