T©es FZC Efteling investeert 36 miljoen in nieuwe achtbaan en vakantiepark Maak iemand abonnee! PZC 2 IN HET NIEUWS OUDERENZORG COLOFON interview Het overhevelen van de langdurige zorg naar gemeenten gaat volgens critici veel te snel. Maar gemeenten en zorgondernemers willen juist rap dóór met dat traject. PAUL KUSTERS «3 HOLLANS» CASINO VERLIEST RECOR&SES>RAS EP T: 0118- 43 4050 T: 0113- 31 5670 T: 0115- 64 5740 T: 0111- 45 4650 T: 088-0139995 Het belangrijkst is in kaart te brengen aan wie we straks welke zorg moeten bieden Terwijl bijna het hele land te hoop loopt tegen het tempo van de decentralisatie van de zorg naar gemeenten, hou den gemeenten en zorgorga nisaties voet bij stuk. Vak bond AbvaKabo FNV, patiën tenorganisatie NPCF, Zorgverzekeraars Ne derland, oppositiepartijen: allemaal vragen ze om uitstel van - een deel van - de over heveling van de zorg naar gemeenten. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) en de zorgondernemers (verenigd in ActiZ) blijven echter voorstander van een snelle decentralisatie. „We moeten nu doorpakken, anders wordt de onzekerheid onder bewoners te groot en dat wil nie mand", aldus Jantine Kriens, directievoor- zitter van de VNG. Aad Koster van ActiZ is gematigder positief. „Je moet niet ineens middenin een proces gaan vertragen". Kos ter is dan ook gematigd over het zorgak- koord. „Een mooie opsteker", noemt hij het akkoord dat het kabinet deze week be reikte met de 'constructieve' drie Kamer fracties D66, Christenunie en SGP. „Onder meer voor licht dementerende ouderen, voor wie 50 miljoen extra beschikbaar komt en die nu alsnog recht krijgen op een plaats in een verzorgingshuis." Maar: „Eerst zien dan geloven. FFet is maar de vraag of het genoeg is." Het is vijf voor twaalf. Op 1 januari moeten de gemeenten een belangrijk deel van de ver antwoordelijkheid voorde zorg voor ouderen en mensen met een handicap op zich nemen. Er lijkt nog niets geregeld. Wordt pjanuari wel gehaald Jantine Kriens: „Er is al heel veel geregeld. Er wordt immers al tien jaar gesproken over overheveling van zorgtaken naar de ge meenten. Als we op 1 januari van start gaan, is dat het begin van een ingrijpend veranderingsproces." Aad Koster: „Nu zijn er 650.000 80-plus- sers. Over tien jaar zijn dat er 1,3 miljoen. Kriens: „Daarom moeten we van start, maar dan moeten de Tweede én Eerste Ka mer nu wel doorpakken. Met spoed, in elk geval vóór de zomer." Aad Koster: „Thuiswonende, hulpbehoe vende cliënten willen weten waar ze over ruim een halfjaar op kunnen rekenen als het gaat om de huishoudelijke hulp, de li chamelijke verzorging en andere ondersteu ning waar ze steeds meer mee te maken krijgen. En ook zorgmedewerkers en zorg organisaties moeten zo snel mogelijk we ten waarze aan toe zijn." Wijkverpleegkundigen moeten straks 'keuken tafelgesprekken' voeren met ouderen en hulp behoevenden om hun zorgbehoefte in kaart te brengen. Vergt dat niet veel meer kennis Kriens: „Ja, dat klopt. Maar dat geldt ook voor gemeente-ambtenaren; de nieuwe werkwijze is voor iedereen wennen. Dus moeten veel mensen extra scholing krij gen, zeker de wijkverpleegkundigen. Die zijn tot nu toe vooral bezig geweest met zorg verlenen. Ze moeten straks ook bege leiden bij 'ontzorgen'; niet iedereen heeft per se medische hulp nodig. Soms is het Daarmee zet De Efteling na een korte pas op de plaats een nieuwe stap naar de vijf miljoen bezoe kers die het park in 2020 wil tel len; een miljoen meer dan nu. Jur gens' voorganger Bart de Boer pompte in vijf jaar ruim 220 mil joen euro in het park. De Boer werd als te voortvarend be schouwd. Jurgens kiest voor een kalmere aanpak, ook richting het personeel. Maar investeren blijft volgens de Efteling-directeur noodzakelijk. De nieuwe divecoas- ter, met een val van 37,5 meter, en 400 bedden erbij in Bosrijk zijn volgens hem slechts het begin van een reeks investeringen om het gestelde doel te bereiken. Jurgens: „We bereiken niet wat we willen door stil te staan. We moeten groeien, maar dan wel in fases. Verantwoord investeren noem ik het maar. Eerst het ene afmaken voordat we met het ande re beginnen." Jurgens hoopt meer bezoekers uit de omliggende landen naar De Ef teling te gaan lokken. „Daarom moeten we ook zorgen dat er meer overnachtingsmogelijkhe den zijn. Vandaar de uitbreiding van Bosrijk. Door ook groepsac- commodaties te bouwen, kunnen er straks groepen tot 25 personen terecht. Ook gaan we meer promo ten in het buitenland. Het park trekt al mensen uit België. In Duitsland werken we nu hard aan onze naamsbekendheid met tele visiespotjes en sponsoring." WETEN zijzelf ook EENS HOE 5>AT VOELT 'Denk na: aantal 8 O-plussers verdubbelt nog' Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 www.pzc.nl Uitgever Erik van Cruijthuijsen Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adj.) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91,4330 AB Middelburg E-mail: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen E-mail: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland E-mail: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel directeur Ivo van der Velde Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Onze excuses. Meld het via www.pzc.nl/service. U ontvangt restitutie en u kunt de krant van vandaag lezen via E-paper. Vragen? Bel: 088-0139910 Abonnementstarieven Deze vindt u op www.pzc.nl/tarieven Abonneren, wijziging vakantie service? Informatie kunt u vinden op onze site www.pzc.nl/service of bel: 088-0139910. Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitge verij Provinciale Zeeuwse Courant, onder deel van Koninklijke Wegener NV. Publicatie recht beeldende kunst via Beeldrecht. Voor meer informatie: copyright@wegener.nl Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Weg ener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereen-. komst. Deze gegevens kunnen gebruikt wor den om u op de hoogte te houden van inte ressante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig gese lecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt in trekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar ma ken bij PZC Lezersservice. Zie ook het priva cy statement op www.pzc.nl Jantine Kriens, VNG door Paulus Smits en Francine Wildenborg door Merel van Beers en Michel Koster KAATSHEUVEL - De nieuwe Efte- ling-directeur Fons Jurgens (44) be gon vanochtend zijn eerste offi ciële werkdag met een mededeling voor alle medewerkers: het attrac tiepark in Kaatsheuvel krijgt in 2015 een nieuwe achtbaan en va kantiepark Bosrijk gaat uitbreiden. Kosten: 36 miljoen euro. Maak iemand abonnee op: www.pzc.nl/abonneewerftabonnee Voorwaarde is dat u én de nieuwe abonnee minimaals maanden abonnee blijven.' www.pzc.nl/abonneewerftabonnee En u als trouwe abonnee ontvangt een VVV-cadeaubon t.w.v. 50,-* De nieuwe abonnee leest de krant 24/7 digitaal nieuws 2 maanden gratis en betaalt vervolgens normaal tarief.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 2