'Inbraakpreventie verplicht bij huurhuis' Belastingvrij schenken in trek bij ouders 1 2 WONEN =fi Woningcorporaties zouden ver plicht moeten worden inbraak preventiemaatregelen te nemen bij renovatie van sociale huurwo ningen. Dat gebeurt nog lang niet altijd. Door zo'n maatregel af te dwingen, kan het kabinet ervoor zorgen dat het aantal wo ninginbraken fors afneemt. Dat stelt onderzoeker Ben Vollaard van de Tilburg University in de handreiking van veelbelovende inbraakpreventiemaatregelen. Er varingen met nieuwbouwwonin gen laten zien dat het werkt. Het Nederlandse inbraakpreven- tiebeleid kent twee peilers: het landelijke keurmerk voor in braakpreventie (het Politiekeur merk Veilig Wonen) en de ver plichting om inbraakwerende maatregelen te nemen bij nieuw bouw, zoals vastgelegd in het Bouwbesluit. Volgens Vollaard kan het aantal inbraken naar be neden als meer mensen gestimu leerd worden een politiekeur merk aan te vragen en meer te doen met sociale huurwonin gen. Renovatie is een moment waarop dat goedkoop kan, aldus de onderzoeker. De afgelopen vijf maanden heb ben zo'n 34.000 Nederlanders tot honderdduizend euro belasting vrij geschonken aan hun kinde ren. De schenking werd vorig jaar oktober mogelijk gemaakt door de Belastingdienst op voorwaarde dat het geld besteed wordt aan de aankoop of verbouwing van een woning of de aflossing van de hy potheekschuld. De Belastingdienst rekende voor af op zo'n twintigduizend schen kingen. Hoeveel geld ouders aan hun kin deren hebben overgemaakt, weet de Belastingdienst niet. Voor de wijziging mochten ouders ruim vijftig mille belas tingvrij schenken aan hun kinde ren voor de aflossing van een hy potheek, de aankoop of verbou wing van een woning. Door de cri sis is het bedrag verdubbeld om de woningmarkt te stimuleren. De maatregel duurt nog tot het einde van dit jaar. De Belasting dienst zal overigens niet in de pro blemen komen door de toegeno men belangstelling. Door de schenkingen is de dienst ook min der geld kwijt aan renteaftrek. ^Tr- „Urenlang kon ik er voor het raam staan. Vooral 's zomers als de toeris ten op hun gemakje door de stad drentelden." Marcia van de Panne denkt terug aan het huis op de Zierikzeese Varremarkt waar zij veer tien jaar woonde. „Het grappige is dat al die tijd dat ik daar stond, nie mand mij opmerkte. Dat er een woning is boven de Mikro Electro, we ten maar weinig mensen." Marcia deelde de bovenwo ning met haar ex-man Jac- co Blankert en hun twee kinderen. Maar, na hun scheiding vorig jaar beslo ten zij haar in de verkoop te zetten. „Dit huis draagt zoveel herinneringen met zich mee", merkt Jac- co. „Bij een nieuw begin hoort een nieuwe plek. Daarnaast is dit veel te groot voor iemand alleen." Volgens zowel Marcia als Jacco is die zee aan ruimte kenmerkend voor hun voormalige thuis. „Mensen staan altijd versteld als ze bin nenkomen", lacht Marcia. „Dan staan ze eerst vol verwondering om zich heen te kijken in de woonkamer, verbaasd dat een bovenwoning zo ruim en groot kan zijn. Vooral voor kinderen is dat erg fijn", vindt zij. „Toen die van ons klein waren, leerden zij met de handen langs de mu ren rolschaatsen. Dat is prima te doen in een gang van zo'n tien meter lang. En welk kind kan er nu zeggen dat hij zijn eigen speelkamer heeft? Dat zijn zomaar een paar voordelen van een grote woning." Het huis boven de elektronicawinkel bestaat uit twee woonlagen met daarboven een zolder en een dakterras van zo'n 65 m2. Op de eerste ver dieping bevinden zich de keuken, de woonka mer, drie slaapkamers en een badkamer. Wan neer je een trap naar boven gaat, vind je nog drie slaapkamers, een inloopkast en een gloed nieuwe badkamer. Omdat het plafond boven de tweede verdieping erg hoog was toen zij erin trokken, besloot Jacco er een derde verdieping bij te maken. Deze dient nu als bergzolder. On langs is het gehele dak opnieuw bedekt en van isolatie voorzien. „Het enige nadeel aan deze woning is dat er geen tuin is op de begane grond. We hebben wel een eigen parkeerterrein van 75 m2, maar plaats voor gras en bloemen is daar niet. Maar daar krijg je wel iets voor terug", vindt Jacco. „Boven het huis is namelijk een groot dakter ras. Vanaf dat punt heb je, net als vanuit de woonkamer, uitzicht op de twee bekendste mo numenten van Zierikzee: de dikke toren - voor kenners ook wel de Sint-Lievensmonstertoren - en de Nieuwe Kerk. Dat kan niet iedereen zeg gen." Last van de winkel op de begane grond hebben ze eigenlijk nooit gehad. De ingang van het woonhuis is gescheiden van de Mikro Electro. En geluidsoverlast is er nooit. „Daar komt nog bij dat je er als bovenbuurman nog korting krijgt ook", grapt Jacco. Makkelijk vinden ze het niet, om alles achter te laten. Dat merk je aan hun manier van praten. Toch hebben ze er ondertussen beiden vrede mee dat het zo is gelopen. Marcia: „Veertien jaar samen is niet niks, maar soms loopt het nu eenmaal anders dan gedacht. Gelukkig verloopt het contact aardig. Vooral omdat we kinderen hebben. Daar willen we al lebei het beste voor." Waar de twee nu op ho pen is dat ze het huis snel kunnen verkopen. „Dan kunnen we pas echt een nieuwe start ma ken." 5 hebben een aan ruimte We zee door Sharon van Oost Het dakterras met uitzicht op de Sint-Lievensmonstertoren of dikke to ren in Zierkzee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 46