Provinciebestuurders steken 48 mille in reisjes Zaak tegen drugsverdachte uit Torentijd uitgesteld tot augustus Spaarcenten 66 We zijn sneller hier dan aan de Vlaamse kust Daar is het ook veel drukker 22 ZEELAND Op Schouwen-Duiveland en Walcheren zie je steeds meer Belgische toeristen komen. donderdag Elke keer als ik naar school liep, wierp ik een verlangende blik in de etalage van de foto- handel. Een Kodak Brownie stond daar; een zwart doosje met bovenop een bolvormig glaasje waar je doorheen moest kijken. Hoeveel het cameraatje kostte weet ik niet meer, maar voor een achtjarig jochie was het een godsvermogen. Ik haalde oude kranten ('voor de blinden') op; ik waste hei tje voor een karweitje') de auto van mijn ome Ed; ik deed bood schappen voor een zielige me vrouw bij ons om de hoek; soms pikte ik een lege fles uit de poort van de groenteboer om bij diezelfde groenteboer het statiegeld te innen. De al dus bijeengegaarde gelden stop te ik in een ijzeren spaarbusje van de Nutsspaarbank dat ik op de ombouw van mijn opklap- bed bewaarde. Ik wist zeker: die Kodak Brownie zou binnen kort van mij zijn. Tot ik op een avond mijn moeder een beetje verdrietig voor de spiegel aan trof. „Wat is er, mam?" „Ach jongen, ik zou zo graag eens naar de kapper gaan, maar dat kan ik niet betalen." Ik liep naar mijn jongenskamer tje en pakte de spaarpot vol cen ten, stuivers en dubbeltjes: „As jeblieft mam, voor de kapper." Die avond schonk ze me de lief ste glimlach ooit. De volgende dag nam mijn va der me bij de hand en samen stapten we de fotowinkel bin nen. Hij trok zijn portemonnee, wees naar de Kodak Brownie en zei tegen de man achter de toonbank: „Pakt u die maar in." Waarom deze vertelling? Zondag vierde mijn kleinzoon Luca zijn achtste verjaardag. Mooie cadeaus kreeg hij: een fiets, een skelter, een wave board, enveloppen met inhoud. Neefje Wolf en nichtje Fay ke ken begerig naar het wave board; een plank met twee wiel tjes waarmee je halsbrekende toeren kunt uithalen. „Dat wil ik ook", riepen zij in koor. Luca draaide zich naar zijn moeder en vroeg: „Mag ik mijn verjaar dagscentjes gebruiken om Wolf en Fay te helpen met het sparen voor een waveboard?" Lief ventje, die Luca. En dat heeft hij niet van een vreemde. DOMBURG - Als je er op gaat letten zie je ze inderdaad best veel. Bel gische kentekenplaten op Walche ren. VW-medewerkster Marjan signaleert die tendens op Schou wen-Duiveland ook. Op Zuid- Beveland zijn de Belgische sport- duikers en vissers al jaren een ver trouwd gezicht. Maar nu hebben de Belgen na Zeeuws-Vlaanderen ook de rest van de Zeeuwse kust ontdekt. Steeds als je een Vlaming aan de Zeeuwse kust spreekt, moet ze één ding van het hart: wat zijn De handelsdelegatie heeft volgens het college aantoonbare resulta ten opgeleverd. De samenwerking met de havenautoriteit van Yang- zhou is concreet vorm gegeven. En tijdens die reis is een intentie- - tip vrijdag 18 april beëindigt dr. Kerkhofs zijn praktijk in het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis. Hij zet zijn werkzaamheden voort .in Rotterdam. Patiënten en overige belangstellenden kunnen afscheid van hem nemen op: Vrijdag 18 april van 11.00 tot 13.00 «er in het ziekenhuis in Vlissingen, Aula, route 7. Dr. Kerkhofs bedankt zifrt patiënten voor het genoten vertrouwen hier veel Duitsers. Wat brengt on ze Zuiderburen tegenwoordig in andere Zeeuwse regionen? Ben uit Antwerpen kent Zoutelande al jarenlang. Hij kwam er al met zijn ouders. En tegenwoordig is hij er al enkele seizoenen te vin den om te parapenten. Zodra het toegestaan is glijdt hij met zijn aangepaste parachute van de dui nen af. Deze woensdag is hij met zijn vrouw en zoontje even heen en weer naar het strand gekomen. „Het is voor ons de kortste en snelste mogelijkheid naar het strand. Sneller dan naar de Vlaam se kust en veel properder. Daar is alles volgebouwd. De kustlijn is hier ook veel mooier en rustiger en er zijn veel leuke strandbarre- kes", zegt Ben, doelend op de strandpaviljoens. In Domburg treffen we Bertrand Temmerman die tegen Brussel aanwoont. Ook hij is via Antwer pen in de kortste keren aan de Walcherse kust. Vorig jaar deed hij dat al eens en nu is hij met zijn dochter weer een dagje heen en weer. „Het is hier gezellig en kleinschalig en je kunt er ook al verklaring ondertekend voor uit wisseling van studenten van de HZ in Vlissingen met twee regio nale universiteiten voor diverse opleidingen, waaronder waterma nagement. In 2013 vlogen een ge