Veerse coalitie wil op ingeslagen weg verder 66 Het historisch belang van de Slag om de Schelde begint steeds meer te landen ik i n IVI LJr I WALCHEREN 27 Pantserinfanteriebataljon Prinses Irene bezoekt volgende week diverse Zeeuwse gemeenten. Zes aanmeldingen buurtpreventie 'S-CRAVENPOLDER - Scherpschut ter Dennis van Esch (26) verloor tijdens een vredesmissie beide be nen door een bermbom. Na een lang revalidatieproces werkt hij nu bij de sporttak van defensie. „Als ik van hem hoor hoe hij zijn leven na een dergelijke traumati sche ervaring weer heeft opge pakt, krijg ik rillingen over mijn rug. Zijn levensmotto is: kijken wat je nog wel kan", zegt luite nant-kolonel Marcel Duvekot uit 's-Gravenpolder. Dennis van Esch vertelt zijn ver haal woensdag in het bevrijdings museum in Nieuwdorp. Dit is on derdeel van het bezoek van het 17e Pantserinfanteriebataljon Gar de Fuseliers Prinses Irene uit Oirschot in het kader van het tweehonderdjarig bestaan van de Koninklijke Landmacht. Dit bataljon heeft historische ban den met Zeeland. Zij zet immers de traditie voort van de Koninklij ke Nederlandse Brigade Prinses Irene, die in 1941 in Engeland was opgericht. Deze Prinses Irene Bri gade werd in het kader van de Slag om de Schelde, dit jaar zeven tig jaar geleden, ook in Zeeland in gezet. „Operatie Market Garden geniet landelijk gezien nog steeds meer bekendheid dan de Slag om de Schelde, maar het besef dat de ze slag van historisch belang is ge weest, begint eindelijk te landen", zegt Duvekot. Het programma is verdeeld over twee dagen; dinsdag 22 april en woensdag 23 april. Onder het mot to 'praten met soldaten' bezoeken militairen van het 17e Pantserin fanteriebataljon scholen in diver- t se Zeeuwse plaatsen. Zij vertellen op scholen wat zij doen voor en namens de Nederlandse samenle- ving. I „Het leger is sinds de afschaffing I van de dienstplicht minder zicht baar geworden. Het leven van de militair speelt zich immers vooral af op de kazernes, op de oefenter reinen en in het buitenland", zegt luitenant-kolonel Duvekot. „Ons bezoek aan de scholen is ook be doeld om het eerlijke verhaal weg te zetten." De Koninklijke Landmacht is mo menteel op veertien plaatsen ter wereld actief voor vrede en vrij heid. Naast het handhaven van de inter nationale rechtsorde en het veilig stellen van Nederlandse belangen in het buitenland worden militai ren in eigen land wekelijks zo'n dertig keer ingeschakeld om de ci viele autoriteiten te ondersteu nen. Dan gaat het bijvoorbeeld om een zoekactie naar een vermist kind of de inzet bij het ontmantelen van een crimineel netwerk. Ook persoonlijke anekdotes zul len tijdens de schoolbezoeken aan bod komen. „Zo herinner ik me nog onze in zet in maart 2007 bij een waters noodoperatie in Afghanistan. Door extreme regenval was een ri vier buiten de oevers getreden. We moesten duizend mensen eva cueren. Dat viel niet mee. Niet al leen vanwege het feit dat we tij dens de reddingsoperatie ook re kening met bermbommen en aan vallen bleven houden, maar ook omdat niet iedereen door ons ge red wilde worden. Het westen staat voor sommigen immers ge lijk aan de duivel en sommigen waren bang dat ze met de helikop ter direct naar Amerika getrans porteerd zouden worden." Woensdag 23 april staat in het te ken van kleinschalige publieksac tiviteiten. Op diverse plaatsen staan tussen 12.00 en 16.00 uur militairen met modern materieel. Zij verzorgen demonstraties en publiek kan aan activiteiten deelnemen. In Goes wordt aan de Singelstraat een mo biele commandopost ingericht. Vanuit deze post worden vanaf 10.00 uur twee colonnes door Zee land aangestuurd. Leerlingen van groep 7 en 8 bezoe ken dinsdag en woensdag op ini tiatief van het VrijwilligersHuis in 's-Gravenpolder het Bevrij dingsmuseum. De landmacht stelt gratis een bus beschikbaar. Ook inwoners van de gemeente Borsele zijn in de ge legenheid woensdagmiddag het museum te bezoeken. Bussen ver trekken om 13.30 uur vanaf Vors- vliet in 's-Gravenpolder en om 13.45 uur bij Dijkstede in Hein- kenszand. ACTIVITEITEN BEZOEK BATALjON OP WALCHEREN De coalitie wil de leefbaarheid