Oplichtingszaak drie maanden uitgesteld Telers paraat voor vorst I Een schone dag 26 ZEELAND Op 15 april 2013 ging Peter van Liere (toen 51uit Middelburg met het schip de Warnow vanuit Schotland de zee op. Hij kwam niet meer thuis. Nu, precies een jaar later, is hij nog steeds vermist. dinsdag EP Het was een ochtend waarop de wereld bedolven lag onder dikke mistbanken. Ik zou die dag alleen zijn. Ieder binnen het systeem had sociale verplichtingen. Ik ook, maar omdat het been nog niet hele maal mee wou, had ik vrijstel lingen. Toen iedereen het huis verla ten had, daalde een weldadige rust over het in nevelen gehul de erf. De telefoon verstoorde de stilte met het verzoek of ik meeging naar Graauw en de Paal. En terwijl ik me nog af vroeg of dat wijs was, had ik al ja gezegd. De mist verdween en onthulde een prachtige zonni ge dag. We kwamen terecht op een terras dat zweeft boven schor en slik en keken naar do- zenduwers op de Westerschel- de. We spraken over zorgen in nauwe en wijde kring: ontslag, baanonzekerheid, gezondheids problemen, beperkingen. Maar de krachtiger wordende zon en het snel opkomende tij hadden daar geen boodschap aan. Ze duwden op het ritme van de na tuur de zorgen beetje bij beetje naar de vergetelheid. Opeens za gen we dartelende kwikstaart jes, bergeenden en een wulp. Ik liep naar binnen en ontmoet te Annemiek Hamelink uit Os- senisse, die vertelde over haar prachtige ringen: Zeeuwse knoppen geboren uit vuur en metaal die zich lieten vergelij ken met oude Egyptische siera den. Ik zag Jos de Krijger, die zijn foto's veranderde in sprook jesachtige beelden waarin je kon verdwalen. Maar het aller mooiste was het kraam van drie Russische vrouwen. Eén van hen nodigde me uit om mee te schilderen. Een schilde rij begonnen in Brussel, per plaats een stapje verder en nu op de Graauw bijna voltooid. Fi guren die elkaar de hand rei ken. Het penseel was te dun, het was zo lang geleden! Maar ik kon de verleiding niet weer staan. Na minuut kwam een meisje van zeven bij me staan, met in haar ogen: 'ik wil ook'. Samen deelden we het penseel. 'Drie Russische vrouwen' stond er in het programma. Maar ik, ik wil een naam, een bestaan, zodat ik een hand kan reiken en verbinden zoals zij deden. Voor de 27 van de 51 slachtoffers van de assurantietussenpersoon - veelal familie, vrienden en beken den van de man - blijft het daar door wachten op terugbetaling van de schade. Gezamenlijk dien den ze een schadeclaim in van 342.609,38 euro. De resterende 24 mensen dienden geen claim in. De man zou sinds 2005 in totaal voor minstens 7,5 ton hebben ge fraudeerd. Hij zou onder meer premies hebben geïncasseerd voor niet bestaande polissen. In juni 2011 werd hij opgepakt. De rechtbank in Middelburg legde in maart vorig jaar vier jaar cel op, waarvan een jaar voorwaardelijk en veroordeelde de man tot de schadevergoeding. Het gerechtshof, dat het hoger be roep maandag had willen afslui ten, schoof haar teleurstelling niet onder stoelen of banken. „Het hof is ongelukkig met het feit dat er zo laat een nieuwe advo caat op de zaak is gezet, maar het is niet anders." De zaak zal nu op 23 juni worden behandeld. De man heeft tijdens de rechtszaak in Middelburg al be kend. KAPELLE - Fruittelers bereiden zich voor op nachtvorst. Landin waarts wordt komende nacht re kening gehouden met lichte (0-5 graden) tot matige (5-10 graden) vorst aan de grond. In Zeeland zal het er net om spannen wat de kou doet, aldus Kapellenaar Ad Slabbekoorn van de Nederlandse Fruittelers Organisatie, „Iedereen is stand-by!" Door het mooie weer de afgelo pen weken staan de fruitbomen al volop in bloei. „En sommige dragen zelfs al een kleine vrucht. Dat maakt ze erg gevoelig", zegt Slabbekoorn. Ongeveer een kwart van de Zeeuwse fruittelers heeft