Deze El Clasico heeft andere koning FC Utrecht en Wouters gaan toch uit elkaar 34 SPORT BEKERFINALE Scoren in de Europa Cup kan heel wat losmaken. Ron Jans maakte in 1983 een koprol na zijn goal tegen Atletico Madrid. IJD SCHERP! De een sjokt over het veld, alsof het hem allemaal niet zoveel inte resseert. De ander zit te midden van de overige geblesseerden op de tribune en heeft voor de veran dering een pet op. De koningen van Barcelona en Real Madrid Messi en Ronaldo staan tijdens de bekerfinale buitenspel. Het is even wennen, maar deze El Clasi co draait om andere hoofrolspe- lers. Gareth Bale wist lange tijd niet wat hem overkwam. Kon hij er wat aan doen dat er bij Real Ma drid een paar mensen rondlopen die achteloos honderd miljoen eu ro voor hem neertelden? De dood normale jongen uit Cardiff leek verdwaald te zijn in dat enorme paleis van de Koninklijke, met al die ondoorgrondelijke gangen. Accepteerde de baas van het hele spul, Ronaldo, hem eigenlijk, wel? Het seizoen was nog maar nauwe lijks op gang of er werd al gesteld dat hij Ronaldo alleen maar in de weg liep. Het is dat hij de voetbalwereld zo veel moois heeft geschonken, an ders zou je hem het liefst een schop onder zijn kont geven. Of in elk geval een corrigerend tikje. Kom op, Lionel, kom eens in be weging, doe wat, probeer wat. Slecht spelen mag, maar lumme len niet. Op de tribune spat tege lijkertijd de hartstocht eraf. Ronal do heeft de naam een superegoïst te zijn, maar hij leeft vol passie mee. Hij juicht als Real op 1-0 komt en treurt als Barca na rust gelijkmaakt. Ronaldo wil winnen en dat zie je. Messi wil dat ongetwijfeld ook, maar bij hem zie je het er niet vanaf. Honderd miljoen blijft gekken werk, maar na zijn moeizame aan loop vond Gareth Bale gaandeweg het seizoen z'n draai, al weet ook hij dat zijn favoriete linkerflank is gereserveerd voor de grote vedet te, Ronaldo. Alleen als die er niet is, heeft Bale de vrijheid om daar te spelen, zoals woensdagavond in Valencia tegen Barqa. Het gebeurt pal voor de ogen van Ronaldo en je zou het nu al de sprint van het seizoen kunnen noemen. Alsof Usain Bolt zich Gareth Bale, de man van honderd miljoen, bezorgt Real Madrid de beker in El Clasico heeft vermomd in voetbaltenue. Die power, die macht. Real-Bar^a lijkt op weg naar een verlenging als Bale op vijftig meter van het doel nog een keer aanzet. Wat volgt is een ongekende explosie. Barcja-verdediger Bartra probeert hem nog weg te duwen, maar de jongeling wordt als een veertje ge- katapulteerd. Bale rent, rent, rent en scoort. De duurste speler van de wereld heeft z'n club de eerste prijs van het seizoen weten te bezorgen en Ronaldo weet dat op waarde te schatten. Na afloop komt hij het veld op en omhelst hem. Hoezo, gunt hij hem het licht in de ogen niet? Van Lionel Messi, de held van de vorige El Clasico, is op dat moment geen spoor meer te zien, net zoals in die minuten daar voor. Deze editie heeft een andere ko ning, een koning uit Wales. ZWOLLE - Hoe de bekerfinale te gen Ajax zondag ook afloopt, PEC Zwolle speelt straks in de Europa League. Trainer Ron Jans kan uit eigen ervaring putten om de spe lersgroep daar op voor te berei den. Als speler van FC Groningen trad hij aan tegen Atletico Madrid en Inter, en later als trainer van de Groningers trof hij Partizan Belgrado en Fiorentina. Jans hoort supporters al hardop dromen van Manchester United als tegenstander. Zo'n vaart zal het niet meteen lopen; door de huidige opzet van het Europa Lea gue-toernooi is een club van (heel wat) minder kaliber waar schijnlijk de eerste horde. De trainer viel ruim dertig jaar ge leden wel met de neus in de bo ter. FC Groningen plaatste