Vandaag dorst, morgen water UIT 9 KOOPWAAR Wouter Klootwijk Het internet is de nieuwe waterleiding. Hoe geluk kig we zouden moeten zijn, besef je als je het be richt uit Frankrijk leest. Wij heb ben iets wat verder nergens in de wereld wordt vertoond: veilig drinkwater. Hoezo, gaan ze el ders aan drinkwater dood? Niet overal. Er wordt kraakhelder wa ter gedronken. Uit een fles. Liever niet uit een kraan. Dat kan gevaar lijk zijn. Het is het sensationele verschil met de rest van de wereld. In Nederland komt in elk huishou den het beste water gewoon uit de kraan en omdat niemand be ter weet, kijkt iedereen er alle daags chagrijnig bij. In het moderne land Frankrijk ligt ook waterleiding. Je ziet over al watertorens in het landschap. Maar de Fransen zelf vertrouwen hun kraanwater niet. Goed voor de was, niet om te drinken. Je kunt het ook ruiken. Als water uit de kraan ruikt naar wc-eend, fris hoor, dan weet je dat het wa terleidingbedrijf er iets in deed te gen buikloop van onfortuinlijke burgers die dorst hadden. Het meest gedronken flessenwa- ter in Frankrijk is van het merk Evian. Zeulen met pakken en krat ten met flessen uit de super markt. Het nieuws: Evian gaat voortaan water verkopen via het internet. Het wordt aan huis be zorgd op een moment dat het de klant schikt. Bestelt iemand voor ïo euro water, dan vraagt Evian 5 euro bezorgkosten. Een bestel ling van 15 euro wordt gratis gele verd. Kijken wie gek is. Het zou ook onze zorg kunnen zijn, Euro peanen als we willen wezen. Er zijn Fransen die zich druk maken over transport over grote afstan den, van levensmiddelen. De overheid wil dat transport extra belasten. Om eraan te verdienen, maar, wordt erbij gezegd, ook om het vervoer te frustreren, minder kilometers vracht, minder vieze lucht. Zo bekeken doet Evian, dat op zijn website de milieuvriend loopt uit te hangen, er een schep je uitlaatroet bovenop met eigen waterwagens over de weg. Zou het niet beter zijn het koste lijke water dat uit de Alpen naar beneden lekt, door een leiding naar de mensen te pompen? Meer dan 160 jaar geleden kwam in Amsterdam al iemand op die ge dachte. Hij dronk water uit een putje in de duinen en dacht: zo- iets geweldigs zouden ze in de stad moeten drinken. Het begin van het waterleidingnet van Ne derland, waardoor inmiddels, dat is het ongelofelijke, minstens zo goed water gaat als wat Evian bij de mensen langs wil dieselen. Net zo goed? Evian doet dik over de leeftijd van zijn water. Het doet er maar liefst vijftien jaar over, na een regenbui tegen een berghelling, om onderaan de berg als bronwater tevoorschijn te komen. Dus is het zuiver, want zeg nou zelf, vijftien jaar lang door zandlagen gesijpeld. Het klopt. Maar Nederlandse wa terleidingbedrijven zouden zulk water piepjong noemen. Van on der Almere wordt water omhoog gepompt dat zo'n 7,000 jaar oud is. Er is nog ouder water. En, ons geluk: gewoon uit de kraan. Gerechten presenteren in glas is dé trend. Transparant, je ziet precies wat je eet. Dat is niet al leen licht en lekker, maar ook bloedmooi en super handig. Chic effect, zonder dat het veel hoeft te kosten. n Frankrijk noemen ze deze elegante hapjes verrines (verre glas), afge leid van terrines, de bekende gerech ten als paté, in aardewerken potjes. Je neemt een glas makkelijk mee en kan het staande leeg eten. Het mag natuurlijk wel, maar je hoeft dus niet de hele tijd op dezelfde plek aan tafel te blij ven zitten. Ideaal voor een walking dinner of informele paasborrel in de tuin. Ieder een heeft wel passend glaswerk in de kast. En mocht dat niet zo zijn, dan koop je bij de tweedehands- of kringloopwinkel de leukste glazen voor een schijntje. Mimosa