De Wereldband stuurt Schubert vanaf playground de lucht in aan vrouw 23e editie Dijkrock breidt uit tot een driedaags rockevenement UIT 5 De Wereldband brengt in 'Playground' een muziekmix van folk, rock, klas siek, funk, Balkan, country, Arabisch en latin in een komisch, theatraal jasje. Het is zaterdagavond allemaal te beleven in het Scheldetheater in Terneuzen. In vier minuten tijd 35 instrumenten bespe len? Tappen op ski's? Op een trombone dwarsfluit spelen? Al elektrisch gitaar spe lend touwtje springen? Schubert vanaf een trampoline? Dat kan allemaal bij De Wereld band: vijf multi-instrumentalisten op hon derd instrumenten. Is het een concert? Of woordeloos cabaret? Allebei, met een snufje acrobatiek. „Mini Maxi zijn ontzettend belangrijk voor ons geweest", zegt violist en zanger Ro Krauss (1970). „Karei de Rooij was onze eer ste regisseur, dankzij hem hebben we een ei gen koers gevonden. Ook zijn we ontzettend grote fans van De Nieuwe Snaar. Dat absur disme, niet te veel praten. Met de Ashton Brothers zijn we zowat opgegroeid. Zij doen veel meer acrobatiek. Maar de basis is alle maal hetzelfde: rasartiesten die ontzettende lol hebben op het podium en dat over kun nen brengen op de zaal." Alle muzikanten van de Wereldband - naast Krauss zijn dat Willem van Baarsen, Jon Bittman, Rogier Bosman en Sanne van Delft - zijn geschoold op verschillende conservatoria. Een muur van versterkers, bij voorkeur mannen met lange haren en de vorkvormige glittergita ren daarvoor. Een drummer on zichtbaar achter een heel regi ment trommels en een scherm aan bekkens daar net boven. Vuurwerk en dan, liefst oorver dovend, als een oerknal de mu ziek die staat als een rots in de branding. Gitaren op snerpende distortion sterkte. Hardrock is een wereld bijeengehouden door clichés en vooral overrom pelend zonder de poespas van muzikale details en subtilitei ten. Maar er zijn uitzonderingen en, vooral achteraf, de tijdloze klassiekers waarop het genre tot op de dag van vandaag verder bouwt. Het festival Dijkrock in Rilland drijft al sinds 1992 op de vele varianten van rock, blues- rock en vooral die hardrock. Tri butes aan de grote namen zijn er vaak hoogtepunten. Dit jaar in editie 23 komt daar op vrij dag, zaterdag en zondag een eer betoon bij onder meer aan Van Halen, Deep Purple, AC/DC en Twisted Sister bij. Dit jaar dus drie in plaats van de traditionele twee dagen mu ziek op het terrein net buiten Rilland bij de Westerschelde- dijk. „Dat deden we een keer eer der bij ons 20-jarig jubileum om dat ook toen het festival met Pa sen samenviel", vertelt voorzit ter én mede-programmeur Pa trick Leendertse'. En Dijkrock trotseert sinds het begin in 1992 met lokale bands op een trailer de jaren met alle ups en downs dankzij die hech te vriendenclub. „Het is de mu zieksmaak die we destijds deel den en steeds zijn trouw geble ven. Dat hield ons bij elkaar en is nog een steeds een enorme sti mulans het festival te organise ren. Dat de één meer neigt naar hardrock en de ander naar blues- rock was snel aanleiding om er tweedaags festival van te ma ken. Vrijdag voor de bluesrock en zaterdag voor de stevige rock. Nou ja, tussen die genres zijn ook eigenlijk meer overeenkom sten dan verschillen." www.pzc.nl/uit schoonheid en mooie melodieën maar ook een beetje neurotiek. De samenwerking met Kross kwam twee jaar geleden spontaan tot stand. „Ik was met Eric bij het radioprogramma 'Virus' in Rotter dam", zegt Fondse. „Tania was daar ook te gast en die zei meteen laten we iets samen doen." Die avond brachten Fondse, Vloei- mans en Matangi 'Testimoni' in de Kleine Komedie. In het radio programma meldde Kross: „Ik kom vanavond ook en dan doe ik mee." Dat was de aftrap naar de voorbe reidingen voor een nieuw pro gramma. De titel daarvan, 'Rosefï- re', is afgeleid van de regel "And now she is the womanly fire of a rose" uit 'Love sonnet 10' van de Chileense dichter Pablo Neruda. Fondse gebruikte teksten van een keur aan internationale dichters zoals Neruda en de Braziliaan Neusa R.T. Matuoka, die al eerder teksten voor hem maakte, maar ook van nationale schrijvers zoals Tjitske Jansen. „Een deel van de gedichten had ik al liggen maar ik heb ook een reeks gedichten speciaal voor dit programma laten schrijven." Voor dit project componeerde Fondse acht nieuwe stukken, spe ciaal voor Tania Kross. „Maar ik schreef natuurlijk niet alleen voor haar. Ook voor die andere diva, Eric Vloeimans dus. Eric is natuur lijk ook een zanger, maar dan op trompet." Vanzelfsprekend musi ceren ze niet los van elkaar. „Bij voorbeeld in het stuk rond het ge dicht van Tjitske Jansen klinken ze echt samen." In het programma 'Testimoni' volgde na de meer introspectieve opening een exuberante ode aan de expressie. Daar vermengden de klanken van de strijkinstru menten zich uitgesproken met die van de trompet en van de vi- brandoneon, een door Fondse zelf ontworpen instrument. Nu wordt daaraan het stemgeluid van de in ternationaal geroemde mezzoso praan Tania Kross toegevoegd. Een kolfje naar de hand van Fond se die in 2006 al eens eerder met Kross en orkest een gedicht van Neruda vertolkte. „Ik heb zeker ge let op, en rekening gehouden met haar bereik, klankkleur en timbre. Natuurlijk werkte ik al vaker met Tania dus ik weet wat haar mooie klanken zijn en ook waar het lek ker kan schuren. Maar Tania be schikt over een heel breed spec trum. En haar klank is weer heel anders dan wat je gewend bent bij bijvoorbeeld jazzzangeressen. En dat maakt het juist weer zo leuk." Bezetting: Martin Fondse (vibrando- neon, piano), Tania Kross (zang), Eric Vloeimans (trompet), Matangi met Ma- ria-Paula Majoor (viool), Daniel Torri- co Menacho (viool), Karsten Kleijer (altviool),-Arno-van-der-Vuurst-(cello-)-.- DONDERDAG 17 APRIL 2014 Zaterdag 19 april, Scheldetheater,Terneuzen, 20.00 uur. oor René de Dreu De 23ste editie van Dijkrock begin vrijdag 18 april om 20.00 uur met optredens van Chivy and the Bluezi- cians, Kees Schipper en Bemanning en Joost de Lange (voorheen onder andere Yes You Did) en zijn Rock/Blues Experience. Zaterdag 19 april beginnen zes bands op het Open Podium: Equisa, Rigid Grooove, Going Dutch, Isee Teysee, WhYne en Heartstroke. Op het avondprogramma staan: No Mo re Jack, Scarved, Van Halen Truibute 5159, Twisted Tribute en High Volta ge (met een tribute aan AC/DC). Zondag 20 april staat vanaf 14.00 uur te boek als een Dijkrock After party met optredens van Mannen van de Leesmap, Stormbringer (Deep Purple tribute) en 666 The Nightmare. Informatie op www.dijkrock.nl 'Rosefire', zondag, Porgy en Bess, Ter neuzen. Aanvang: 15.00u De band Scarved treedt op in Dijkrock.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 45