een sproei-installatie of hetelucht kanon om vorstschade te voorko men. Ze komen in actie zodra de nachtvorstmelder een halve graad boven nul aantikt. Door de bloe sem te besproeien, vormt zich een ijslaagje dat bij lichte vorst be scherming biedt. MIDDELBURG - Het is een moeilijke maand voor Pieter en Janny van Liere, de ouders van Peter. „Het komt allemaal weer naar boven", zegt zijn moeder. „Je hoort op het nieuws dat de lege boot van een vermiste zeiler gevonden is." Of de berichten over het vermiste Maleisische vliegtuig en de Neder landse meisjes die in Panama ver dwenen zijn. „Zulke dingen grij pen je aan. Dan denk je aan de fa milie van die mensen en dat ook zij niet weten hoe het gegaan is. Dat is het akeligste: je hebt geen idee wat er gebeurd kan zijn. Of ze nog dagenlang gedobberd heb ben op zee. Dat is zwaar." Nog altijd is geen spoor terugge vonden van de Warnow, de omge bouwde loodsboot waar Peter aan boord zat. Samen met schipper Ar- noud Brinkman en zijn vriendin Tirza Smit uit Schiedam wilde hij van Nederland via Schotland rich ting Noorwegen zeilen. Aan wal maakte Peter, een bekende Zeeuwse drummer, muziek met zijn vrienden. Aanvankelijk de den nog vijf andere opvarenden mee aan het avontuur 'The War now Experience', maar zij stapten afin Schotland na vijf dagen zwa re storm. Peter niet. Hij ging verder, samen met Arnoud en Tirza. „Als hij er gens aan begint, dan maakt hij het af', weet zijn vriendin Mir jam van Dijk. „Hij wilde die reis zó graag maken. Hij vond die storm te gek, zei hij tegen me aan telefoon." Zijn vader: „Hij wilde iets nieuws doen, het Noorder licht zien. Ik hoop maar dat hij be leefd heeft, wat hij wilde bele ven." Peters moeder: „Op 30 april ging de telefoon. We keken televisie. Beatrix had net afstand gedaan van de troon. Een kennis belde. 'Weten jullie al wat van Peter?', vroeg hij. Hij had op het nieuws gehoord dat hij vermist was. We waren al een beetje ongerust, want het duurde wel erg lang voor we iets hoorden. Maar we waren nooit zo snel bezorgd over hem. Hij liep vaak in zeven sloten tegelijk." De Noorse kustwacht en politie zochten wekenlang en overal ke ken schepen keken naar de War now uit. Mirjam beleefde die tijd als in een roes. „Ik kon helemaal niks. Ik vergat te leven en te eten. Ik denk dat ik in twee weken tijd tien kilo ben afgevallen. Ik wilde wat doen, maar ik kon het niet. Het was gewoon te heftig." Ze hield aanvankelijk hoop door rede nen te bedenken waarom Peter geen contact had opgenomen. „La ter besefte ik: hij zou mij echt niet in onzekerheid laten en zijn ouders al helemaal niet." Twee van Peters vrienden vertrok ken in juni naar de Shetland eilan den om te zoeken, nadat geld inge zameld was tijdens een benefiet avond in Middelburg. Ze vonden hun kameraad niet. De hoop op een goede afloop vervloog daarna langzaam. „De kans dat hij terug komt is zó klein. Als je nuchter na denkt, dan weet je: het kan eigen lijk niet meer", zegt zijn moeder. „Zeker na die koude, strenge win ter in Noorwegen." Maar het is moeilijk om echt te geloven dat Peter er niet meer is, geeft ze toe. „Als je een graf hebt, dan weet je dat hij dood is. Nu moet je dat met je nuchtere verstand tegen je zelf zeggen." Als ik langs de Schelde rijd of langs de Noordzee, dan denk ik: 'daar ligt-ie misschien' Mirjam: „Stiekem is die hoop er misschien nog wel ergens, maar ik geloof nu echt niet meer dat hij nog terugkomt. Voor mij staat vast dat hij verdronken is. Ik twij fel daar niet over. Dat is belang rijk om het een plekje te geven. Ik denk ook niet dat er nog iets van de Warnow gevonden wordt. Ik ben zelf op de boot geweest: je kunt de kajuit helemaal afsluiten en hij is van staal. Die komt echt niet boven drijven." Achteraf gezien was het mis schien niet verstandig