Groeiende Verleiding tegenhanger supermarkt 'Gratis bibliotheek, neem een boek mee en leg er één terug* a Vrijdags bellen we even naar boeren om te kijken wat zij kunnen leveren SCHOUWEN-DUIVELAND 31 ggggg H Jubilieum voor L L mode Klanten Jumbo sparen voor diner Your Surprise verhuist na groei Ondernemersplein door Janneke Koster Anneke en Alex van Hootegem uit Kruiningen runnen al ruim acht jaar de biologische webwin kel De Grote Verleiding. De laat ste jaren zien ze hun klantenbe stand gestaag groeien. Op dit mo ment hebben ze ongeveer 2500 klanten verspreid over Zeeland, een stukje van Brabant en net over de grens in België. „Door al die misstanden in de voedselindustrie willen steeds meer mensen weten waar hun eten vandaan komt", aldus Alex. Toch koos het echtpaar Hootegem voor een webwinkel en geen win kel aan huis. „Op die manier kun nen we ervoor zorgen dat de pro ducten verser zijn. Bovendien zijn wij niet echt mensen die wil len wachten tot er klanten langs komen", zegt Anneke, „Wel kun je op de site doorklikken op de producten, zodat iedereen die dat wil, toch kan zien waar het eten vandaan komt." De producten zijn, behalve van hun eigen landbouwbedrijf, af komstig van een twintigtal biolo gische boeren uit de regio. Ande re producten, zoals sinaasappels en bananen, moeten ze importe ren. „We letten er dan op dat de pro ducten een keurmerk hebben, zo dat we ervan uit kunnen gaan dat het eten biologisch is", verklaart Anneke. Iedere dinsdag worden de bestel lingen die de klanten hebben in gevoerd, verzameld. Woensdag, donderdag en vrijdag zijn de le- verdagen. Anneke: „Vrijdags bel len we ook even naar de boeren om te kijken wat zij de volgende week kunnen leveren. Vervolgens zetten we die producten meteen op de site." Binnenkort wil het stel ook kook- workshops aanbieden op hun ei gen boerenbedrijf aan de Hogen- akkerweg in Kruiningen. „We wil len laten zien welke gerechten je kunt maken met groenten", zegt Anneke, „Veel van onze klanten zijn daar namelijk erg benieuwd naar. Er moet alleen nog wel een keuken worden geïnstalleerd." Alex en Anneke zijn echte Bourgondiërs. „Als je dan toch moet eten kun je er beter voor zor gen dat een maaltijd écht lekker is", redeneert Alex, „Zelf vinden wij de smaak van biologische pro ducten vele malen beter dan die van het standaard voedsel dat in de supermarkten ligt." Dat biologisch eten duurder zou zijn dan boodschappen in een ge wone winkel is volgens Alex niet per se waar. „In de supermarkt kom je vaak langs veel kleine ver leidingen die je ook meeneemt. Doordat je dan te veel boodschap pen doet wordt de vuilnisbak de grootste eter. Bij een webwinkel heb je daar veel minder last van. Daardoor kun je uiteindelijk goed koper uit zijn. Dat is ook een van de redenen dat onze biologische webwinkel De Grote Verleiding heet. De Grote Verleiding is als het ware een tegenhanger van de kleine verleidingen in de super markt." BURGH - L L mode in Burgh heeft de winkel volledig opnieuw ingericht. Vorige week is de ver nieuwde zaak opengegaan. De winkel bestaat 22 jaar. De afgelo pen periode is het hele interieur aangepakt. L L is een dorpswin kel met veel verschillende soorten artikelen: lingerie, beenmode, bad- mode, nachtmode, dames- en he- renbovenkleding, huishoudtextiel en fournituren. RENESSE - Klanten van super markt Jumbo in Renesse kunnen als ze boodschappen doen sparen voor een diner bij grandcafé Hel der in het dorp. Supermarktonder nemers Thieu en Suzanne Pepels willen met de actie hun dorpsge noten bedanken voor de goede ontvangst. Klanten kunnen deze maand sparen voor een tweede menu. ZIERIKZEE - Your Surprise is vorige week verhuisd van het centrum van Zierikzee naar de Industrie weg op het industrieterrein. De verhuizing was nodig'omdat het bedrijf in drie jaar tijd volledig uit zijn jasje is gegroeid. Het bedrijf, waar klanten via het internet cadeaus kunnen bestel len met een persoonlijk tintje, heeft op de nieuwe plek bijna vijf keer zoveel ruimte. Het glazen kastje hangt sinds sep tember vorig jaar aan de gevel van Corien de Witte in de Paarden straat. „Gratis bibliotheek. Neem een boek mee en leg er één te rug", staat er op het briefje achter het glas. De deur is niet op slot, ie dereen die dat wil mag een boek meenemen. „Ik las een paar jaar geleden een stukje in de Volkskrant over My little free library, een initiatief dat is overgewaaid uit Amerika. Daar kun je lid van worden en en krijg je zelfs een kastje opgestuurd. Dat het dan weer geld moest kosten vond ik jammer. Ik heb nog een paar maanden met het idee rond gelopen en toen zag ik dit kastje bij de rommelwinkel. Ik hoefde het niet eens te schilderen." Het idee om zelf een gevelbiblio theek te beginnen, ontstond tij dens een verhuizing, toen ze een enorme berg boeken naar de rom melmarkt heeft gebracht. „Ik lees zelf heel veel, en er zijn boeken die ik nooit wil wegdoen, omdat ik er geen afscheid van kan ne men, maar er zijn ook veel boe ken die ik nooit meer inkijk. Dit is een heel mooie manier om er een ander een plezier mee te doen." Het leuke is dat het kastje nog nooit is leeggeroofd. „En het wordt ook niet vernield. Er heeft zelfs wel eens iemand aangebeld die vertelde dat ze een boek zag liggen waar ze al heel lang naar op zoek was, maar dat ze niets kon terugleggen. Of ze dat later mocht doen. En ja, dat mocht." Zelf haalt ze er ook wel eens iets uit Laatst nog: Nederlandse Volks sprookjes. Of ze vult het kastje aan als het assortiment wat te schraal vindt. In het begin vond ze regelmatig tassen met boeken voor de deur. „Van mensen die dachten dat ze me daar een ple zier mee deden", lacht De Witte. DINSDAG 15 APRIL 2014 Anneke en Alex van Hootegem bij de bus waarmee hun producten worden bezorgd in Zeeland, foto Marcelle Davidse KRUININGEN - „Biologisch is eigen lijk altijd gangbaar geweest. Zo pro duceerden onze opa's altijd al biolo gisch. In de verre toekomst zal het opnieuw gangbaar worden. Als we dan terugkijken op deze periode, waarin we chemische bestrijdings middelen gebruikten, dan denken we: toen waren we echt de kluts kwijt", aldus Alex van Hootegem. Anneke van Hootegem www.degroteverleiding.nl □aao door Nadia Berkelder VLISSINGEN - De collectie is niet groot, maar de kleinste bibliotheek van Vlissingen heeft een geva rieerd aanbod: De Stille Kracht van Couperus, Twee vrouwen van Harry Mulisch, een pocket van Grisham in het Engels en twee delen uit de Bouquetreeks. Corien de Witte heeft een gevelbibliotheek in de Paardenstraat in Vlissin gen. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 49