in de kernen de komende jaren voor op stellen. Daarom wordt extra geld beschikbaar gesteld voor het herstructureren van de bestaande woningvoorraad. Ook wil de coali tie dat er voldoende voorzienin gen in de kernen overblijven en dat deze evenredig worden ver deeld. Over de uitvoering daarvan willen de coalitiepartijen met in woners, dorpsraden en onderne mers in gesprek. Maatschappelijke initiatieven vanuit de kernen die de leefbaarheid bevorderen wor den ondersteund. Daar wordt een bedrag van 800.000 euro voor uit getrokken. Als belangrijkste economische pij lers benoemt de coalitie land bouw en toerisme. Voor de ko mende vier jaar heeft ze daar zorg aan toegevoegd. Dit omdat de rust en ruimte in Veere kansen biedt om zorgtoerisme te stimule ren. Ook milieubewust en duur zaam ondernemen wordt gestimu leerd en om de openbare orde en veiligheid te bevorderen, wil de coalitie meer inzetten op preven tie. Verder wil de gemeente haar huidige beleid, zoveel als moge lijk vanwege bezuinigingen, voort zetten. Waar mogelijk wordt sa mengewerkt met andere gemeen ten en zal de komende jaren meer en meer een beroep worden ge daan op het zelf organiserend ver mogen van burgers en maatschap pelijke instellingen. De coalitie wil de komende jaren ook inzetten op een strakke begro ting om structurele en incidente le overschotten te beperken. On langs bleek de gemeente nog ruim acht ton over te houden op de jaarrekening. CDA en PvdA/GroenLinks spraken daarop tijdens een commissievergade ring de wens uit voor een strakke re begroting. Toch moet er de ko mende jaren flink bezuinigd wor den, tot een bedrag van 1,6 mil joen euro in 2017. De coalitie wil de lastendruk voor de inwoners echter zo laag mogelijk houden en daarom treffen de bezuinigin gen vooral de ambtelijke organisa tie. Ook wordt de toeristenbelas ting met ingang van 2015 eenma lig verhoogd met 0,10 cent en van af 2016 met nog eens 0,05 cent extra. Subsidies worden verlaagd. OOST-SOUBURG - Zes mensen heb ben zich woensdagavond aange meld voor deelname aan het buurtpreventieteam in Oost-Sou burg. Dat zijn er te weinig voor een goed functionerend team, want daarvoor zijn twintig men sen nodig. In Oost-Souburg begint binnen kort een proefproject met buurt preventie. Het is de bedoeling dat mensen - vrijwilligers die in het dorp wonen - in koppels rondes lopen over straat. Daardoor moet de veiligheid in de buurt toene men. Buurtpreventie is in andere delen van het land succesvol. In Vlissingen is een eerder initiatief mislukt. Overkappingen show 18, 19 21 april m m Tot 15% S«€jrtffi.|f op uw Keliei waterkraan voor 500, Bij aankoop van een nieuwe keuken: - Neff Vaatwasser GRATIS - Franke 3-in-1 kokend KEUKENSTUDIO Kloosterweg 6 Kapelle industrieterrein 'De Smokkelhoek' Tel. 0113-33 00 04 VRIJDAG 18 APRIL 2014 met militairen door Frank van Cooten Luitenant-kolonel Duvekot info@vrijwilligershuis.nl De deelnemende scholen op dins dag: Christelijke Scholengemeen schap Walcheren (Middelburg), praktijkschool het Bolwerk (Mid delburg), basisschool De Leeuwen- burch (Middelburg), basisschool Westkapelle, Scheldemond Colle ge en basisschool Sint Jozef (Vlis- singen). Aan de kust bij Westkapelle kun- door Wendy de Jong nen belangstellenden woensdag onder begeleiding van militairen klimmen en klauteren. Aan de Boulevard Bankert in Vlis- singen kan een ritje worden ge maakt in een rijsimulator. Op de Markt in Middelburg kun nen geïnteresseerden ervaring op doen in een pantservoertuigsimu lator. DOMBURG - De coalitie in Veere, be staande uit SGP/ChristenUnie, CDA en PvdA/GroenLinks gaat de komende vier jaar in dezelfde sa menstelling verder. De wethouders Jaap Melse, René Molenaar en Chris Maas nemen opnieuw zitting in het college en willen de reeds in geslagen weg van meer samenle ving en minder overheid verder be wandelen. Dat is gisteren bekend gemaakt. J» Dé nummer 1 in overkappingen! 2e paasdag geopend! waar design en kwaliteit hand in hand gaan Mortiereboulevard40 j Middelburg TÖ11S-441 944 info#a&cozeeland.nl www.ascozeefdnd.ttl s$.K

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 27