zich in 1983 als nummer vijf van de eredi visie voor de Uefa Cup. Voor het eerst in de clubhistorie Europees voetbal - net als nu bij PEC - en uit de kokertjes kwam Atletico Madrid als opponent. De stad ont plofte. „Als er vijftigduizend men sen in het stadion hadden ge kund, was het ook uitverkocht ge weest. Ongelooflijk hoe het leef de", weet Jans nog. Groningen verbaasde in Madrid door het verlies beperkt te hou den tot 2-1. „We keken vooraf toch een beetje op tegen zo'n te genstander, maar die wedstrijd gaf ons veel vertrouwen. We kon den tegen ze op. Thuis scoorden we al na zes minuten 1-0, we kon den niet meer kapot. Als indivi duen en als ploeg stegen we bo ven onszelf uit." Het was Jans die met een volley 1-0 maakte. Van vreugde maakte hij een koprol. Atletico kwam nooit meer in de wedstrijd. „Ze begonnen op het laatst te schop pen uit frustratie, daar geniet je dan van." Met Inter kwam zo mogelijk een nog zwaardere opponent uit de bus. In het Oosterpark kregen de Italianen ook te maken met de kracht van FC Groningen, dat on dermeer met Erwin Koeman en Jan van Dijk speelde: 2-0. Pas in Italië werd FC Groningen echt ontgroend. Inter moest vanwege een straf van de Uefa ver van huis spelen; het werd Bari. „Een betonnen bak voor veertig duizend mensen, maar het zat he lemaal vol. De sfeer was agressief, bedreigend. Daar hebben we een lesje gekregen wat het betekent om ten koste van alles, ook over de sportieve grenzen heen, te wil len winnen." Achteraf hoorden de spelers dat Inter via via geprobeerd zou heb ben FC Groningen om te kopen. De Franse scheidsrechter had ook niet z'n beste dag. „Ik geloof nooit in dat soort dingen van omkoping en zo, maar laten we zeggen dat hij niet in het nadeel van Inter floot. En wij waren toch door de entourage en hectiek geïmpo neerd. Ik ook." De bus van Gronin gen werd immers niet dagelijks bekogeld, de spelers niet vaak „Ik heb aangegeven dat ik het tijd vind voor een nieuwe fase in mijn carrière. Ik wil een volgende stap maken. Ik kan met een goed gevoel FC Utrecht verlaten, het is en blijft mijn club", verklaarde Wouters gisteren. Hij volgde in oktober 2011 Erwin Koeman op als hoofdcoach. Daarvoor was hij assistent van Ton Du Chatinier en Koeman. „Wij kijken terug op vijf enerve rende seizoenen", liet Van Schaik weten. „Vorig seizoen wist hij als hoofdcoach een recordaantal pun ten te pakken." De 53-jarige Wouters leidde zijn ploeg in het eerste seizoen als hoofdtrainer via de play-offs naar Europees voetbal. Deze jaargang vielen de resultaten in Utrecht te gen. De club staat elfde. Wouters was als trainer eerder werkzaam bij Ajax. De oud-inter national en oud-speler van Utrecht, Ajax en PSV had aan Utrecht laten weten dat hij zich het 'lekkerst' voelt in de functie van assistent-trainer. Hij bekleed de deze rol eerder bij PSV, Glas gow Rangers en Oranje. Wie Wouters opvolgt, is nog niet bekend. Van Schaik ziet in assis tent Rob Alflen een van de moge lijke kandidaten. door Leon ten Voorde ENSCHEDE - El Clasico ging woens dagavond eens niet over Messi en Ronaldo. Gareth Bale is erook nog en dat wilde hij even laten zien. Sowieso Europa in door Anton van Gerner Gareth Bale heeft de 2-1 gemaakt. De supporters van Barcelona zijn ont goocheld. foto Hollandse Hoogte door Cilya van der Kooy UTRECHT - FC Utrecht en trainer Jan Wouters gaan na dit seizoen uit elkaar. Beide partijen hebben dit na een evaluatie besloten. Woensdag zei algemeen directeur Wilco van Schaik nog dat hij Wou ters nog wel tien of twintig jaar aan de club wilde binden. Een dag later werd bekend dat Wouters de club uit de Domstad verlaat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 34