m ii i Kotsvrij bij storm bij DELSCHER PvdA: Ontzie Zeeland bij gemeentefonds ';mL# commentaar Minder wapens ZEELAND 23 Jongeren moeten haast maken met inschrijven studie k MIDDELBURG - „Te mooi, te duur en te veel open einden." Toenma lig fractievoorzitter Frans van Kol- lem van GroenLinks in de Zeeuw se Staten had in februari 2002 wei nig vertrouwen in de huidige op zet van de veerdienst tussen Vlis- singen en Breskens. Collega van Delta Anders en latere partijge noot Marten Wiersma denkt nog steeds dat de provincie met de bouw van de zogeheten swath's door scheepswerf Damen een te grote broek heeft aangetrokken. Wiersma presenteerde eind jaren negentig een doorberekende ana lyse, waarmee hij pleitte voor be houd en inzet van de oude auto veerboten op de lijn. Niet alleen zou dat volgens hem goedkoper uitpakken dan nieuwbouw van de swath's (26,5 miljoen euro), ook kon de provincie zo perso neel in dienst houden en zich een dure afvloeiingsregeling bespa ren. De viermansfractie van GroenLinks stemde indertijd met de Partij voor Zeeland en Lijst Weststrate tegen de bestelling van twee swath's bij Damen. GroenLinks schermde met kriti sche opmerkingen in het rapport dat bureau SMS in opdracht van de provincie had opgesteld. Daar in werden vraagtekens gezet bij het materiaal dat Damen wilde ge bruiken, de verwachte levens duur en de verhouding tussen ge wicht en snelheid. Feit is dat de concurrerende Duit se werf Abeking Rasmussen al ruime ervaring had met de bouw van swath's, en Damen niet. Dat tóch voor het Vlissingse bedrijf is gekozen, was puur een politiek be sluit, zegt Wiersma. „In de poli tiek gaat de logica niet altijd op. Er moest genoegdoening worden gedaan aan West-Zeeuws-Vlaan- deren en het moest een boot wor den van de kwaliteit kotsvrij bij windkracht 9. Dan bood de swath je van 't het en hoppa, je hebt twee dure bootjes! En aangezien Damen toendertijd ook een duw tje in de rug nodig had." Wiers ma vat de gang van zaken samen in één woord: „Tunnelvisie!" Damen hoopte wereldwijd meer swath's in de markt te kunnen zetten, maar het is bij de huidige twee gebleven. U Een nieuwe outfit; schoenen of een tas? Het voorjaar is begonnen bij DELSCHER. Voor iedere kopende klant een Paasattentie! Dat vindt de PvdA in de Tweede Kamer. De fractie vindt het onte recht dat die gebieden moeten in leveren ten faveure van de Rand stad. De PvdA heeft daarover op heldering gevraagd aan minister Ronald Plasterk (Binnenlandse Za ken). Zeeland springt er negatief uit bij een nieuwe verdeling van het gemeentefonds. Gezamenlijk In Zeeland zijn bedenke lijk veel vuurwapens. Te gen de landelijke trend in is het aantal hier flink ge stegen. Rampzalige schietpar tijen in binnen- en buitenland leiden kennelijk niet tot terug houdendheid. In elk geval blij ven ruim drieduizend Zeeuw se vergunninghouders hun wa pens gewoon gebruiken. Dat doen ze natuurlijk zonder kwa de bedoelingen. En die wapens gaan na gebruik vanzelfspre kend altijd achter slot en gren del. De munitie apart. Het probleem is, dat goed ge drag van de vergunninghouder geen garantie is dat de wapens vroeg of laat niet tegen mensen worden gebruikt. Dat kan de ei genaar zelf doen of iemand die zo'n wapen weet te bemachti gen. De controle op vergun ninghouders is nog steeds niet veel meer dan een steekproef, te willekeurig om gevaarlijk ge bruik te stoppen of om labiele wapenbezitters eruit te vissen. Er is maar één goede aanpak: de drempel voor een vergun ning moet omhoog en de con trole moet worden uitgebreid. gaan de dertien gemeenten er 2,2 miljoen euro op achteruit. Het grootste slachtoffer is Goes. Het rijk wil het geld dat het via het ge meentefonds uitkeert op een an dere manier verdelen. Dit wordt nodig geacht omdat nu onvol doende recht wordt gedaan aan de daadwerkelijke kosten die ge meenten maken. De nieuwe ver deling gaat in op 1 januari 2015. De PvdA wil weten waarom de herverdeling is gebaseerd op on- derzoekscijfers uit 2010. Ze vindt dat de herverdeling gebaseerd moet zijn op actuele cijfers. Juist in een tijd waarin veel veranderin gen op gemeenten afkomen. De HZ in Vlissingen heeft tot nu toe 1140 aanmeldingen binnen, zegt woordvoerder Annemarie Helms. „Dat is dertig procent meer dan vorig jaar rond deze tijd. We liggen aardig op schema, want onze doelstelling is om 1400 nieuwe eerstejaars te trek ken." De HZ verwacht de komen de weken nog een hausse aan in schrijvingen. Wie zich pas na 1 mei inschrijft moet meedoen aan een studiekeu- zecheck, die bestaat uit een vra genlijst en een gesprek. „Zo bepa len we of we denken dat iemand in staat is om de opleiding af te maken en gemotiveerd genoeg is. We mogen studenten dan weige ren, maar het is niet zo dat ze geen kans meer maken." Universiteiten in Nederland slaan alarm, omdat een derde van de aankomende eerstejaars zich nog niet ingeschreven heeft voor een studie. VRIJDAG 18 APRIL 2014 —«ia-. i Veerboot Prinses Maxima foto Peter Nicolai door Marcel Modde U bent van harte welkom. door Jeffrey Kutterink DELSCHER Grote Markt 11-13 4461 AH Goes www.delscher.nl DEN HAAG - Kwetsbare gebieden zo als Zeeland, Limburg, Friesland, Groningen en Drenthe, moeten worden ontzien bij een herverde ling van het gemeentefonds. op zaterdag, zondag en maandag! r voor h hek'gezin op de sfeervolle arkt in Middelburg VLISSINGEN - De tijd dringt voor jongeren die in september willen beginnen aan een hbo- of universi taire opleiding. Zij moeten zich voor 1 mei inschrijven. Wie te laat is, kan geweigerd worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 23