Goede bedoeling SP gaat in de herkansing Ttoeede uitvalsweg in Mortiere wordt veiliger Waarschuwing om bij bezuinigen ook te letten op hen die niet klagen Zeeuwse bijeenkomst ouders overleden kind 66 Het geeft je het gevoel iedere ochtend acht kinderen te moeten aankleden 28 WALCHEREN THEMA WINKELS In dertig jaar stampten Jan en Diana Mosmans in Veere acht winkels uit de grond. Tijd om te cashen. EP Twee moties diende de SP al in op de avond van de installatie van de nieuwe raad, nog geen drie we ken geleden: de vergoeding voor raadsleden moet omlaag, en uit die vergoeding moet ook de iPad worden betaald die raadsleden nu krijgen van de gemeente. Omdat het toen een feestje moest zijn, werden ze doorgeschoven naar de raadsvergadering van gisteren. SP-fractievoorzitter Jeroen van Dijen verdedigde ze met verve. Middelburg biedt de maximale vergoeding voor raadswerk, ter wijl andere gemeenten daar on der blijven. Bovendien moet Mid delburg fors bezuinigen en daar hebben alle inwoners last van. Dan kunnen ook de raadsleden wel met wat minder toe, beargu menteerde Van Dijen de moties. Dus: twintig procent minder raadsvergoeding en de iPad uit die vergoeding betalen. Het geld dat daarmee wordt be spaard, wilde de SP in het spaar potje van de gemeente stoppen, de algemene reserve. Op aanra den van de Christenunie werd dat veranderd: het geld zou naar armoedebestrijding gaan. Hoewel sommige partijen de mo ties wel 'sympathiek' noemden, kreeg de SP er toch de handen niet voor op elkaar. Raadsleden besteden vele uren aan dat werk, kunnen soms minder werken in hun gewone baan en compense ren dat met de raadsvergoeding. Bovendien is het al lastig genoeg raadsleden te vinden, dus dan moet je dat werk niet nog onaan trekkelijker maken. En wat de iPad betreft: die zorgt ervoor dat maandelijks vele kilo's papier minder worden verspreid. De motie over de iPad kreeg geen enkele bijval. Die over de raadsver goeding gaat binnenkort in de her kansing. D66 vindt het wel be spreekbaar om de raadsvergoe ding de komende vier jaar niet te verhogen maar te bevriezen op het huidige niveau en zal met de SP een nieuw voorstel daarvoor doen. De Christenunie was het al met verlaging van de vergoeding eens en de PvdA twijfelde vanwe ge het doel - armoedebestrijding - het sterkst. Gezamenlijk komen SP, D66, CU en PvdA aan dertien van de 29 zetels; nog maar twee te weinig voor een meerderheid. Wordt vervolgd. Alleen GroenLinks stemde tegen. De partij wil de veiligheid wel ver beteren, benadrukte fractievoor zitter Luc Vandezande, maar niet op kosten van de gemeente. GroenLinks vindt dat het consor tium van aannemers dat de wijk bouwt verantwoordelijk is voor de veiligheid op de Jazzroute en dat het consortium dus de kosten daarvoor moet betalen. Het consortium wil dat niet om dat het in zijn ogen nog een bouwweg is. Zolang er nog hui zen worden gebouwd, moet zwaar verkeer over die weg rijden en dan moet later nog eens geld uitgetrokken worden om de weg defmtief af te maken. Omdat de Jazzroute nu ook een ontsluitings- weg is, voelt het gemeentebe stuur zich mede verantwoordelijk voor de verkeersveiligheid. Het wil niet wachten tot er ongeluk ken gebeuren. Op GroenLinks na steunden alle andere fracties het collegevoorstel daarom toch. VEERE - Wanneer het Jan en Diana Mosmans lukt al hun acht win kels - de een na de ander - te ver kopen, dan vertrekken ze voor hun rust naar de Randstad. Daar mee raakt het stadje Veere een markant ondernemersechtpaar kwijt. Maar of dat een klap is? „Ik denk", oppert Jan Mosmans, „dat Veere er misschien wel beter van wordt. Als je acht winkels runt, heb je het zo druk dat je die niet allemaal optimaal kan exploi teren. Voor één ondernemersecht paar krijgt Veere straks acht nieu we ondernemers terug. En die kunnen elk al hun aandacht aan één winkel besteden." Toch schrok het stadje afgelopen week op, toen de Mosmans' in de PZC twee pagina's breed, open en bloot, de acht winkels te koop zet ten die ze in dertig jaar tijd in het stadje uit de grond stampten. De advertentie liet er geen misver stand over bestaan: Jan en Diana Mosmans vinden het welletjes: ze willen cashen. In ruil voor hun omzet, al bij al zo'n 2,5 miljoen per jaar, vragen ze de kopers in to taal zo'n zelfde bedrag aan 'over- name'-sommen' ofwel goodwill op tafel te leggen, bovenop een huur die per winkel varieert van zo'n 20.000 tot 36.000 euro per jaar. Met dank aan de gemeente, want het gemeentelijk verbod om in het stadje Veere zomaar nieuwe winkeltjes te openen, betekent dat het winkel-'imperium' van