1240 man op straat 24 maanden 50% korting Opa in huis: Pas op voor financieel mijnenveld aia Nu in prijs verlaagd! iPhone 4S twv €399,- ECONOMIE 13 van €457- voor GRATIS Bestel snel op: www.vodafone.nl/pzc 0 Het aantal afhakers op de arbeidsmarkt groeit. Niet best, zeggen de bonden, die mensen zijn straks hard nodig. 240 MIN 180 SMS 400 MB door Wilko Voordouw DEN HAAG - De werkloosheid is in maart gedaald. Het CBS bereken de dat er aan het eind van die maand 7000 werklozen minder waren dan eind februari: 684.000 in plaats van 691.000. Maar zowel minister Lodewijk As- scher (PvdA, Sociale Zaken en Werkgelegenheid) als de vakbon den CNV en FNV maken zich zor gen. Want de dalende werkloos heid is niet het gevolg van de groeiende werkgelegenheid; de da ling komt omdat mensen die zich eerst werkzoekend "noemden al dan niet tijdelijk hun speurtocht naar een baan hebben gestaakt. „Deze situatie moet niet te lang duren", zegt arbeidsmarkteco- noom Ronald Dekker van de Uni versiteit Tilburg. CNV-voorzitter Maurice Limmen noemt de situatie 'zorgelijk'. „Want we dreigen een steeds gro tere groep mensen te krijgen die moedeloos wordt. Die mensen kunnen we straks niet missen als de economie weer echt gaat draaien." Ook bij de FNV staan de lichten op rood. Voorzitter Ton Heerts: „De daling van de werkloosheid komt doordat mensen de arbeids markt verlaten. Terneergeslagen en moedeloos gooien zij het bijl tje erbij neer." Het CBS vraagt in de maandelijk se enquête aan werkzoekenden of ze beschikbaar zijn voor een baan van minimaal twaalf uur per week en of ze actief zoeken. In maart hebben dus 7000 mensen laten weten dat niet meer te zijn. „Omdat ze geen perspectief zien, of de keuze hebben gemaakt niet te zoeken omdat de partner toch een baan heeft. Dat kan een prak tische keuze zijn omdat men aan de andere kant ook bepaalde kos ten uitspaart, zoals kinderop vang", zegt Rob Witjes, manager arbeidsmarktinformatie van uitke ringsinstantie UWV. „Maar die mensen moeten wel bedenken dat je een gat in je cv krijgt. En de concurrentie is enorm. Tenzij je natuurlijk als vervangende activi teit voor betaald werk bent gaan mantelzorgen." Bij de vakbonden zijn legio voor beelden van ménsen die even niet beschikbaar zijn voor de ar beidsmarkt. Soms zijn echtgeno tes tijdelijk tot de arbeidsmarkt toegetreden omdat de baan van de man op de tocht stond en trok ken zij zich weer terug zodra het gevaar was geweken. „Er zijn zo veel redenen waarom mensen wel of niet beschikbaar zijn. En dat hoeft heus niet altijd drama tisch te zijn", zegt Ronald Dekker. CNV en FNV roepen het kabinet op meer actie te ondernemen. „Haal investeringen naar voren. Trek bedrijven, die nu nadenken over nieuw personeel maar nog koudwatervrees hebben, over de streep met tijdelijke verlaging van de premies. Het wiel moet gaan draaien. Want nu wachten we al lemaal op elkaar", zegt Limmen. Heerts zegt vrijwel hetzelfde. Mi nister Asscher vindt ook dat de ene zwaluw (daling werkloos heid) nog geen zomer maakt. Hij roept sociale partners op met nieuwe sectorplannen te komen. Asscher beschikt over een potje van 600 miljoen euro waarmee hij die plannen kan steunen Arbeidsmarkteconoom Ronald Dekker begrijpt de standpunten van bonden en bewindsman. „Wat er nu gebeurt is typisch voor het dieptepunt van een cri sis. We hebben dit in de Verenig de Staten ook gezien, dat de werk loosheid daalde, net als de werkge legenheid. Maar zodra het wat be ter gaat, melden die mensen zich weer op de arbeidsmarkt." Rob Witjes vult aan: „En dan krijg je het paradoxale beeld dat de werkloosheid stijgt, terwijl de economie verder aantrekt." Dek ker: „We moeten dit uitzitten. Er zijn enkele kleine groene gras sprietjes. Er is weer groei in plaats van krimp. Verder zien we dat het aantal uitzendopdrachten toe neemt. Dat zijn gunstige tekenen die er op wijzen dat de arbeids markt zich gaat herstellen." Het betreft de invulling van de eind januari aangekondigde