66 Er is een groot grijs gebied in discriminatie. Daar moet klaarheid in komen 66 ZEELAND 29 het. „Maar ik denk dat als een leerling zich nu gediscrimineerd voelt, de school actiever zal reageren." Leila aarzelt met antwoorden op de vraag naar reacties uit haar omgeving, thuis en bij mede leerlingen. „Positief maar ook negatief." Dat laatste had de overhand, laat ze enigszins mer ken. Ze haalt haar schouders op: „Als mensen niet aardig reageren, denk ik: ieder zijn eigen mening. Het is niet fijn; je hoort liever dat ie dereen het met je eens is. Ik probeer alleen maar op te komen voor mijn recht. Het maakt me wel zelfverzekerder. Ik leer er ontzettend veel van en je hebt er wel wat aan. Ook in mijn studie, waarin we ook klachtprocedures behandelen." Leila werd de afgelopen maanden diverse ma len gevraagd door maatschappelijke organisa ties om haar verhaal te komen doen. Ze werk te mee aan een documentaire voor de Moslim omroep. Maar een uitnodiging om te komen praten bij het avondlijke televisieprogramma Pauw en Witteman sloeg ze af. „Ik wilde best praten over wat me is overkomen en over dis criminatie op de arbeidsmarkt. Maar de redac tie wilde mij in debat laten gaan met Ebru Umar. Dat leek mij niet zo'n goed idee. Zij heeft nogal, eh, uitgesproken ideeën." Ebru Umar, columniste voor onder meer Me tro en de website GeenStijl, is als Nederlandse van Turkse afkomst uitermate kritisch op de slachtofferrol die bevolkingsgroepen kunnen aannemen wanneer er discriminatie in het spel is. Ze spaart daarbij mede-Nederlanders met een buitenlandse achtergrond niet. Leila: „Ik was bang dat het gesprek toch op iets an ders zou uitlopen dan op discriminatie bij werk. Dat het gesprek meer confronterend zou worden en tegenstellingen zou oproepen. Dat wilde ik niet." Wat haar eigen toekomst betreft, kijkt Leila nog niet te ver vooruit. „Ik wil in elk geval mijn studie afmaken. In september begin ik met stage lopen. Daar was die sollicitatie bij All In ook voor, ik wilde er vroeg bij zijn. Maar dat liep anders." De casus van Leila is door haar school nog niet opgepakt als actueel, pal-onder-je-neus, hapklaar lesmateriaal. Goed beschouwd heeft Leila door alles wat ze meemaakte in de afgelo pen maanden al een soort stage gelopen: pro cedures, mediacontacten, gesprekken met in stellingen: dat lijkt allemaal te passen bij juri dische dienstverlening in het maatschappelij ke verkeer. Maar nee. „Ik heb er geen extra stu diepunten voor gekregen, nee. Het ROC is erg voorzichtig met dat soort zaken." Daar heeft Leila begrip voor, zegt ze. „Ik ga er zelf ook niet om vragen." Haar publieke acties kunnen twee tegengestel de effecten hebben op potentiële werkgevers, beseft ze. „Verschillende mensen hebben me daar voor gewaarschuwd. Dat werkgevers geen zin hebben in iemand die zulke dingen onderneemt en die in de belangstelling komt te staan, ook al was ik daar niet op uit. Dat gaf bij mij wel even wat extra onzekerheid. Maar ik laat me niet snel demotiveren. Ik zie mijn toekomst positief. Ik schat mijn kansen niet la- |f ger in door wat er gebeurd is." Het tegenovergestelde lijkt juist te gebeuren. Leila trekt de aandacht van werkgevers die haar bereidheid om stappen te zetten waarde ren. Haar stage lijkt zo goed als geregeld, be kent ze. „Ik ben benaderd door een organisatie. Zij zijn geïnteresseerd in mij en hebben me een stage plaats aangeboden. Maar het is nog niet rond, dus ik kan er nog niets over zeggen." Het is voorstelbaar dat een maatschappelijke of poli tieke organisatie belangstelling zou tonen voor een jonge, weerbare en voortvarende stu dente. Gezien de getoonde betrokkenheid van Marcouch en publieke steunbetuigingen van Pvda-coryfeeën als vicepremier Lodewijk As- scher en partijvoorzitter Hans Spekman wel licht vanuit de gelederen van de PvdA? Leila lacht. „Of zoiets. Dat zou zomaar kun nen. Maar ik kan er gewoon nog niets over zeg- gen. Ik kan niet tegen onrecht Daar kom ik tegen in opstand Je weet dat er discriminatie is op de arbeidsmarkt, maar nu had ik bewijs DONDERDAG 17 APRIL 2014 Leila Kallal foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 29