Ze werd geweigerd als stagiair omdat de werk gever vreesde dat ze wel eens een hoofddoekje kon gaan dragen. Wat Leila Kallal (18) uit Yer- seke daarna meemaakte, is méér dan een stage. 28 ZEELAND DISCRIMINATIE door Claudia Sondervan Leila Kallal heeft een groot gevoel voor rechtvaardigheid. Altijd ge had, als klein meisje al, zegt ze zelf. Dus toen ze in november vo rig jaar getuige was van discrimi natie, liet ze het er niet bij zitten. Dat ging om een vrouw die Leila niet eens kende. Enkele maanden later over kwam het de geboren en getogen Yersekse zelf. „Ik zat in de bus en zag dat er een vrouw wil de instappen. Het was een vrouw met een donkere huid en ze was gesluierd. De buschauffeur weigerde om haar mee te ne men. Ze mocht gewoon niet instappen. 'Daar gaan we niet aan beginnen, je komt er niet in', hoorde ik hem zeggen. Ik kon het gewoon niet geloven. Ik was daar enkel maar getuige van en dat was al heel erg om mee te maken. Verplaats je dan nog eens in de positie van die persoon." Thuisgekomen schreef Leila een klachtenbrief aan het vervoersbedrijf waarin ze precies ver telde wat er voorgevallen was, op welke bus lijn, op welk tijdstip. „Nee, ik ga niet zeggen welk busbedrijf dat was. Dat heeft geen enkel nut. Ik kreeg een brief terug met excuses dat ik dat voorval had moeten meemaken en met de verzekering dat de chauffeur op zijn hou ding was aangesproken. Daar gaat het mij om. Dat er wat aan het probleem gedaan wordt. Het voelt goed als er zoiets gebeurt. Maar ik had nooit gedacht dat ik een paar maanden la ter zeifin zo'n situatie zou komen", schudt ze het hoofd. Toen voelde Leila zich niet daadkrachtig, maar uit het veld geslagen. Even, althans. Begin februari maakte Leila haar opwachting bij het Roosendaalse uitzendbureau All In voor een sollicitatiegesprek voor een stage als intercedente. Tot haar verbijstering werd ze af gewezen op grond van haar geloof. Maar dat daagde Leila pas toen ze weer buiten stond. „Ik ben hier geboren. Mijn moeder is Neder landse, mijn vader van oorsprong Tunesisch. Ze hebben elkaar op vakantie leren kennen. Mijn moeder heeft eerst een tijdje in Tunesië gewoond, maar wilde heel graag weer terug naar Yerseke. Daar hebben we veel familie wo nen. Ik ken niet anders dan Yerseke. Ik heb een Nederlandse opvoeding gehad, ik heb ken nisgenomen van verschillende geloven, mijn ouders hebben me daar altijd vrij in gelaten. Mijn keuze is een paar jaar geleden de islam geworden. Ik heb daarna een tijd een hoofd doek gedragen. Dat was geen enkel probleem toen ik achter de kassa van de Albert Heijn in Yerseke zat. Waarschijnlijk kende een mede werker van All In mij uit die tijd en heeft die verteld dat ik een tijd een hoofddoek droeg. In het sollicitatiegesprek voor een stageplaats bleef de vrouw maar herhalen: een hoofddoek accepteren we niet omwille van representativi teit. En of ik van plan was er ooit nog een te gaan dragen. Daar bleef het hele gesprek om draaien. Mijn persoonlijkheid, mijn capacitei ten werden niet beoordeeld, enkel dat. Vol gens mij is voor het werk als intercedent je af komst niet van belang. Je bereidt je goed voor op een sollicitatiegesprek, je zorgt dat je netjes op tijd bent, ik had er een dag vrij van school voor geregeld, en dan krijg je zó'n vraag. Het verbaasde me ontzettend. En daarna sta je bui ten, en je denkt 'Waar gaat het nou om? Bij on ze studie hoort ook een sectie 'personeel en ar beid' en daarbij wordt ook een sollicitatiepro cedure behandeld, ik wéét hoe het hoort