66 Lots of laughter, niet te serieus allemaal WONEN 7 maal niet speciaal hoeft te kopen. Mik een gewone, topzware hya cint, in elke supermarkt te koop, niet na de bloei in de groene kli- ko. Plant hem in de tuin of- als je geen tuin hebt —in de berm van de weg of in het gemeenteplant soen. Dan zul je zien dat die hya cint volgend jaar vanzelf als oer- hyacint terugkomt, met rankere stengels en minder bloemen. Dat kun je contra-evolutie noemen: terug naar het wilde model. Je kunt in de Hortus Bulborum ge woon genieten van kleuren en geuren. Maar een onverbeterlijke moralist als ik moet overal een les aan vastknopen. En dat is: verbete ren van wilde planten is in veel ge vallen een vorm van hovaardij. Er valt niks te verbeteren. Maar ga vooral zelf kijken en trek je eigen conclusie. Dat kan tot half mei. HEBBEN Een garagedeur hoeft niet saai te zijn Gratis buitenlicht en een alarmcentrale Het begrip duurzaam is niet langer een marke ting-instrument voor meubelmerken, bleek op de meubelbeurs van Mi laan. Wie met oog voor het milieu produceert, ziet duurzaamheid als een vanzelfspre kendheid. Ermee paraderen is not done. Wordt het al benoemd, dan is het sub tiel. Zo labelt het Italiaanse merk Matiaz- zi elk product met Made in Italy, zodat de koper er zeker van is dat elk meubel in het land van oorsprong is gemaakt. Duurzame producten zien er bovendien niet langer milieubewust en bruin, natu rel, handgeknoopt oftewel verantwoord uit, maar juist mooi en luxe. Sterker nog: luxe is het nieuwe duurzaam. Misschien is niet alles cradle to cradle of bio based gemaakt, maar wel zo prachtig qua vorm en stijl, dat je er nooit meer afstand van wilt doen. Resultaat: geen afval, geen massaproductie en geen overconsump tie. Dus geen aanslag op het milieu. Kartell maakte op de Milanese beurs- më. vloer een statement door de presentatie Precious te noemen en de klassiekers en nieuwe producten uit te voeren in goud. Een nogal opvallend statement voor een producent van louter kunststof produc ten. Ook de ontwerpers van Cassina vin den dat je alles mag koesteren en bewa ren wat je mooi vindt. Gevolg daarvan was de grote verzameling meubelen en accessoires in de stand. Kenmerkend voor de frisse wind die door meubelland lijkt te waaien, is ook de visie van Michele de Lucchi. Hij is één van de grootmeesters van design, ontwierp bijvoorbeeld lampen voor Her- mès. De Lucchi pleit voor producten die een relatie aangaan met de gebruiker. In zijn ogen is dat de kern van duurzaam heid. Zijn lampen voor Hermès gaan liefst vijftig jaar mee. Anders dan bij an dere ledverlichting kunnen de lampen bovendien worden gerepareerd, zodat er geen reden meer is ze weg te gooien. Weg met de crisis, niet meer dat behou dende. We gaan knallen, zullen ze heb ben gedacht bij Moroso. De bezoekers van de Moroso-stand zagen kleurver loop, geweven foto's en veel kleur. Wei nig prints, maar wel ingekerfde geome trische patronen en panelen van textiel. Zoals altijd zet dit Italiaanse merk de toon in meubelland, dus er staat de con sument de komende jaren nog heel wat uitbundigheid te wachten. Ook het Nederlandse Linteloo pakte uit met kleur en print. De meubels waren onder leiding van ontwerpster Paola Na- vone bekleed met exotische Afro-Itali- aanse doeken. Inspirerend, gedurfd en bepaald niet nuchter Nederlands. Piet Boon, de buurman van Linteloo in Milaan, kennen we vooral van zijn ge dempte kleurenpalet in grijs en wit. Maar ook hij durfde wat meer kleur in de