Als ethicus ben je altijd op zoek naar het goede Nieuwe route weert landbouwverkeer Ziekenhuis ADRZ haalt flink aantal bedden weg 24 ZEEUWS-VLAANDEREN BOUW BREDE SCHOOL Obs De Berenburcht verhuist voor één jaar naar voormalig cultureel centrum in Oostburg. EP, Uit de zorg m >A Op het prikbord in het kantoortje van ethicus Alet Veldhuis uit Schoondijke hangt een prikkelende gewetensvraag van Loesje: 'Zou God nog in ons gelo ven'. Nu is Alet (55) als enige van de vier koppen tellende afdeling geestelijke verzorging en ethiek niet met religieuze zaken bezig. Maar de spreuk symboliseert in zekere zin wel haar vak. Alet is continu bezig met gewetensvra gen. Waar de geestelijk verzorgers ook patiënten bijstaan, houdt Alet zich alleen bezig met 'zorg voor de zorgenden'. „Ethiek wordt steeds belangrijker. Door steeds strengere regelgeving en de druk om te presteren en produceren ko men mensen soms gevoelsmatig in het nauw. Daar kom je niet uit als je maar blijft doordraven. Dan loop je vast. Een kwetsbare opstel ling, richting jezelf en collega's, kan echt helpen. Gun het jezelf om na te denken over hoe je met jouw gevoel moet omgaan. Na tuurlijk, je moet naar de regels handelen. Maar soms voelt het niet goed als je linksaf moet, ter- wijl jij naar rechts zou gaan." Alet benadrukt dat ze de wijsheid niet in pacht heeft, maar aan de hand van vier basisbegrippen in de principe-ethiek denkt ze met medewerkers mee: 'weldoen', 'niet schaden', 'rechtvaardigheid' en 'autonomie van de patiënt'. „Dit is een soort vrijplaats binnen ZorgSaam waar je met gewetens vragen mag stoeien. Over grote thema's als euthanasie, wel of niet reanimeren en omgaan met verschillende culturen. Maar ook over heel individuele kwesties. Hoe ga je om met een patiënt die weigert onder de douche te gaan? Hoe handel je als je merkt dat de echtgenoot van iemand die thuis zorg krijgt eigenlijk ook zorg no dig heeft, omdat hij een negatieve invloed op zijn vrouw heeft?" Pra ten helpt, weet Alet. „Gelukkig weten steeds meer medewerkers de afdeling geestelijke verzorging en ethiek te vinden. Mijn deur staat ook bewust altijd open, zo dat mensen gevoelsmatig makke lijk binnenstappen. Alleen als hier iemand zijn hart lucht, gaat de deur dicht. De gesprekken zijn immers strikt vertrouwelijk." OOSTBURC - Klaslokalen in de voormalige bibliotheek, een speel lokaal in de vroegere theaterzaal en verharde schoolpleintjes in plaats van een parkje achter het gebouw: Den Hoekzak in Oost burg verandert in hoog tempo in een schoolgebouw. Het voormalig cultureel centrum wordt een jaar lang het onderko men van obs De Berenburcht. Die school moet komende zomer wij ken voor de bouw van een brede school, waarin ook de leerlingen van de Sint Bavoschool een plek krijgen. In eerste instantie zouden beide scholen tijdelijk elders onderge bracht moeten worden, maar uit eindelijk bleek dat de brede school net naast de huidige Sint Bavo wordt neergezet. Daardoor kan die school blijven zitten en volgend jaar rechtstreeks naar het nieuwe onderkomen verhuizen. De verplaatsing van De Beren- burchf blijft nodig. Dat is wel een beetje balen, erkent directeur Jos Dieleman. „Maar daar moet je niet moeilijk over doen. Dit hoort erbij." En eigenlijk valt alles aardig op z'n plek. Want in plaats van 'con tainers' -of iets netter: verplaatsba re lokalen'- kwam de gemeente Sluis met een ander aanbod: een jaar lang Den Hoekzak gebruiken. Die staat naast de huidige school en is groot genoeg om alles en ie dereen in onder te brengen. De ruimten die voor onder meer mu zieklessen werden gebruikt, zijn groot genoeg om als klaslokaal te dienen, de theaterzaal is een prachtige speelplek voor de klein tjes en de kamertjes waar onder meer het UWV zat, zijn prima ge schikt als directieruimte, verga derkamer of berging. Omdat het gebouw óók gesloopt wordt, is het geen enkel probleem Den Hoekzak aan de moderne 'schooleisen' te laten voldoen: er hoeft daarna toch niemand meer in. En dus worden momenteel de ramen in de voormalige biblio theek vergroot -anders is het te donker in de klas- en worden er stukken muur uitgebroken om nieuwe ingangen te creëren. „Scholen moeten aan strengere ei sen voldoen dan een bibliotheek", legt Gert Zonneheld van de ge meente Sluis uit. „Op het gebied van licht en ventilatie bijvoor