met Hollandse 'spekkoek' Mimosa is een echte voorjaarscocktail, fris en sprankelend. De hartige amuse erbij is een Hollandse variant op Indische spek koek. Gemaakt met appel, Hollandse geiten kaas en rookvlees. Heb je geluk dat je in een streek woont waar nagelhout te koop is, neem die dan vooral! De zoethoutprik ker voegt extra smaak toe aan dit gelaagde hapje, vooral als je er later nog even op doorkauwt. Je mag er natuurlijk ook een ge wone cocktailprikker doorheen steken. Hollandse garnalencocktail Niets lekkerder dan versgepelde Hollandse (grijze) garnaaltjes! Hun smaak is zo rijk en zoet. En omdat het Pasen is, doen we er een gekookt kwarteleitje bij. De gefrituur de peterselie is een culinaire toevoeging van onze zuiderburen. In België serveren ze het standaard bij de garnalenkroketjes. Ze voelen zich thuis in een whiskyglas, waar anders? Er gaat immers een gulle schep whiskysaus overheen. Lamskarbonaadjes in kruidenkorst op linzensalade Deze malse lamskarbonaadjes knabbel je zo van hun ribbetje. Ze hebben een kro kant kruidenkorstje. Het loont zelf paneer meel te maken van een paar oude boter hammen: gewoon een halfuurtje in een lau we oven drogen, met de deur op een kier, en dan fijnknijpen in een diepvrieszak. Zo veel lekkerder dan uit een pakje! Die heerlijke kleine linzen komen uit Frankrijk. Ze hebben na het koken nog een beetje beet. Dat hoort. Citroen tiramisu met blauwe bessen Helemaal Pasen, deze frisse tiramisu met zijn gele, witte en paarse tinten. En hele maal van tevoren klaar te maken; wel zo handig. Wel een toetje om een gaatje voor vrij te houden, want het is machtig! Tiramisu met bessen. DONDERDAG 17 APRIL 2014 1 door Puck Kerkhoven foto's Hans Klarenbeek Mimosa, benodigdheden voor 4 personen: sap vari 2 perssinaasappels, schil van derde voor ma ken van twist (krul); 0,5 liter droge bubbelwijn (champagne, cava, sekt) of kinderchampagne. Bereidingswijze: Snijd van 1 sinaasappel met scherp fruitmesje lange schil van circa 4 centime ter breed 'rond de evenaar" weg. Snijd meegeko men wit weg. Rol korte kant stijf op als sigaar en snijd reepjes. Trek iets uit tot spiraal, hang als de coratie aan buitenkant glas. Zeef sinaasappelsap twee keer. Vul flütes (hoge glazen) voor ruim de helft met sinaasappelsap, vul rustig tot rand af met bubbelwijn. Spekkoek, benodigdheden: 4 stokjes zoethout; 4 grote plakken Hollandse geitenkaas; 50 gram nagelhout of runderrookvlees, dun gesneden; 2 grote hoge friszure appels. Bereidingswijze: splits zoethouttakjes in lengte richting met keukenmes of hakbijltje, splits nog maals, maak er prikkers van. Snijd appels van bo ven naar beneden in dunne plakken, gebruik de acht grootste. Snijd geitenkaasplakken op maat. Maak laagjes: plakje kaas, plak appel, dubbelge vouwen rookvlees of nagelhout, daarop weer kaas, rookvlees, kaas, rookvlees, appel, sluit af met kaas. Snijd met scherp mes stapeltjes in strak ke rechthoeken en snijd afhankelijk van de groot te, in 6 of 8 stukjes. Prik voor met scherpe saté prikker, steek in dit gat voorzichtig zelfgemaakte zoethoutprikkers. Tip: Voor die fraaie sinaasappelkrul (twist) geldt: oefening baart kunst. Benodigdheden, voor 4 personen: 200 gram dagvers gepelde Hollandse garnalen; 4 kwartelei tjes; 1/2 krop ijsbergsla; 14 bakje tuinkers; 4 toefjes krulpeterselie; zonnebloemolie om te frituren. Whiskysaus: 2 eetlepels mayonaise; 1 eetlepel crème fraiche; Vi eetlepel tomatenketchup; 1 eet lepel Ierse whisky; flinke snuf cayennepeper; pe per en zout. Bereidingswijze: kook kwarteleitjes in kokend water met zout in ca. 5 minuten hard. Laat schrik ken in koud water, pel ze voorzichtig. Snijd ragfij ne knapperige reepjes