Veiligheid was voor politie reden om arrestatieteam in te zetten Een boek meenemen in ruil voor een ander CMP wil mediator conflict Orionis 66 Dit is een heel mooie manier om een ander een plezier met je oude boeken te doen 30 WALCHEREN Na drieënhalf uur wachten kwam zondagavond dat arrestatieteam in actie om uiteindelijk een lege woning aan te treffen. „Maar de melding dat er schoten waren ge hoord, gecombineerd met de loca tie, waren voor ons aanleiding om geen enkel risico te nemen. De veiligheid van onze mensen en van de omstanders staat voorop", zegt politiewoordvoerder Alwin Don. De maandag daarvoor was er, om de hoek in de Leeghwater- straat, een overval gepleegd. De melding van de schoten kwam zondagavond rond half ze ven. De omgeving van de flat, die achter het ziekenhuis staat, werd onmiddellijk afgezet. Tientallen buurtbewoners verzamelden zich achter de linten om te zien wat er gaande was. Rond de flat waren politiemensen in kogelvrije ves ten gestationeerd. De bewoners van de andere woningen in de flat hoefden hun huis niet te verlaten. „We hadden de verdachte woning zekergesteld. Niemand kon er in of uit, dus was er voor de overige bewoners geen gevaar." Een enke ling wist niet eens dat er iets gaan de was in haar flat. Rond negen uur kwam een vrouw naar bui ten. Zij dacht dat er iets speelde aan de overkant van de straat. Ze had niets verdachts gehoord, ver telde ze. Rond tienen ging het ar restatieteam de flat binnen. Van een afstandje was te horen hoe po litiemannen een deur inbeukten en luid 'politie, politie' riepen. Tien minuten later kwam het team naar buiten. Zonder arres tant. Er was geen wapen aange troffen. Het glazen kastje hangt sinds sep tember vorig jaar aan de gevel van Corien de Witte in de Paarden straat. „Gratis bibliotheek. Neem een boek mee en leg er één te rug", staat er op het briefje achter het glas. De deur is niet op slot, ie dereen die dat wil mag een boek meenemen. „Ik las een paar jaar geleden een stukje in de Volkskrant ovér My little free library, een initiatief dat is overgewaaid uit Amerika. Daar kun je lid van worden en dan krijg je zelfs een kastje opge stuurd. Dat het dan weer geld moest kosten vond ik jammer. Ik heb nog een paar maanden met het idee rondgelopen en toen zag ik dit kastje bij de rommelwinkel. Ik hoefde het niet eens te schilde ren." Het idee om zelf een gevelbiblio theek te beginnen, ontstond tij dens een verhuizing, toen ze een enorme berg boeken naar de rom melmarkt heeft gebracht. „Ik lees zelf heel veel, en er zijn boeken die ik nooit wil wegdoen, omdat ik er geen afscheid van kan ne men, maar er zijn ook veel boe ken die ik nooit meer inkijk. Dit is een heel mooie manier om er een ander een plezier mee te doen." Het leuke is dat het kastje nog nooit is leeggeroofd. „En het wordt ook niet vernield. Er heeft zelfs wel eens iemand aangebeld die vertelde dat ze een boek zag liggen waar ze al heel lang naar op zoek was, maar dat ze niets kon terugleggen. Of ze dat later mocht doen. En ja, dat mocht." Zelf haalt ze er ook wel eens iets uit. Laatst nog: Nederlandse Volks sprookjes. Of ze vult het kastje aan als het assortiment wat te schraal vindt. In het begin vond ze regel matig tassen met boeken voor de deur. „Van mensen die dachten dat ze me daar een plezier mee de den", lacht De Witte. „Maar dat hoeft nou ook weer niet. Ook leu: een vrouw in de straat die vertel de dat ze bij Albert Heijn nu ook zwerfboeken hadden, die had ze meegenomen. Dat bleken biblio theekboeken te zijn, er was een uitgiftepunt. Dus die heeft ze maar weer teruggebracht." Het initiatief van De Witte krijgt navolging. „Ik hoorde dat ze in Paauwenburg nu ook een kastje hebben, in de supermarkt. Hoe meer hoe beter, dan kunnen al die kastjes onderling ruilen" Hij heeft het voorstel afgelopen vrijdag gedaan en wacht op ant woord van Orionis Walcheren. „Het is een zaak tussen advoca ten." Over de financiële kant van zijn nieuwe voorstel wil Joossens verder niets kwijt. Voorzitter Marin de Zwarte van het bestuur van Orionis Walche ren reageert terughoudend op het idee van een bemiddelaar. „Er ligt een duidelijke uitspraak van de rechter dat de financiële vorderin gen van Orionis rechtmatig zijn en dat Grafimedia Partners moet betalen. De vorderingen zijn onbe twist, je kunt wel praten over de termijnen waarin betaald moet worden en over de verdere voor uitzichten. Orionis heeft echter al een aantal voorstellen gedaan om er met Grafimedia Partners uit te komen. We zijn heel ruimhartig geweest. Maar als het niet lukt, moet je zakelijk blijven. Op de stappen a, b en c volgt d. Dat is niet leuk, maar zo werkt het wel. Als bestuur wil ik best nog eens kijken naar de mogelijkheid van mediation, maar dan moet er wel een gemeenschappelijk doel zijn en ik weet niet of dat er nog is." Orionis Walcheren trok vorige week zijn twintig werknemers te rug uit Grafimedia Partners. Dat zijn mensen die via de sociale werkvoorziening bij het bedrijf waren gedetacheerd. Volgens Joos sens gaat het werk gewoon door en worden opdrachten uitge voerd. „Het was even een pro bleem, maar de andere werkne mers pakken het goed op." tp door Theo Giele VLISSINGEN - Achteraf lijkt het over dreven, de urenlange omsingeling van een flat aan de Hogeweg in Vlissingen en de inzet van een ar restatieteam dat uit Brabant moest komen. Corien de Witte heeft een gevelbibliotheek in de Paardenstraat in Vlissingen. foto Lex de Meester door Nadia Berkelder VLISSINGEN - De collectie is niet groot, maar de kleinste bibliotheek van Vlissingen heeft een geva rieerd aanbod: De Stille Kracht van Couperus, Twee vrouwen van Harry Mulisch, een pocket van Grisham in het Engels en twee delen uit de Bouquetreeks. Corien de Witte, bibliothecaris door Maurits Sep VLISSINGEN - Een onafhankelijke be middelaar moet helpen bij de op lossing van het financiële conflict tussen Grafimedia Partners (GMP) en Orionis Walcheren. Dat oppert GMP in een nieuw voorstel. „Het lukt niet om tot elkaar te komen, dus misschien is een mediator dan een goed idee", zegt directeur John Joossens van GMP. Een politieman houdt in een kogelvrij vest de wacht bij de flat aan de Ho geweg in Vlissingen. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 30