bekleding van zijn eigen meubelcol lectie te gebruiken. Behanglabel NL XL pakte uit met hyste risch behang van Studio job, dat hier voor in het archief was gedoken. Het kunstenaarsduo Lernert en Sander deed hetzelfde in opdracht van het Nieuwe In stituut. Ze krabden de historische collec tie van behangfabrikant Rath Doode- heefver van een muurtje om aandacht te vragen voor de waarde van ontwerpar- chieven. Tip voor thuis: peur eens wat la gen behang van de muur. Wie weet, duikt er een verrassend hysterisch print je op, dat anno 2014 weer helemaal kan. Terwijl op de beursvloer in één van de twintig hallen op het beursterrein aan de rand van Milaan het zakendoen de overhand had, bruiste de stad juist van wilde en extravagante presentaties. Zo ook die van de Nederlandse ontwerper Maarten Baas. Hij liet vijf jaar het circus van de mondiale interieur- en designwe reld aan zich voorbijgaan. Onder het motto 'Terug in het circus met een heel circus' regisseerde Baas dit jaar zijn co meback. In een oude garage was een pre sentatie in elkaar geknutseld, die een tik keltje hysterisch aandeed. Op de achter grond klonken circusdeuntjes, die gepro duceerd leken door een oude Atari-com- puter. In Baas' stand waren veel aparte, wiebelende objecten te zien, zoals een clown in een hokje. Een beetje onduidelijk bleef wat het sta tement is dat Baas, die vooral bekend is van zijn zwartgeblakerde Smoke Furnitu re en gekleide Clay-meubels, tegenwoor dig wil maken. „Lots of laughter, niet te serieus allemaal", zegt hij er zelf over. Zo benaderen we het dan ook maar. VRIJDAG 18 APRIL 2014 Een garagedeur. Tja, wat moet je daar nou mee? Je kunt dat grijze geval nog wel een leuk, fris kleurtje geven, maar dat is het dan ook wel. Het is en blijft nu eenmaal een... garagedeur. Maar daar denkt Style Your Garage toch even anders over. Het Duitse bedrijf maakt folie voor binnendeuren en -muren, die je op die manier kunt ver anderen in bijvoorbeeld een lift, een tropisch strand, een weids vergezicht en noem het allemaal maar op. En dat is ook mogelijk met de garagedeur. Altijd al piloot willen worden, maar die droom nooit kunnen realiseren? Wek met de folie van Style Your Gara ge de illusie dat je een vliegtuig in de Winterse weg op de garagedeur. Buitenlamp VAP Duo. foto s PR garage hebt staan. Pas wel op met die winterse weg door je garage. Voor je het weet, rem je niet op tijd. Het be drijf heeft de keuze uit meer dan 350 verschillende ontwerpen. Zelf een ont werp indienen, behoort ook tot de mogelijkheden. Er zijn diverse afmetin gen beschikbaar, voor wie een heel brede garage heeft of twee naast el kaar. De prijzen hangen af van het ontwerp en de afmeting, maar houd rekening met minimaal 100 euro. www.style-your-garage.com Geen elektriciteit, geen kosten, toch licht: wat wil je nog meer? Buitenlamp VAP Duo heeft een zonnepaneel en twee verstelbare aluminium spots. Hij is overal te gebruiken waar geen stroom is: terras, prieel, hut bij de moestuin. Het paneel laadt overdag de batterij op; 's avonds detecteert de infraroodbewegingsmelder dat je er bent en schakelt de twee ledlichtbron nen in. Een schakelaar regelt of de lamp bij schemer of alleen in het don ker aangaat. De brandtijd is instelbaar van 10 tot 60 seconden. De lamp kost 89,95 euro en is te bestellen via: www.lampenlicht.nl i is het nieuwe duurzaam door Suzanne Dijkstra en Cor-Peter Pasma Maarten Baas reageren? wonen@depersdierist.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 51