Regels rond verlof worden verruimd Cijfers over verlies van ziekenhuizen geschrapt Passion in de regen Lekker weer Genieten in Kent en Londen! 4 BINNENLAND P AASMUSICAL mm pharosreizen ^t-daagc, arrang&m&nf ^n^g-land zoek boekcode 99225 Ik zat deze week heerlijk in de zon op het Plein te genover de Tweede Ka mer. De terrassen zaten vol Kamerleden en mede werkers genoten tijdens de lunchpauze van het mooie weer. „Een beetje broeikasgas kan geen kwaad", zei iemand la chend achter mij. En inderdaad, het was lekker warm voor de tijd van het jaar. Wie heeft er dan nog zin in die rampverhalen over klimaatver andering? Ik eigenlijk niet. Weer een reportage over ijsbe ren zonder ijs en oerwouden met steeds minder woud. We hebben het al zo vaak gehoord, is er eigenlijk nog wel wat aan te doen? Afgelopen zondag publiceerde het IPCChet klimaatpanel van de VN zijn zoveelste rapport. Hoofdconclusie: sneller ingrij pen is noodzakelijk om de op warming van de aarde te beper ken tot de internationaal afge sproken 2 graden. Zonder dat kan het wel 5 graden warmer worden en dat is het scenario voor een goede rampenfilm in 3D. Smeltend ijs, overstromen de steden, te weinig voedselpro ductie, dieren- en plantensoor ten die verdwijnen. De wetenschapsadviseur van de Amerikaanse president Obama John P. Holden, reageerde ver ontrust in The New York Ti mes: „Hoe langer de maatschap pij wacht met vergaande maatre gelen om het broeikasgas te be perken, hoe duurder en moeilij ker het wordt om de klimaatver andering te beperken tot een minder catastrofale omvang." Voorpaginanieuws? Spoeddebat ten in de Kamer? Van dat gevoel van urgentie was in de media en politiek Den Haag weinig te merken. De milieuspecialist van regeringsfractie WD, Kamerlid Remco Dijkstra, twitterde al de volgende dag: „Geen nieuws. Alarmistische politieke samen vatting. Strookt niet met de rest." Hij had het rapport van ruim 1.500 pagina's bewonde renswaardig snel doorgewor- Lekker warm voor de tijd van het jaar. Wie heeft er dan nog zin in verhalen over klimaatverandering? Ik eigenlijk niet steld. Tenminste, hij had het toch wel gelezen, vroeg ik hem. „Nee", erkende Dijkstra, „mijn reactie was gebaseerd op twee eerdere rapporten, maar die heb ben dezelfde lijn." Ook de rest van de Kamer raakte niet erg op gewonden. De kleine linkse frac ties wilden wel snel een debat, maar de meerderheid had geen haast. „Volle Kameragenda. Dus prioriteiten stellen. Debat over IPCC-rapport in het najaar", twitterde WD-Kamerlid Dijks tra. Vroeg genoeg want het vol gende grote klimaatoverleg is toch pas in 2015 in Parijs. Dijks tra: „Frankrijk wil daar natuur lijk een succes van maken, maar Europa hoeft geen koploper te zijn. De rest van de wereld leunt achterover. Die moeten we eerst meekrijgen." Dat schiet allemaal nog niet erg op. De lunchtijd was voorbij. De ter rassen liepen leeg. Kamerleden zijn altijd druk-druk. De transi tie jeugdzorg, de elektronische enkelband, de accijnzen in de grensstreek. Wie zal zeggen dat die onderwerpen niet belang rijk zijn? Er schoof een wolk voor de zon. Ik vertrok ook. Ik hoop dat het met de Pasen ondanks alles toch weer lekker warm wordt. Ook wil het kabinet mensen die voor een zieke vriend of bekende zorgen recht geven op zorgverlof. Op dit moment kan iemand die mantelzorg verleent alleen verlof opnemen voor een zieke partner of ouder of een ziek kind. Asscher had eerder aangekondigd dat hij dit zou regelen. Het recht op zorgverlof geldt bo vendien