De oorlog tegen de vrije suiker Laat dit onze bijdrage zijn om iets positiefs te doen met ALS 16 GEZOND heden en uitgesmeerd over een hele dag is dat geen probleem. Maar wanneer dat in een grote plens in een korte tijd gebeurt, zoals met een blikje frisdrank, dan kan het lichaam daar moeite mee hebben. Een ander, nog be langrijker, probleem is dat ze on gemerkt heel veel calorieën naar binnen smokkelen. Net zoals de WHO het roken heeft bestreden, gaan ze nu dus de vrije suikers aanpakken. Want van suikers krijg je cariës (gaatjes in je gebit) en je wordt er dik van. En omdat overgewicht leidt tot de moderne welvaartsziekten - zoals suikerziekte, maar ook tot hart- en vaatziekten en kankers - wordt afgeraden te veel vrije sui kers te gebruiken. Wat is te veel? We eten ongeveer 65 gram vrije suikers per dag, Vrije suikers zitten in suikerklontjes, in frisdranken, vruchtensappen en honing maar de WHO adviseert nog maximaal 35 gram suikers per dag te gebruiken. Dat komt over een met acht tot tien suikerklont jes of schepjes suiker per dag. Dat lijkt misschien veel, maar een Ne derlandse middelbare scholier drinkt gemiddeld 2 blikjes fris drank per dag en daar zit al 66 gram suiker in! Dus alleen al met twee blikjes frisdrank over schrijdt hij ruimschoots het ad vies van de WHO. Hoe zit het dan met de suikers in fruit? Puur chemisch gezien is er geen verschil tussen suikers (fruc tose en glucose) uit een suiker klontje en uit een appel of peer. In tegenstelling tot een suiker klontje bestaan een appel en peer uit veel gezonde stoffen als anti- oxidanten, mineralen, vezels en vitaminen. Daarom telt de WHO suikers in fruit niet mee. Andere reden is dat je niet zo makkelijk te veel fruit eet. De hoeveelheid suiker in twee blikjes frisdrank komt overeen met tien stuks fruit. Die twee blikjes frisdrank heb je zo op, maar tien stuks fruit achter elkaar naar binnen wer ken, zal niet snel gebeuren. Dus: geniet van de fruitschaal en snoep niet uit de suikerpot. VOEDING Frank van Berkum De wereldgezondheidsor ganisatie (WHO) waakt wereldwijd over onze ge zondheid. Zij begint een campagne tegen suikers in onze voeding. De WHO adviseert de helft minder van de zogenaamde vrije suikers te gebruiken. U moet dan natuurlijk wel weten wat vrije suikers zijn en wat be doeld wordt met 'helft minder". ALS: AMYOTROFE LATERAAL SCLEROSE Laten we beginnen met de vrije suikers. Vrije suikers, ook wel snelle suikers genoemd, zijn de suikers die aan onze voeding wor den toegevoegd door de fabri kant, door de kok of door uzelf. Ze zitten in suikerklontjes, in fris dranken, in vruchtensappen en in honing. Die suikers worden snel verteerd en opgenomen door het bloed. In kleine hoeveel- In huize Campfens in het Zeeuwse Kort- gene was tijdens de eerste ALS-campag- ne al duidelijk dat Cees (56) aan een eventueel vervolg zou meewerken. Hij had de ziekte toen al onder de leden. „On ze kinderen van 14 en 15 zagen 3 jaar gele den de posters ook al in de bushokjes han gen. We wisten daarom waar we aan be gonnen." Campfens vertelt dat hij en zijn gezin niet lang stilstaan bij tegenslagen. „Het is zoals het is en je moet proberen overal uitdaging te zien. Vooral ook lol in het leven hebben en er een positieve draai aan geven." Zijn stembanden zijn inmiddels zodanig verslapt dat praten hem moeilijk afgaat. Zijn vrouw Jolanda (53) verwoordt daarom zo nu en dan haar mans beweegredenen. „Wij hopen dat de volgende generatie geen ALS kent, want het is een ongelooflijk mensonterende ziekte." Het gezin is, compleet met hun twee hon den, na Campfens dood te zien op de cam pagneposters. Cees: „Wat mij betreft direct na mijn overlijden, want dan is de impact het grootst." Jolanda vult aan: „Cees houdt wel van een beetje humor. Hij heeft tegen de kinderen gezegd: 'Jullie erven in elk ge val een dikke zwarte stift. Als je me dan in een bushokje tegenkomt, reken ik erop dat je gaat tekenen. Dat je me in elk geval een mooie snor geeft'." Of het voor haar niet lastig is haar man straks, nadat hij is overleden, op onver wachte plekken en momenten tegen te ko men? „Ik vind dat als je hiervoor hebt geko zen, je er ook voor moet gaan. Natuurlijk ben ik dan bedroefd, maar zo'n campagne maakt het verdriet niet groter." Het stel heeft hun ouders bewust buiten het besluit tot deelname aan de campagne gehouden. Cees: „Voor je het weet, heb je honderd man die hun mening willen ge ven. We hebben onze ouders ingelicht toen we het eenmaal besloten hadden." Campfens heeft ook kunnen meewerken aan een wetenschappelijk onderzoek door de Erasmus Universiteit in Rotterdam. Dat richtte zich op het verloop van ALS. Cees: „Puur bedoeld om een aantal pijnlijke on derzoeken waaraan ALS-patiënten worden onderworpen, te kunnen laten vervallen." Niets doen is geen optie. Jolanda: „Dan blijft de ziekte ALS een ondergeschoven kindje." Ze put hoop uit het succes van de vorige campagne, die tot aanzienlijke ver hoging heeft geleid van het budget voor on derzoek. „Laat dit onze bijdrage zijn om iets positiefs te doen met ALS. Wat is er krachtiger dan een ALS-er te zijn en daar mee geld in te zamelen, toch Cees?" Dr. Frank van Berkum is internist Aan ALS, voluit Amyotrofe Lateraal Sclerose, overlijden jaarlijks 500 mensen. Er komen elk jaar 500 nieuwe patiënten bij. Zenuwcellen in het ruggenmerg en de hersenen sterven langzaam af. Spiergroep na spiergroep valt hierdoor uit. Binnen drie a vijf jaar na de diagnose volgt de dood. