I iefst de hele dag gymmen en buitenspelen 10 VERDIEPING ONDERWIJSKWALITEIT Als juf Dianne aan de scholieren van de John F. Kennedy basis school in Oss vraagt wat ze van lezen vinden, roepen ze in koor: saai! Op school lezen ze alléén omdat het van de juf moet, legt Toni fijntjes uit. Wat hij het liefst de hele dag zou doen, als hij het voor het zeggen had? „Gymmen en buitenspelen." Giovanni, die een tafeltje achter Toni zit, leest het liefst de sportboeken op school. Hij wil profvoetballer worden en vertelt trots dat hij al is gescout door clubs als NAC, NEC en PSV. „Het liefst ga ik de hele dag voetballen, school vind ik maar saai", besluit hij. De kinderen die in groep 4 zitten, lezen ge middeld minder dan hun voorgangers van tien jaar geleden, weet juf Dianne Wille men. „Vroeger moest ik van mijn moeder per se een boek lezen, nu zijn ouders daar in een stuk makkelijker. Kinderen hebben thuis meer zeggenschap gekregen. En ze Vroeger moest ik van mijn moeder per se een boek lezen kunnen uit tientallen hobby's kiezen. Vroe ger keek je alleen op woensdagmiddag naar de televisie." Toch vindt Willemen niet dat de motivatie van de scholieren achteruit is gegaan, verge leken met de schoolgangers van tien jaar geleden. „Je hebt altijd een of twee onge motiveerde kinderen in de klas zitten, die meteen naar buiten kijken als ze een stra tenmaker of hovenier aan het werk zien. Dat is prima. Dat is ook altijd al zo ge weest. Maar 90 procent van de kinderen is wél gemotiveerd en heeft plezier op school." Dat het merendeel van de zeventien kinde ren in de klas de lessen wél ziet zitten, blijkt wel als het 'racelezen' begint. „Rat- tengif, tangetje, stekeblind, beregoed", roept Stan, die rood aanloopt en diep adem haalt. Hij somt 39 woorden achter elkaar op in korte tijd en wijst erop dat hij zijn persoonlijke record daarmee heeft gebro ken. „Ik vind het leuk om heel snel te le zen, ja." Ook Toni is enthousiast en steekt zijn vin ger in de lucht. Hij wil iets vertellen. Voor zichtig haalt hij een boek uit zijn kastje: Boy, een stripheld met een stiefzns. „Dat vind ik wél een leuk boek om te lezen", verklapt hij zijn verbaasde klasgenootjes. „Ook heb ik thuis een grote atlas, daar kijk ik elke dag wel een keer in. Ik wil als ik groot ben bij de geheime dienst." D door Chris Ottens Dianne Willemen, juf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 10