straks voor alle vormen van zorg. Nu is er alleen recht op langdurig zorgverlof als het om een levensbedreigende ziekte be treft. Het kabinet wil ook de zwanger schapsregeling voor moeders met couveusekinderen verruimen. De tijd dat het kind in de couveuse ligt, wordt aan het verlof toege voegd. Het kabinet gaat verder het vader- verlof uitbreiden van twee naar vijf dagen. De werkgever kan dat verlof niet weigeren. DEN HAAG - De Nederlandse Zorg autoriteit (NZa) heeft eind vorig jaar alarmerende verliezen bij zie kenhuizen verzwegen. In een rap port, dat minister Schippers van Volksgezondheid vlak voor kerst naar de Tweede Kamer stuurde, schrapte de toezichthouder op het laatste moment de belangrijk ste conclusie: dat bijna vier op de tien ziekenhuizen in 2012 verlies leden. Alle hieraan verbonden be rekeningen en tabellen verdwe nen eveneens uit het rapport. Bestuursvoorzitter Theo Langejan van de NZa zou persoonlijk heb ben ingegrepen omdat hij 'niet met slecht nieuws naar buiten wilde', zo meldde NRC Handels blad gisteren op basis van het dos sier van klokkenluider Arthur Gotlieb, waarover de krant be schikt. Gotlieb pleegde begin dit jaar zelfmoord. De rapportage die de NZa aanpas te, betreft een jaarlijkse analyse van de ziekenhuissector. De rap portage van december 2013 gaat over de toestand van ziekenhui zen tot en met 2012. In dat jaar is de manier waarop artsen declare ren, ingrijpend gewijzigd. Daar om voerde het kabinet een over gangsregeling in en werden zie kenhuizen in 2012 en 2013 gecom penseerd. FERRY MINGELEN AUTOVA.KAN TIES VAN ANWB Kort, maar bijzonder krachtig! Deze vakantie is zeer geschikt voor de meivakantie. Verkent u de krijtrotsen bij Dover (ca. 45 km)? Of bestormen uw kinderen als echte ridders het magnifieke Leeds Castle (ca. 15 km)? Ook de middeleeuwse kathedraalstad Canterbury (ca. 25 km) is een be zoek waard. Bovendien zit u dicht bij Londen. Stapt u in een rode dubbeldekker? Of geniet u van het uitzicht vanuit de London Eye? Holiday Inn Ashford North heeft een landelijke uitstraling. Het ligt ideaal om Zuidoost-Engeland te ontdekken. En met de trein vanuit Ashford staat u in een uurtje in hartje Londen. Informatie Reserveringen www.pharosreizen.nl/wegener of via 0900-365 65 65 (20 cpm) met zoek boekcode 99225 of ga naar een van de reisbureaus van VakantieXperts. euro p.p Inbegrepen 3x overnachting met ontbijtbuffet in het Holiday Inn Ashford North retourovertocht Duinkerken - Dover met DFDS Seaways voor één auto kidsgids Engeland elk kind een Pharos-toilettasje (4 t/m 11 jaar) Prijzen 2-p 22/0419/05 175 20/05 01/06 185 02/06 20/07 175 21/07 01/09 195 02/09 29/10 175 Prijzen in p.p. o.b.v. 2 personen en max. 2 kinderen t/m 11 jaar. Voor toeslagen voor kinderen van 12 jaar en ouder zie onze site. Niet inbegrepen: reserveringskosten (€20,-) en kosten Calamiteitenfonds (€2,50). DEN HAAG - Een vader krijgt voortaan het bevallingsverlof van de moeder als zij bij de geboorte van een kind overlijdt. Daardoor kan hij zorgen voor de pasgebore ne in de eerste levensperiode. Het kabinet is donderdag akkoord ge gaan met dit plan van minister Lo- dewijk Asscher (Sociale Zaken). Volgens de minister doet een der- gëlijke situatie zich gemiddeld 25 keer per jaar voor. GRONINGEN - Het vertrek van de stoet die het kruis draagt voor de op voering gisteravond in Groningen van The Passion. Ondanks het regenachti ge weer trok The Passion opnieuw dui-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 4