Kabinet slikt plan voor één toeslag in 44 Aan die drank komen ze toch wel; bij ons is er tenminste nog controle Nu tot wel 200,- korting IN HET NIEUWS 3 Vooral campings bij Renesse en Ommen kampen met teruglopend aantal boekingen. CIETHMEN - Aan ondernemers geest ontbreekt het Jan Volkerink niet. Afgelopen najaar en winter nog heeft de eigenaar van jonge- rencamping Dennenoord in Giethmen (bij Ommen) een na tuurlijke zwemvijver laten aanleg gen. Dé ideale plek om deze zo mer bij mooi weer lekker lui te zonnebaden, strandfeesten te hou den of een partijtje beachvolley- bal te doen. Maar de doelgroep wil nog niet toehappen; jongeren aarzelen dit jaar met het reserve ren van een vakantie-dicht bij-huis. Volkerink kijkt dan ook naar een agenda met behoorlijk wat lege plekken, in het hoogsei zoen nota bene. Dat was voor gaande jaren wel anders. De teruggang in het aantal boe kingen heeft volgens hem alles te maken met de nieuwe regels in de Drank- en Horecawet, die sinds januari van dit jaar van kracht zijn geworden. De verkoop van alcohol aan 16- en 17-jarigen is daarmee strafbaar geworden. Hij krijgt er veel vragen over, maar reserveren doen ze voorals nog niet. „Terwijl ze voor hun tent gewoon bier of wijn mogen nuttigen", zegt hij er gelijk bij. Een camping is volgens hem én volgens de vereniging van recrea tieondernemers Recron namelijk privé-terrein. Daarom heeft hij nog hoop dat het goed komt dit seizoen. „Als de jongeren het maar weten", voegt hij er aan toe. Echt vrolijk wordt hij er niet van. „Deze maatregelen werken ave rechts. Het aantal comazuipers zal alleen maar toenemen, je ziet nu al die zuipketen op de fabrieks terreinen verrijzen. We zitten vlakbij de Duitse grens, dus ze gaan de kratjes daar met een bus je halen of de ouders komen het spul gewoon brengen, want die zijn het ook niet eens met deze wet. Ze grijpen naar andere mid delen en geloof me: dat onschuldi ge jointje slaan ze over. Terwijl de branche het goed had geregeld. Wij doen dit al twintig jaar. Onze gasten drinken met mate en als het uit de hand dreigt te lopen, zeggen we er wat van. Maar dit is Nederland tegenwoordig. Alles moet verboden worden." Ook Gerard Cobussen van cam ping Duin en Strand in Scharen- dijke, op 4 kilometer afstand van Renesse, kreeg de afgelopen maan den beduidend minder boekin gen. Hoeveel dat scheelt in omzet, wil hij niet vertellen, maar: „Ik was altijd de grootste jongeren- camping van heel Nederland en dat kan ik nu niet meer zeggen", verzucht hij. „Dit jaar hebben we nog wel een jongerenveld, maar ik zal ook gezinnen moeten toela ten. De jongeren hebben hier dus niet meer het rijk alleen, zoals de laatste jaren wel het geval was." Net als Volkerink ziet hij de ne veneffecten van de maatregel. „Ik zie ze straks al over de straten van Renesse zwalken: jongeren met flessen cola en daarin een flinke tic sterke drank. Onzichtbaar voor de toezichthouders van de ge meente natuurlijk. Hoe willen ze daar nu op gaan handhaven?", vraagt hij zich hardop af. „Aan die drank komen ze toch wel. Bij ons op de camping is er tenminste controle. Er mogen maximaal vijf kratten bij de tent staan en wie ongebreideld bier drinkt, wordt naar huis gestuurd. Dat staat ook zo in onze regels." „Je krijgt dranktoerisme, jongeren die naar de Vlaamse campings trekken of een huisje huren in een bungalowpark. Of naar de Costa Brava of de Griekse eilan den gaan. Maar dan wordt zo'n va kantie ineens heel duur. Wie draait daar voor op? De ouders?" Roy van Delft van jongerenreisor ganisatie Gofun constateert dat de huidige generatie een