K SPORT 37 I Zege IJsebaert dreunt nog na De favorieten Sterkste startveld ooit Het hardioopkoppei Liefde voor Zeeland i£ De voorzitter De man van 2700 mailtjes De Zeeuwse loper Wie liep alle Zeeuwse marathons? x%rm H ÉH Ingrid IJsebaert kan nog steeds niet gewoon over straat. Een jaar na haar zege op de historische Markt van Hulst wordt ze nu nog regelmatig aangesproken op haar overwinning, waarmee ze vele Zeeuws- Vlamingen in vervoering bracht. „Het gaat te ver om te zeggen dat die overwinning een verrijking van m'n leven was, maar het was wel een heel bijzonder moment. Ja, hier in Hulst en omstreken wordt er nog wel over gesproken en nu het dichterbij komt begint het weer te leven. Mensen komen me succes wensen of zeggen toe zaterdag te komen kijken. Eigenlijk heb ik het hele jaar door wel leuke reacties gehad. Ik ben ook nog een paar keer bij de lokale omroep geweest, dus daar word je dan ook op aangesproken." In de marathon van zaterdag heeft de Hulsterse ontzettend veel zin. „Ik voel geen druk en ben veel meer ontspannen dan vorig jaar. Het is voor mij nu veel leuker om te starten." IJsebaert noemt llonka van den Hengel de grote favoriete voor de zege. „Zij staat met stip op één, maar daarachter zal het spannend worden met Monique Allefs en Ingrid Koene, llonka is 25 jaar jonger dan de rest, dus de veertigers zullen normaal gesproken niet bij haar in de buurt komen. De strijd om plek twee zal wel spannend worden. Ik heb op dit moment niet echt de snelheid, maar wel de inhoud. Tot vier weken geleden twijfelde ik nog of ik wel mee zou doen. Ik ga m'n vel zaterdag niet weggeven en ben strijdlustig. Zondag ben ik nog bij de Marathon van Rotterdam geweest en dan krijg je er wel ontzettend veel zin in om zelf ook te gaan lopen." De Marathon van Zeeuws-Vlaanderen heeft bij de mannen misschien wel het sterkste startveld ooit. Vooral de Zeeuwen zijn goed vertegenwoordigd. Op papier heeft Erwin Harmes van de Zeeuwse lopers de snelste tijd in de benen. Probleem voor de Middelbur ger zou echter wel eens kunnen zijn dat hij zijn persoonlijk record op de klassieke afstand pas afgelopen zondag tijdens de Marathon van Rotterdam liep. En kan hij morgen met de druk omgaan? In 2012 had Harmes nog slapeloze nachten in de aanloop naar de marathon. Hij liep toen een teleurstellende tijd. De Middelburger zal in elk geval van goeden huize moeten komen om de marathon te winnen. In Huub van Noorden (foto) heeft hij een geduchte concur rent. De Coesenaar legt zich de laatste tijd vooral toe op lange trails, van vaak meer dan vijftig of zestig kilometer. Toch kan hij de 42 kilometer goed verteren. Dat liet hij vorig jaar oktober ook al zien toen hij de Kustmarathon won. Vorig jaar werd Van Noorden derde in Zeeuws-Vlaanderen. Verder is het de grote vraag wat Remy Vasseur kan. De Vlissingse triatleet staat er om bekend dat hij zijn marathons goed kan indelen. In 2011 won hij de Marathon van Zeeuws- Vlaanderen. Van buiten Zeeland zal de concurrentie komen van de Belg Christophe de Ketelaere, de Fransman Michel Verhaeghe (tweede in de Trail by the Sea), Rik Wolswinkel en Brabander Wim Nieuwkerk. Of zal er zaterdag toch nog een oud-winnaar aan de start verschijnen die deze hele voorbeschouwing in de war stuurt? llonka van den Hengel en Rik Wolswinkel hebben niet alleen liefde voor elkaar, ze hebben ook liefde voor Zeeland. Ze zijn misschien wel het bekendste hardloopkoppel van buiten de provincie dat regelma tig hun gezicht laat zien bij Zeeuwse wedstrijden. Van den Hengel is zaterdag de grote favoriete voor de eindzege bij de vrouwen. Het moet raar lopen, wil ze niet winnen. Maar het blijft een marathon.... Als ze wint, kan ze in de voetsporen treden van Sébastien Schletterer, die als enige de Kustmarathon én Zeeuws-Vlaanderen