Plan ActiZ: 'ouderen zelfstandig in tehuis' Verrassend Madeira IN HET NIEUWS 3 Zonvakanties _L_ 749 ER DEN HAAG - Door de hervorming van de langdurige zorg sluiten veel verzorgingshuizen de deu ren. Doodzonde, vindt ActiZ, branche-organisatie van zorgon- dernemers. Zorgorganisaties moe ten samen met gemeenten, wo ningcorporaties en zorgverzeke raars hun verzorgingshuizen zó inrichten dat ouderen er zelfstan dig kunnen blijven wonen, ook al hebben ze geen recht op 24-uurs zorg in een instelling. Ze moeten dan zelf voor de aange paste woonvorm betalen, maar wel tegen een betaalbare huur. Ge meenten kunnen obstakels als ver gunningverlening en verhuurders- heffingen uit de weg ruimen. „Ge meenten hebben onvoldoende aangepaste woningen, maar wel veel lege plekken in verzorgingste huizen, die al passend zijn inge richt", aldus Aad Koster, directeur van ActiZ. Koster denkt zo vol doende infrastructuur overeind te houden om in de toekomst de ve le ouderen die een plek in een zorgcentrum nodig hebben op te kunnen vangen. Volgens ActiZ kunnen verzor gingshuizen een spil in het socia le netwerk op wijk- of dorpsni veau vormen, nu steeds meer mensen thuis blijven wonen. Volgens VNG-bestuursvoorzitter lantine Kriens is het zaak dat zorg aanbieders creatief ondernemer schap tonen. Ook gemeenten moeten een duit in het zakje doen vanuit de Wet maatschappe lijke ondersteuning (WMO), nu zij steeds meer verantwoordelijk worden voor het welzijn van ouderen, vindt Koster. Kriens: „Eenzaamheid is een groot probleem. Veel ouderen zijn geholpen met een kopje kof fie of een maaltijd met anderen, in plaats van allerlei dure zorg." Ziet het kabinet ook zoveel toe komst in verzorgingstehuizen? Premier Mark Rutte sprak giste ren van een puur 'Nederlands ver schijnsel uit de jaren '70'. „Verzor gingshuizen zijn geen doel op zichzelf. Verpleeghuizen wel." een heel ander probleem: schulden, een zaamheid. Dat vergt een compleet andere professionele kijk. En een andere houding dan de huidige, die door de regelgeving wordt bepaald en waarbij 'uurtje factuur tje' soms belangrijker lijkt dan de inhoud van het werk." Koster: „Vergeet niet dat er al veel wijkver pleegkundigen zijn die de wijk heel goed kennen. Die breed maatschappelijk georiën teerd zijn en het hele sociale domein over zien, van de huisartsen tot bij wijze van spreken de schuldhulpverlening." Blijft het feit dat het allemaal minder wordt, dat mensen langer thuis moeten blijven wo nen en ze voor hulp hun familie of vrienden moeten inschakelen. Is het niet beter zulke ver anderingen nog even uit te stellen? Koster: „De decentralisatie biedt ook veel kansen. Je ziet overal nieuwe initiatieven ontstaan. Nederland telt inmiddels hon derd zorgcoöperaties, door dorps- of wijk bewoners opgericht om zelf zorg te rege len. Van een Brabants dorp als Hoogeloon tot stadsdeel Zuid in Amsterdam. Elders zie je de houding van huisartsen verande ren. Ze schrijven bij eenzame patiënten geen antidepressivum voor, maar 'wel- zijn-op-recept', met een verwijzing naar ac tiviteiten in dorps- of buurthuizen. En via de website wehelpen.nl hebben zich al tien duizend mensen aangemeld om steun te bieden aan buurtgenoten." Kriens: „Eenzaamheid was ooit misschien een belangrijke reden om naar een verzor gingshuis te gaan. Dat kan nu niet meer. Kijk eens hoeveel mensen contact zoeken bij de kofïïe-automaat bij de Jumbo." U lijkt er klaar voor. Zijn er nog obstakels1 Kriens: „De decentralisatie maakt meer zorg op maat mogelijk, waarbij we kijken wat een cliënt zelf en met zijn familie en vrienden kan regelen. Juist dicht bij de bur ger georganiseerd, zodat beter bekeken kan worden wat iemand écht nodig heeft. Maar zaak is wel dat goed wordt samengewerkt met de zorgverzekeraars (straks ook verant woordelijk voor de persoonlijke verzor ging, zoals hulp bij aankleden, red.). Zij moeten ook bereid zijn om met de kleinste gemeenten om tafel te gaan. Doet de kritiek uit de samenleving u niets? Kriens: „Ik snap de angst: we hebben wei nig tijd. Het belangrijkst is het in kaart brengen van aan wie we straks welke zorg moeten bieden. De dossiers van al die men sen hebben we nog niet bij de hand. Daar voor moet nü een eenduidig computersys teem komen. We hebben daar al wel 8 mil joen euro voor uitgetrokken." Koster: „Zorgorganisaties moeten tijdig we ten waar ze aan toe zijn. Er moeten nieuwe declaratiesystemen komen. We moeten we ten waar onze rekening naar toe moeten. Een softwareprogramma gereedmaken kost negen maanden. Het wordt krap." Ga naar Kras.nt/madeira of bel 0900-9697iv- Tot 25,- korting p-P- 8 dagen al v.a KRAS .Hf madeira islands VRIJDAG 18 APRIL 2014 Aad Koster van ActiZ en Jantine Kriens van de VNG. foto Wiebe Kiestra/HH Pg;2d'! ptv.pefsoort Q.bA'. 2 personen excksfèf rese; Calamitel! Bij Kras zijn uiteraard de vliegreis, het hotel, het ontbijt, de transfers én de reisleiding inbegrepen! Hotel Vila Galé Santa Cruz**** 8-/22-daagse zonvakantie Santa Cruz. Luxe hotel direct aan zee en op loopafstand van Santa Cruz 2 restaurants, 3 bars, 2 zwembaden en een spa Zie: Kras.nl/31105 Hotel Orca Praia*** 8-/22-daagse zonvakantie Funchal. Mooi hotel bovenop een klif met uitzicht op de oceaan, de baai en het strandje Restaurant, bar, zwembad en zonneterras Zie: Kras.nl/23612 Vidamar Resorts***** 8-/22-daagse zonvakantie Funchal. Super-de-tuxe hotel o.b.v. halfpension met uniek Dine Around concept 5 restaurants, bar, 2 zwembaden en een sauna Zie: Kras.nl/31538 8 dagen v.a.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 3