ZEELAND Landingsvaartuigen WaVl??l°rt almanak Vlissingen boven water zoommeer woeimuis Zeeland telt bijna duizend wapens meer dan in 2007. Ondanks het aangescherpte beleid zijn er nog weinig huiscontroles. 'mm Jongen (16) uit Vlissingen vast voor aftuigen van meisje 36 en 37 MIDDELBURG - Terwijl landelijk ge zien het aantal wapenvergunnin gen en geregistreerde vuurwa pens afneemt, blijven de aantal len in Zeeland de laatste jaren sta biel. Vergeleken met 2007 is er zelfs sprake van een forse toena me. Zeker sinds de schietpartij in Al phen aan den Rijn, drie jaar gele den, voert de politie een strenger beleid als het gaat om wapenver gunningen. Dat betekent onder meer dat aanvragers uitgebreider worden gescreend. Landelijk is dat inmiddels terug te zien in een afname van het aantal verleende wapenvergunningen. Het aantal controles door bezoek aan huis is meer dan verdubbeld. In Zeeland is dat veel minder zichtbaar. Het aantal verstrekte vuurwapenvergunningen (3311 vo rig jaar) is vrijwel gelijk aan voor gaande jaren en aanzienlijk hoger dan in 2007. Hetzelfde geldt voor het aantal vuurwapens. Dat wa ren er vorig jaar 8506, wat zelfs iets hoger is dan in 2011 en bijna duizend meer dan in 2007. Het aantal huiscontroles is wel ge stegen, van 277 in 2010 tot 422 vo rig jaar. Toch gebeurt dat in Zee land naar verhouding veel minder vaak dan elders in het land. Overi gens worden vergunningen maar zelden ingetrokken. In Zeeland ge beurde dat sinds 2007 slechts tien keer. Dat aantal is niet merkbaar toegenomen sinds de aanscher ping van het beleid. Noord-Beveland kent naar verhou ding de meeste wapenvergunnin gen: twintig per duizend inwo ners. Borsele, Tholen en Veere tel len eveneens veel wapenbezitters. Landelijk scoort Ameland het hoogst, met dertig vergunningen per duizend inwoners. Ook in het noordoosten van het land en in de Achterhoek is het wapenbezit naar verhouding hoog. In steden ligt dat juist weer laag. Dat het wapenbezit vooral in plat telandsgemeenten hoog is, is gro tendeels toe te schrijven aan de jacht. De helft van alle geregis treerde wapens in Zeeland wordt voor dat doel gebruikt. Ruim 30 procent van de vuurwapens is be stemd voor de schietsport. Het aantal wapens in die sector steeg sinds 2007 in Zeeland met 12 pro cent. Ook zijn er beduidend meer wapens gekomen voor het versto ren of verjagen van vogels en an dere dieren. Verder hebben verza melaars van wapens hun collec ties aanzienlijk uitgebreid. Zeeuws-VIaamse fel Marathon kent een sterk deelnemersveld Groene Ster staat op een kruispunt V«J ZOUt Volkfirak Tip?redactie@pzc.nl VLISSINGEN - Een zestienjarige jon gen uit Vlissingen is gistermid dag gearresteerd wegens het mis handelen van een zestienjarig meisje, eveneens afkomstig uit Vlissingen. De jongen zou het meisje in het gezicht hebben geschopt, waar door ze gewond raakte. Het geweldsincident deed zich voor in de Minister Lelystraat in Vlissingen. Agenten wisten de verdachte woensdag rond 16.30 uur in zijn woning elders in Vlissingen aan te houden. VLISSINGEN - Als gevolg van zand- afslag en het erg lage water bij eb zijn bij de Oranjedijk te Vlissin gen resten boven water gekomen van landingsvaartuigen. Het gaat vermoedelijk om munitieschepen die bij de landing zijn gebruikt. Omwonende Bram de Vries maakt daar bijna dagelijks een wandelingetje en heeft ook men selijke resten, beenderen, gevon den. Die heeft hij 'uit piëteit' zo lang maar mee naar huis geko men. Volgens hem gaat het om een rib, een scheenbeen en een schouderblad. De Vries weet niet goed wat hij met de beenderen aan moet. Door het lage water zijn ook ba saltblokken te zien die ooit onder deel waren van de oude Oranje muur. Volgens De Vries zou het wel een suggestie voor de gemeen te Vlissingen kunnen zijn om weer een stuk van die muur in ere te herstellen. Dan zouden daar mooi die oude basaltblokken voor gebruikt kunnen worden, voegt hij er aan toe. Het strandje bij de Oranjemolen heette bij de landing op 1 novem ber 1944 Uncle Beach. De gealli eerden verrasten daar de Duitse bezetter. THOLEN - De gemeenten verenigd in Waterpoort, waaronder Tho len, pleiten in een manifest voor een zout Volkerak-Zoommeer, dat kan bijdragen aan een nieuwe economische vitaliteit en een her stellend ecologisch evenwicht in het Waterpoortgebied. Dat is oost-Zeeland, Goeree-Overflak- kee en west-Brabant. Dat is goed voor de economie, de leefbaar heid, de natuur en toerisme en re creatie. Op 23 april wordt het ma nifest aangeboden aan minister Schultz Van Haegen. Het Rijk neemt dit jaar een besluit over de toekomst van het Volkerak-Zoom- meer en de Grevelingen. Het gazon van een Oud-Sabbings huis vertoont twaalf kale plekjes met kleine gaatjes en wat omgewoel de aarde. Verontrust zoekt de bewo ner op internet naar een oorzaak. Het zou, ontdekt hij, een woelmuis kunnen zijn. Het beestje heeft een hekel aan trillingen, natte grond en ultrahoge én zeer lage tonen. Daar op trekt hij stampvoetend en met de tuinslang spuitend over zijn gras veld. Als extra wapen rolt hij een verlengsnoer uit en sluit een anti- insektenstekker aan. Als zijn part ner vanaf haar werk belt, vertelt hij strijdvaardig over zijn oorlog tegen de woelmuis. „Uhm", reageert zij voorzichtig, „ik heb vanochtend paardenbloemen uitgestoken." VRIJDAG 18 april 2014 21 Aantal wapens fors gestegen door Rolf Bosboom pagina 23: Commentaar 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 Verleende wapenvergunningen 3077 3285 3256 Aantal geregistreerde wapen 3267 3360 8410 8423 3335 8528 3311 8506 Aantal wapenver gunningen per duizend inwoners per gemeente sas Reden wapenbezit i Jacht B Schietsport ;|i Verzamelen H Vogelafweer Overige Noodoproep schepen Onbekend 'li Wapenbezit in Zeeland door René Schrier

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 21