te gaan. Maar helaas was dat anders." „Thuis heb ik direct gebeld naar All In om nog eens te vragen wat nu het probleem was. Dat gesprek heb ik opgenomen. Je weet dat er dis criminatie is op de arbeidsmarkt, maar nu had ik bewijs. Ik heb het gesprek op mijn Face- bookpagina gezet en naar de Spits gemaild. Binnen tien minuten werd ik gebeld door de redactie. Mijn Facebookpagina stroomde vol berichten, het geluidsfragment werd overal ge deeld." Leila besloot om aangifte te doen bij de poli tie. Dat deed ze bij het politiebureau in Roosendaal. Wat ze daar meemaakte, bracht haar weer van haar stuk: een medewerkster vond dat er geen sprake was van discriminatie en zei daarbij dat volgens haar de islam geen plaats had in de Nederlandse cultuur. „Het maakt je heel erg onzeker als je zoiets overkomt. Je gaat heel erg twijfelen aan jezelf: heb ik het wel goed gehoord? Is het wel echt discriminatie? Moet ik dit niet gewoon laten overgaan? Het is toch de politie die het zegt. Maar tegen de tijd dat ik thuiskwam, wist ik het weer zeker. Dit kan niet." De golf van media-aandacht die vervolgens over haar en haar familie heen spoelde, was overweldigend en ontregelend, erkent Leila. „Ik heb wel eens paniekerig gereageerd naar de pers, omdat ik het allemaal niet meer kon overzien. Mijn ouders reageerden bezorgd, maar ze stonden wel steeds achter wat ik deed. Ze vonden dat het terecht was wat ik - deed." Die avond belde Ahmed Marcouch, PvdA-parlementariër en partijprominent. „Hij bood aan om met mij samen naar het politie bureau te gaan. Dat heb ik graag aangenomen. Hij heeft me heel erg geholpen met advies, ook hoe ik met de media om moest gaan." Marcouch steunde Leila met name omdat er door haar officiële klacht tegen het uitzendbu reau een geval van discriminatie geregistreerd werd. Discriminatie bij toegang tot werk is in stitutioneel in Nederland, stelt Marcouch, maar wordt zelden formeel vastgelegd. „Het is belangrijk dat die voorvallen aangetoond wor den", vindt Leila. „Dan kun je er daadwerke lijk wat tegen doen." Leila studeert juridische dienstverlening aan het Zoomvlietcollege in Roosendaal, onder deel van ROC West-Brabant. Ze is eerstejaars, „Ik moet nog twee jaar waarvan een jaar stage. Juridische dienstverlening is écht de enige stu die voor mij. Ik kan niet tegen onrecht. Daar kom ik tegen in opstand." Op het Roosendaalse politiebureau kreeg Lei- la in bijzijn van Marcouch excuses voor het voorval aan de balie. Toch diende ze een for mele klacht in. Daar is nu een officieel excuus op gekomen van korpschef van de Politie Zee land en West-Brabant Hans Vissers. De ex cuusbrief bewaart ze als een kostbaar docu ment in een plastic mapje. „Ik had altijd ver trouwen in de politie en dat heb ik nog steeds. Maar met een uniform aan moet iemand zijn eigen mening vóór zich houden. Het belang rijkste vind ik dat Vissers schrijft dat de poli tie de procedure bij de balie en in de dienst verlening nog eens gaan bestuderen." De klacht tegen All In ligt nu bij het College voor de Rechten van de Mens in Utrecht. Bin nenkort wordt uitspraak verwacht. „Er is een groot grijs gebied in discriminatie. Daar moet klaarheid in komen." Het college doet onder zoek naar klachten over discriminatie en toetst of er sprake kan zijn van structureel on derscheid in de zin van de wet. Leila's school, het ROC in Roosendaal, reageer de aanvankelijk 'neutraal', omschrijft Leila Het doet je twij felen aan j ezelf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 28