deputeerde en een beleidsambte naar voor 'slechts' 3960 euro op nieuw die kant op, voor een con gres over de Chinees-Europese agricultuur en voedselveiligheid. In totaal maakten de bestuurders en ambtenaren de afgelopen vijf jaar zeventien buitenlandse rei zen. De meest opvallende is de ko- niginnedagviering op uitnodiging van de Nederlands ambassadeur in Berlijn op 28 en 29 april 2010. Kosten: 1825 euro. Daarbij lag vol gens GS de nadruk op promotie van Zeeuwse streekproducten bij het Duitse bedrijfsleven. t les doen. Fietsen want het is een plat landschap, lekker eten en wandelen door de mooie natuur. Oostende is wat mij betreft veel te druk. We gaan hier zeker nog eens terugkomen." Op hetzelfde parkeerterrein ko men twee echtparen aanlopen. De dames hebben flessen van de plaatselijke kruidenbitter onder de arm, het zogenaamde Dombur- gertje. Ze komen uit Kruishou- tem. De Vlamingen verblijven vier dagen in een hotel in Renes- se en maken van daaruit tochtjes. Zo zijn ze al naar Zierikzee ge weest en nu doen ze de Walcher se kust aan. Prachtig vinden ze het. Swa DeLanghe: „Het is de streek die ons aantrekt. De na tuur, maar ook de zeer vriendelij ke mensen en het lekkere eten. De Vlaamse kust is veel te mas saal. Vroeger gingen we wel naar de Vlaamse kust naar Oostduin- kerke, maar als ik daar nu terug kom, springen de tranen in mijn ogen. Dan komen we liever naar Zeeland. Eens je van bij ons Ant werpen voorbij rijdt, ben je er zo." Het groeiend aantal Belgen valt ook de ondernemers in de regio op. De uitbater van de super markt van Hof Domburg, Kees Rekkers, ziet ze graag komen: „Het is inderdaad de laatste jaren een tendens. Ik vind het een pri ma zaak. Het zijn toch bourgon- diërs, die houden van lekker eten. Ook op zondag hebben ze graag luxe broodjes en alles wat daar bij hoort. Dat zijn ze zo gewend.Vroe ger zag je hier alleen Duitsers en Nederlanders en geen Belgen. Nu wel en dat is een goede zaak. Het zijn goede klanten. Ik ben er blij mee. We zijn vorig jaar een dagje geweest en nu weer. We komen zeker nog eens terug A ADMIRAAL DE RUYTER ZIEKENHUIS De 46-jarige Eindhovenaar Henk H., de zogenaamde Smokkelaar van Torentijd, maakte zijn besluit woensdag tijdens de zitting bij de rechtbank in Den Bosch bekend. De man gaf een vertrouwens breuk op als reden. Hij kreeg van De Rooij een niet-werkende usb-stick met daarop het dossier, vertelde hij. „En nu vindt hij het belangrijker om op Aruba te zit ten, in plaats van naast mij." H. had zijn nieuwe advocaat Dirk Daamen al meegenomen. Die krijgt drie weken om het omvang rijke dossier te bestuderen. Op 7 mei bespreekt de rechtbank met hem hoe de verdachte de trans porten vanuit Torentijd zou heb ben geregeld. Dat deed hij volgens het Open baar Ministerie samen met de 39-jarige Bredanaar Gerard van den D., die ook in Torentijd vast zat. Er werd vooral apaan gesmok keld, maar ook ondersteunende chemicaliën als zoutzuur en mie- renzuur. Apaan is, in combinatie met zoutzuur, een grondstof voor speed. De verdachten werden in juni opgepakt, nadat de politie een partij speed van 18,6 kilo in beslag nam. Naast de twee uit To rentijd, zijn er nog zeven verdach ten, met name kampers uit Oss. De zaak gaat nog een tijdje duren. De zaken tegen de medeverdach ten worden vrijdag en dinsdag be handeld. Een strafeis tegen de ver dachten is door de komst van een nieuwe advocaat uitgesteld en komt niet eerder dan augustus. Willem van Dam Belg ontdekt de door René Schrier Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Marcel Modde MIDDELBURG - Gedeputeerde Sta ten en ambtenaren van de provin cie Zeeland hebben tussen 2009 en 2013 voor bijna 48.000 euro aan buitenlandse reizen gemaakt. Verreweg de grootste uitgave bin nen dit kader was de handelsdele gatie van toenmalig commissaris van de koningin Karla Peijs naar China in september 2010. Kosten van dat weekje: 14.562 euro, zo blijkt uit een overzicht van het da gelijks provinciebestuur. Ben uit Antwerpen H Swa DeLanghe (tweede van rechts): „Als ik nu de Vlaamse kust zie krijg ik tranen in mijn ogen." foto René Schrier Bertrand Temmerman, Brussel door Pieter van Klinken DEN BOSCH - Een man die ervan wordt verdacht vanuit gevangenis Torentijd in Middelburg internatio nale drugstransporten te hebben gecoördineerd heeft op het aller laatste moment zijn advocaat ont slagen. Raadsman Bert de Rooij was volgens de man al zeker tien jaar zijn advocaat geweest.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 70