stap overslaat. Waar veel jongeren voorheen de eerste vakantie zon der ouders doorbrachten op een Nederlandse camping, vertrekken ze nu direct naar het buitenland. „Die eerste fase slaan ze over", zegt hij. Dat de bungalowparken de nieuwe zuipplekken worden, ontkennen vakantie-organisaties als Center Pares en Roompot. „Er moeten ouders bij zijn en als dat niet het geval is, worden ze eruit gezet", zegt woordvoerder Jornt de Meurichy van Roompot. Eén lichtpuntje is er nog voor de getroffen campinghouders. „Nor maal gesproken boeken jongeren erg vroeg, maar dit jaar zijn ze aan de late kant. De laatste drie weken zien wij nu een opleving", zegt Guido Heeringa van jonge renreisbureau Beachmasters. De huishoudentoeslag was juist bedoeld om orde te scheppen in de wirwar aan toeslagen die de fis cus iedere maand uitkeert. De zorg- en huurtoeslag zouden sa men met het kindgebonden bud get en een tegemoetkoming voor ouderen opgaan in één overzichte lijke, inkomensafhankelijke rege ling. Maar na maanden van vertra ging komt het kabinet terug van zijn plan. De Belastingdienst heeft door toeslagenfraude en in terne problemen al zo veel op haar bordje liggen, dat deze her vorming er niet bij kon. Staatssecretaris Erik Wiebes (Fi nanciën, WD) is daarmee in één klap verlost van een hoofdpijndos sier dat hij aantrof in de erfenis van zijn opgestapte voorganger Frans Weekers. Wiebes krijgt van het kabinet de kans met een scho ne lei te beginnen: hij studeert op een heel nieuw toeslagensysteem. De huishoudentoeslag bleek op ju ridische complicaties te stuiten, schrijft Wiebes aan de Tweede Ka mer. De export van uitkeringen zou bijvoorbeeld toenemen. Om dat te voorkomen, zou de toeslag opgedeeld moeten worden in componenten. Daarmee zou het systeem juist weer complexer worden. Het geschrapte plan slaat komend jaar al een gat van 600 miljoen eu ro in de begroting. Later loopt de schade op tot 1,2 miljard. Het ligt voor de hand dat het kabinet dit geld wil halen bij de toeslagen die voorlopig in stand blijven. Dit wordt in de zomer duidelijk. Huishoudentoeslag moest orde scheppen in het woud aan toeslagen, maar blijkt juridisch te gecompliceerd. 4- De wereld is Kras Riviercruise 100% vertrekgarantie 8 dagen v.a. Ga naar Kras.nl/allegro of bel0900-9697i5cpm KRAS DINSDAG 15 APRIL 2014 'Je krijgt nu dranktoer isme door Lilian Oominicus Gerard Cobussen, eigenaar jongerencamping door Laurens Kok DEN HAAG - Het kabinet breekt op nieuw het regeerakkoord open: de huishoudentoeslag komt er niet. Het plan is te duur en te ingewik keld voor de Belastingdienst. De be zuiniging van - op termijn - 1,2 mil jard euro blijft echter staan. Exclusief bij Kras! Riviercruises per MS Allegro***+. Snelle beslissers profiteren tijdelijk van extra korting tot wel 200,- per boeking! Inclusief alle maaltijden en Kras-reisleiding, Grote vaarreis Nederland Van Arnhem naar o.a. Kampen, Medemblik, Hoorn, Amsterdam, Gouda, Heusden, Nijmegen. Inclusief rit museumstoomtram Vertrek: 3/5, 5/7 en 16/8 Zie: Kras.nl/91082 Over de Zuidelijke Rijn en de Moezel Van Keulen naar Andernach, Cochem, Bemkastel, Zeil, Beilstein en Koblenz. Inclusief busreis Nederland-Duitsland v.v. Vertrek: 14/6,19/7, 6/9 en 27/9 Zie: Kras.nl/91042 Mooiste van de Rijn Van Koblenz naar o.a. Mainz, Mannheim, Speyer Rüdesheim, Keulen, Düsseldorf en Arnhem. Inclusief busreis Nederland-Koblenz Vertrek: 21/6 en 26/7 Zie: Kras.nl/91085 8'dagen v.a. itelenfonds ■0^ 349 Prijzen per persoon o.b.v. 2 personen exclusief reserveringskosten en

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 3