heeft gewonnen. De liefde tussen Van den Hengel en Wolswinkel werd nog intenser toen ze samen op de hoogste trede van het podium stonden tijdens de Kustmarathon van 2011En wat zouden ze dat zelfde kunstje zaterdag graag herhalen in Zeeuws-Vlaanderen. De kans daarop lijkt klein, want voor Wolswinkel is er veel tegenstand. Van den Hengel, die een persoonlijk record van 2.58.55 heeft, breidde haar prijzenkast de laatste jaren uit met verschillende Zeeuwse prijzen. Ze won de Kustloop en werd onlangs nog tweede in de Trail by the Sea in Renesse. „Daar aan de kust, de Zeeuwse kust.Blof zingt erover, ik droom ervan", schreef Van den Hengel al eens. „Het Zeeuwse land in het algemeen en de wedstrijden in het bijzonder hebben mijn hart gestolen." WM „Hoeveel uren ik in de marathon heb gestoken?" Er volgt een lange stilte. Voorzitter Arnold Boonman van het organisatiecomité kan het zo snel niet zeggen. „Ik heb voor deze editie 2700 mailtjes verstuurd en ontvangen, misschien zegt dat wel genoeg. Vooral de laatste weken kost het enorm veel tijd. Ik heb eigenlijk twee banen gehad. Als ik thuis kwam uit m'n werk, was ik bijna de hele avond bezig met de marathon. De laatste paar dagen is het pas wat rustiger." Boonman had gisteren en vandaag maar een vrije dag genomen. „We zijn er 100 procent klaar voor, maar er moet toch nog een hoop geregeld worden. Vandaag gaan we finishlocatie in Terneuzen inrichten, alle vlaggen van de sponsoren langs het parkoers Welke Zeeuwse marathonloper liep alle Kustmara- thons en alle Marathons van Zeeuws-Vlaanderen uit? Het had een mooie vraag kunnen zijn tijdens een sportquiz. Het goede antwoord is Marius Besuijen. Elf keer volbracht de inwoner van Sint Laurens de tocht van Burgh naar Zoutelande, vijf keer liep hij van Terneuzen naar Hulst of omgekeerd. Een prestatie die niemand hem kan navertellen. Besuijen houdt zijn prestaties allemaal bij in een Excel-bestand. „Nee, een verrassing is het niet, ik had het zelf ook al gesigna leerd." Zaterdag hoopt de Walchenaar zijn 81 e marathon uit te lopen, nummer 82 is ook al bekend: „Dat wordt Riga." Letland wordt bovendien het zeventiende land waar hij de klassieke afstand wil volbrengen. Over de ophangen en de prijzen en shirts uitzoeken. Het gaat om kleine details, alle draaiboeken liggen klaar." Ook krijgt de organisatie verzoeken van lopers die nog willen deelnemen. „We hebben nog wel een reservelijst, maar is vol is echt vol. Alleen voor oud-winnaars maken we een uitzondering. Als Sébastièn Schletterer ons bijvoorbeeld nog benadert of hij nog mee mag doen, dan kan dat. Dat zou ook mooi zijn voor de wedstrijd, maar we verwachten sowieso een mooie Zeeuwse strijd. Als ik de berichten mag geloven, wordt het ook nog prima weer. Als 't droog blijft, zou ik al heel gelukkig zijn, want dat is echt belangrijk voor zo'n evenement." Marathon van Zeeuws-Vlaanderen heeft Besuijen niets dan lof, al is hij wel voorstander van een finish in Hulst in plaats van Terneuzen vanwege een gezelligere 'derde helft'. „Toen ik de eerste keer meedeed, kwam ik op plekken waar ik nog nooit was geweest. Het was veel mooier dan ik dacht. Ik was wel eens in Hulst geweest, maar niet op de Wallen. Ook de Staats Spaanse Linies en het Clinge bos vond ik bijzonder om doorheen te lopen." Zaterdag hoopt Besuijen de marathon binnen de 3 uur en 10 minuten te lopen. In tegenstelling tot voorgaande jaren moet hij het nu wel stellen zonder zijn partner Ingrid Koene, die elk jaar trouw meefietste. „Ze loopt nu zelf mee. Ik denk dat ze een mooie tijd gaat neerzetten. Ik moet het alleen zien te redden, maar dat komt wel goed hoor." ijl. BH infographic Rob Paardekam foto's Ruben Oreel, Camiie Schelstraete en les Bijleveld j

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 37