Mosmans' tot de schaarse goede ren behoort, waar relatief hoge prijzen voor kunnen worden be dongen, zeker in de wetenschap dat in het stadje Veere jaarlijks zo'n 1,2 miljoen toeristen langs de winkels lopen. Het begon ooit, 32 jaar terug, heel wat minder rooskleurig. Winkels van zijn ouders, die een aantal ja ren eerder vanuit Loosdrecht 'als zigeuners' in een onbewoonbaar verklaarde woning waren neerge streken, gingen over de kop. Want ja, 'toen was het pas echt crisis'. Uit pure nood ruimden |an en Diana hun woonkamer uit om er zoetigheden te kunnen verkopen. Dat was het begin van Oma's Snoepwinkel, hun eerste succes formule, al gauw gevolgd door overname van wolwinkel De Scha- pekop uit het faillissement van Jans ouders. Twee jaar terug openden ze hun achtste winkel, waarin streekpro ducten worden verkocht. Het ge heim achter al die succesformu les: „We creëren in iedere winkel een huiselijke sfeer met een eigen thema. En we verkopen ook steeds dingen die je elders niet vindt. De afgelopen jaren was het vechten tegen de crisis. Die is voorbij. Het gaat weer omhoog. Een mooi moment om het aan de jongere generatie over te dragen'. Hij wees erop dat tijdens de bezui nigingsronde van 2011 alle par tijen die bezwaar maakten tegen het snijden in 'hun' subsidies be loond waren. „En anderen die daar geen gebruik van maakten bestaan nu niet meer." Wim Kant (CDA) merkte wel op dat er tij dens die inspraakrondes ook nieu we informatie boven tafel was ge komen, waardoor er een nieuwe afweging gemaakt moest worden. Gistermiddag vonden de laatste sessies plaats waarbij de verschil lende fracties hun inbreng kon den geven. Het ging over burger participatie en de kerntaken van de gemeente. Gezien de bezuini gingen wil de raad kijken welke taken de gemeente echt moet uit voeren en welke niet. Zo wees Benno Nieuwenhuis (WD) erop dat groenbeheer en de reinigings dienst niet echt tot het takenpak ket hoort. Wat hem betreft kan er gekeken worden naar anderen die die taken uitvoeren. „Maar inwo ners mogen daar geen financieel nadeel van ondervinden." Bij het beraad schoven ook leden van de Vereniging Stadspark Mo lenwater aan. Zij willen via bur gerparticipatie plannen ontwikke len voor het Molenwater. Zij mochten echter niet deelnemen aan de discussie omdat de beoog de coalitie van PvdA, CDA, WD, SGP en CU alleen de inbreng van gekozen raadsleden wilde horen. „De rouw om je kind raakt het we zen van je bestaan", zegt Anne van Mil uit Oosterland. Ze is con tactpersoon voor de Vereniging van Ouders van een Overleden Kind (VOOK). De vereniging biedt geen professionele hulpver lening, benadrukt Van Mil. „Het is een zelfhulpgroep, een steun. Je vult elkaar aan, je weet waarover de ander het heeft en ook ik heb er nog iedere keer steun aan." Het verlies van een kind draag je al tijd met je mee, zegt Van Mil. „Je wandelt nog iedere dag samen met je kind en al "ben ik tachtig, dan nog zal ik vertellen over mijn zoon." Hoewel in de naam van de vereniging alleen de ouders ge noemd worden, is VOOK er ook voor broers en zussen of opa's en oma's. „Het gaat ook over de kin deren die 'stil' geboren zijn. Als een baby in de buik overlijdt is het extra moeilijk. Het is lastig om te praten over een kind dat verder niemand heeft gekend." De bijeenkomst van VOOK is za terdag vanaf 13.30 uur in de Holt- kampschool, Joseph Lunslaan 5 te Goes. Zie ook: www.vook.nl door Maurits Sep MIDDELBURG - De goede bedoelin gen waarmee de SP zijn herintrede heeft gedaan in de gemeenteraad van Middelburg, zijn nog vruchte loos. Maar er ligt in ieder geval één herkansing in het verschiet waar de armoedebestrijding alsnog een impuls van kan krijgen. MIDDELBURG - De verkeersveilig heid in de wijk Mortiere in Middel burg wordt verbeterd. De gemeen teraad heeft gisteravond 60.000 eu ro beschikbaar gesteld voor aanpas sing van de Jazzroute, één van de twee ontsluitingswegen van de wijk. Winkels Veere in de etalage door Henk Postma Jan Mosmans over zijn winkels door Emile Calon MIDDELBURG - De Middelburgse ge meenteraad moet uitkijken dat bij bezuinigingen de mondige inwo ners en organisaties worden ont zien en de rekening gelegd worden bij hen die geen gebruikmaken van het spreekrecht. Die waarschuwing liet SP-raadslid Jeroen van Dijen ho ren tijdens het gesprek van raadsle den met de beoogd wethouders over het nieuwe collegeprogram ma. GOES - De vereniging Ouders van een overleden kind (VOOK) houdt komende zaterdag een eerste Zeeuwse bijeenkomst. Q3 B

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 28