beeld, maar ook op dat van geluid. Onderwijzers die in tijdelijke lo kalen moeten werken, klagen nog al eens dat het geluid weerkaatst. Dat heb je hier niet." Achter het gebouw ligt de onder grond van twee pleintjes -één voor de kleuters en één voor de rest van de school- al klaar. Er ko men nog speelwerktuigen op en hekken omheen. Dieleman loopt tevreden rond in het gebouw. „We zijn blij dat we onze leerlingen hier volwaardig onderwijs kunnen aanbieden. Je kunt zeggen: wat is nou een jaar, maar het zou erg kwalijk zijn als het niveau van onze school daar onder zou lijden." De ombouw moet begin juni klaar zijn. De Berenburcht ver huist begin juli, net vóór de zo mervakantie. „Maar als we iets eerder kunnen beginnen met de eerste spulletjes, zullen we dat niet laten", zegt Dieleman. „Het wordt immers een heel karwei." BREDE SCHOOL VOLGEND JAAR IN GEBRUIK Hulst Clinge Sint Jansteen Heikant De beddenreductie levert vanaf 2015 één tot anderhalf miljoen per jaar op. De gevolgen voor het aan tal arbeidsplaatsen worden nog onderzocht. De patiënten zullen er weinig van merken, aldus woordvoerder Dick Bosscher. „Er kunnen bedden weg, omdat men sen steeds korter in het zieken huis verblijven." Het ADRZ telt nu 512 bedden. De ingreep in het aantal bedden springt het meest in het oog. Het ziekenhuis neemt nog meer maat regelen die in 2014 6 miljoen euro moeten opleveren, oplopend tot 8 miljoen euro in 2015. In 2014 hoopt het ziekenhuis op een posi tief resultaat van 2,3 miljoen euro en in 2015 op 5 miljoen. Het ADRZ wil met deze gunstige cij fers investeerders trekken om am bitieuze plannen te realiseren, on der meer nieuwbouw in de Mor- tiere bij Middelburg. De gemeente Hulst heeft het plan klaar voor een landbouwroute die de knelpunten rond Hulst moet oplossen. Dat is goed voor de ver keersveiligheid, de doorstroming van het overige verkeer en de leef baarheid in de woonkernen. Voor de route moet er langs de zuidzijde van de N290 een paral lelweg komen van het kruispunt bij de Verrekijker tot bedrijventer rein Hogeweg. Een nieuw bestem mingsplan moet de aanleg moge lijk maken. Met de grondeigena ren bestaat al overeenstemming. Rond Hulst en Sint Jansteen is in tensief verkeer tussen het uitge strekte landbouwgebied oostelijk van Hulst (Clinge en omgeving) en dat tussen Sint Jansteen en Axel. Het rijdt nu via de parallel weg langs de N258 (Riet- en Wulfsdijkweg - Absdaalseweg). Daar fietsen ook veel scholieren en werknemers. Een ander knel punt is de route door Hulst. Land bouwverkeer moet via de Absdaal- se- en Van der Maelstedeweg- dwars door Hulst richting Clinge, vi door Raymond de Frel In deze rubriek belichten we de werknemers en locaties van ZorgSaam Zeeuws-Vlaanderen, een van de grootste werkgevers in de regio. In deze aflevering ethicus Alet Veldhuis. Hoekzak is nog één keer nuttig door Martijn de Koning De omgeving rond de Sint Bavo school, obs De Berenburcht en ge bouw Den Hoekzak vlakbij het centrum van Oostburg verandert rigoureus. Alle drie de gebouwen gaan tegen de vlakte. Ze maken plaats voor een brede school, waarin ook kin deropvang, peuterspeelzaal en con sultatiebureau een plekje krijgen. Naast de brede school wil de ge meente ruimte maken voor een nieuwe supermarkt. Het is nog niet duidelijk of die er ook daad werkelijk komt. De Berenburcht gaat komende zomer tegen de vlakte, waarna de bouw van de brede school kan be ginnen. Die moet in de zomer van 2015 klaar zijn. Daarna worden Den Hoekzak en de Sint Bavo school gesloopt. I Alet Veldhuis is als ethicus een 'luis in de pels' in de organisatie van ZorgSaam. „Mijn drijfveer is altijd te zoeken naar het goede." Bestaande routes landbouwverkeer Nieuwe route Aardappelhandel aan Brouwerijstraat Clingewe] N258 infographic Rolant Quist door Ondine van der Vleuten GOES - Het schrappen van 125 bed den moet het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis (ADRZ) in Goes en Vlis- singen dit jaar ongeveer een mil joen euro opleveren. De ingreep, die nog dit jaar zijn beslag krijgt, maakt deel uit van een omvangrijk pakket maatregelen. door Eugène Verstraeten HULST - Het drukke landbouwver keer door het centrum van Sint Jan steen en over de Van der Maelste- deweg en Absdaalseweg in Hulst verdwijnt grotendeels.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 72