reor ganisatie. Rabobank zei toen een verlies van 1000 a 2000 banen te verwachten. De te schrappen ba nen in Utrecht en Eindhoven be treffen ondersteunende functies voor lokale kantoren. Erwin Rog van vakbond De Unie vreest dat het niet bij 1240 banen blijft, omdat daarmee de beoogde besparing van 220 miljoen euro in 2016 niet wordt gehaald. Een woordvoerster van Rabobank sluit extra ontslagen niet uit. Voor het vaste personeel van Ra bo Nederland dat ontslagen wordt, zoekt de bank ander werk. Rog is tevreden over de manier waarop de bank dat tot dusverre doet. Wie niet aan een nieuwe baan wordt geholpen, krijgt na tien maanden een ontslagvergoe ding volgens de nieuwe kanton- rechtersformule. Eerder kondigde de Rabobank al aan 8000 banen te schrappen bij de lokale banken. Rabobank halveert door het groeiende inter- netbankieren het lokale kantoren net. Speciale aanbieding van Vodafone voor de lezers van deze krant Netwerk Notarissen waarschuwt dat de AOW-uitkering bij samen woning omlaag kan gaan. Ook zorg- en huurtoeslag kunnen la ger uitvallen als de zaken vooraf niet goed geregeld zijn. Door de zware bezuinigingen op verpleeg huiszorg zien de notarissen dat steeds meer kinderen voor hun ouders willen gaan zorgen, in hun eigen woning of in de wo ning van de ouder. In sommige gevallen schenken de ouders het kind wij wie ze intrek nemen belastingvrij zelfs 100.000 euro om de noodzakelijk verbou wing te bekostigen. Netwerk 'Notarissen, waarbij 150 kantoren zijn aangesloten, dringt er bij de wetgever op aan snel on derzoek te doen naar alle gevol- Bij samenwonen met ouders kan de AOW dalen, net als de zorg- en huurtoeslag gen van samenwonende ouders en kinderen. Haast is geboden om dat de Wet Werk en Bijstand na aanvaarding door de Eerste Ka mer op 24 juni door toepassing van de zogeheten kostendeler- norm tot gevolg heeft dat bij sa menwoning uitkeringen omlaag gaan. In de praktijk komt het volgens Netwerk Notarissen al voor dat de AOW van een alleenstaande van 70 procent (van het netto mi nimumloon) zakt naar 50 pro cent, zodra de gemeente merkt dat er al iemand anders woont op het adres waar de AOW'er zijn of haar intrek wil nemen. Dat gebeurde in het geval van een gescheiden man die zijn moeder in huis nam. Behalve de AOW werd ook de zorgtoeslag van de moeder gekort. Samenwonen van ouders met volwassen kinderen kan ook erfkwesties tot gevolg hebben. Het is volgens Netwerk Notarissen al voorgekomen dat ru zie ontstond over de woning van een weduwe bij wie haar volwas sen dochter en echtgenoot hun in trek hadden genomen. Laatstgenoemden betaalden geen huur en ook afspraken over verde ling van andere kosten ontbraken. Na de dood van de weduwe lieten de broers het achterblijvende stel uit huis zetten. iPhone Gebruik je minder? Kijk op de website voor goedkopere abonnementen met de iPhone. VRIJDAG 18 APRIL 2014 Moedeloze werklozen Nederland 1 Volgens het UWV stoppen mensen soms met werk zoeken omdat ze geen perspectief zien of omdat hun partner al een baan heeft, foto Peter Hilz/HH door Chris van Alem UTRECHT - Rabo Nederland schrapt de komende drie jaar nog eens 1240 banen. Er verdwijnen arbeids plaatsen op het hoofdkantoor in Utrecht en het kantoor in Eindho ven. Het gaat om bijna 800 uitzend krachten en zzp' ers en 460 eigen werknemers van de bank. door Chris van Alem BAARN - Ouders die bij hun kinde ren intrekken, of andersom, moe ten uitkijken niet in een juridisch en financieel mijnenveld terecht te komen. Voorvragen en meer informatie bei: 0900-0603 (€0,45 per gesprek) vodafone Kijk op de website ook voor aanbiedingen met toestellen en abonnementen. Abonnementen al vanaf 15,- en altijd in combinatie met een toestel. Bovenstaande actie abonnementen hebben een contractduur van 2 jaar. De aansluitkosten bedragen 30,-. Zolang de voorraad strekt. Alleen online verkrijgbaar. Typ-, druk- of zetfouten voorbehouden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 13