ijsbergsla, vermeng met tuinkers. Meng alle ingrediënten voor saus door elkaar, proef, breng op smaak. Verhit olie en fri tuur toefjes krulpeterselie slechts enkele tellen. Haal eruit als het is gekrompen, maar nog wel groen, laat uitlekken op keukenpapier. Vul glazen met laagje sla, daarop garnaaltjes, houd enkele apart voor garnering. Lepel saus er over. Halveer eitjes, plaats erop, nog wat garnaal tjes en toefje gefrituurde peterselie. Tip: Dagvers gepelde Hollandse garnalen, zonder conserveermiddelen(l) vind je bij de visboer en sinds kort ook in het koelversvak van de super markt. Lamskarbonaadjes, benodigdheden voor 4 per sonen: 1 lamsrack met 8 ribbetjes, goed schoon- gekrabd; 4 eetlepel olijfolie; 2 eetlepels boter; pe per en zout; 1 eetlepel gladde Dijon mosterd; 75 gram grof paneermeel, zelfgemaakt; 2 handjes pe terselie, fijngehakt. Linzensalade: 150 gram donkergroene Franse lin zen (Puy); 2 eetlepels olijfolie; 1 flinke ui, gesnip- I Mimosa met spekkoek. I Garnalencocktail. I Lamskarbonaadjes. perd; 1 teen knoflook, geplet; 1 wortel, in blok jes; 1 laurierblad; 1 takje tijm; 1 groentebouillon blokje; zout en peper; 2 rijpe tomaten, in mini- blokjes; 2 lente-uitjes in ringetjes, 1 eetlepel ge hakte peterselie; 1 eetlepel olijfolie; 1 eetlepel balsamicoazijn. Bereidingswijze: warm oven voor op 190 gra den. Kruid vlees met peper en zout. Verhit olie en boter in koekenpan, bak lamsrack 4 minuten aan vleeskant en 4 aan vetkant rondom bruin. Plaats in braadslee, bak 10 minuten midden in oven. Vermeng paneermeel met fijngehakte pe terselie in diep bord, roer 2 a 3 eetlepels olijfolie erdoor tot grof kruim ontstaat. Wrijf vlees in met mosterd (niet botjes), wentel grondig door kruim. Plaats terug in oven, laat 8 minuten bak ken. Oven uitzetten, laat rack nog 5 minuten in oven rusten met deur op kier. Was ondertussen linzen in bolzeef zorgvuldig, check op steentjes. Verhit in kleine pan 1 eetle pel olijfolie, bak uisnippers glazig, voeg hele teen knoflook en wortelblokjes toe, roerbak. Voeg lin zen, laurierblad, tijm, bouillonblokje, peper en zout toe en zo veel water dat linzen helemaal on der staan. Laat in 25 minuten gaar worden (iets beet houden ze). Giet af, verwijder kruiden en knoflook, meng helft van tomaat en lente-ui er door, peterselie en overgebleven paneermeel. Proef, breng verder op smaak met balsamicoazijn, olijfolie, peper en zout. Laat afkoelen tot lauw warm. Snijd met scherp keukenmes 8 karbonaad- jes van rack, zo dat ze hun kruidenkorst houden. Leg onderin glazen ringetjes lente-ui en blokjes tomaat. Daarop tot halverwege linzensalade, plaats hierop 2 karbonaatjes, botjes omhoog. Schenk er koele Provenqaalse rosé bij. Tip: Meng brokjes zachte geitenkaas door de lin zensalade. Tiramisu, benodigdheden voor 4 tot 6 perso nen: 500 gram mascarpone; 200 gram kristalsui ker; sap van 2 citroenen, rasp van Vi citroen; 10 lange vingers; 75 gram blauwe bessen. Bereidingswijze: minimaal 6 uur van tevoren: pers citroenen uit. Vermeng in mengkom sap met suiker en 4 eetlepels koud water. Roer hier mascarpone doorheen tot homogene massa ont staat. Leg op bodem van weckpotjes of wijde glazen blauwe bessen en stukjes lange vinger, schep daarover citroenmascarpone, nog laag bessen en lange vingers en afdekken met citroenmascarpo ne, bestrooi met beetje geraspte schil. Laat opstij ven in koelkast. Haal vlak voor gebruik eruit, trek met vork ribbels over bovenkant, bestrooi met wat verse krulletjes citroenrasp en serveer. Tip: Je kunt deze paastiramisu natuurlijk ook in (glazen) schaal maken en later in porties verde len. reageren? consument@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 49