om de reis te maken, zegt Peters moeder. Dat weekend voelde voor mij als de begrafenis die Peter nooit zal hebben „Maar hij wilde het dolgraag en een man van vijftig kun je niet te genhouden", weet ze. Deskundigen twijfelden na de ver missing over de zeewaardigheid van de Warnow. Mirjam: „Ik weet zeker dat Arnoud en Tirza ervan overtuigd waren dat de boot goed genoeg was. Voor hen was dit een proefvaart. Ze wilden ermee naar Zuid-Amerika." Ze neemt nie mand iets kwalijk. „Peter is zélf die boot op gestapt. Dat is zijn ei gen verantwoordelijkheid. Heel soms ben ik boos en wil ik tegen hem zeggen: 'waarom moest je nou aan zo'n stom avontuur be ginnen?' Maar ja, die avontuurlij- ke kant vond ik juist zo leuk aan hem." Op 18 januari, zijn verjaardag, plantten familieleden een boom voor Peter tegenover het huis van de Van Lieres. „Het was heel mooi weer. We waren met dertig mensen. Iedereen heeft wat grond bij de boom geschept", ver telt Peters moeder. „Bij de boom staat een blok met zijn naam er op. We zijn er zeer gelukkig mee. Het is een mooie levende herinne ring aan Peter. Als ik 's avonds de gordijnen dicht doe, dan kijk ik even die kant op en zeg ik: 'dag Peter'." De avond voor Peters verjaardag hielden vrienden en familie ook een tribute-avond in danscafé Schuttershof in Middelburg. „Al les stond in het teken van Peter", blikt Mirjam terug. „Aan de mu ren hingen foto's en spreuken van hem. Hij zei bijvoorbeeld altijd 'te gek' op z'n Zeeuws, of'je lichaam is een tempel, dat moet je niet te kort doen'. Veel mensen droegen hoedjes, grote brillen en opplak- bakkebaarden, net als Peter." On der meer Crappy Dog en The Old Firm, bands waar Peter voor drumde, traden op. „In een num mer van The Old Firm had hij een solo. Toen dat stuk begon, was Peter op groot scherm te zien en te horen. Hij drumde zijn ei gen solo. Dat was zó gaaf. Ik denk dat iedereen stond te huilen. Dat weekend, met die tribute-avond en het planten van de boom, voel de voor mij als de begrafenis die Peter nooit zal hebben." Het gemis is er elke dag, maar Mir jam pakt haar leven weer op. „Ik werk veel, doe leuke dingen. Ik probeer te genieten, want dat deed Peter ook altijd. Zijn per soonlijkheid maakt het makkelij ker om door te gaan. Als iemand nooit stilstond in het leven, dan was het Peter wel." Maar soms is het moeilijk. „Ik moet niet te veel nadenken over wat er met hem ge beurd kan zijn. Daar kan ik echt overstuur van raken. Ik heb zijn drumstel in onze woonkamer ge zet. Als ik verdrietig ben, moet ik daar even op rammen. Maar ik denk ook vaak aan de leuke en bi zarre dingen die we samen heb ben meegemaakt. We hebben zó veel lol gehad. Die vijf weken va kantie naar Thailand bijvoor beeld. Die herinneringen neemt niemand me meer af." Peters moeder fietst en wandelt vaak. „Als ik langs de Schelde rijd of bij Westkapelle langs de Noord zee, dan denk ik: 'daar ligt-ie mis schien ergens'. Dat is taai. Maar je moet verder. Je kunt niet in zulke momenten blijven hangen, want daar word je alleen maar verdrieti ger van. Ik denk liever aan de leu ke dingen en het plezier dat Peter in het leven had." Haar man knikt instemmend. „Dat is zijn stijl. Peter zou gezegd hebben: 'doorgaan pa'." Marleen Blommaert Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Pieter van Klinken DEN BOSCH - In totaal 27 slachtof fers van de frauduleuze verzeke ringsagent J.S. uit 's-Heer Arends- kerke moeten nogbijna drie maan den geduld hebben. De 57-jarige verdachte van oplichting heeft te elfder ure een nieuwe advocaat in de arm genomen en daarom kon de geplande strafzaak bij het ge rechtshof in Den Bosch maandag nog niet doorgaan. 'Hij wilde die door Cornelleke Blok Peters moeder Janny Mirjam van Dijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 26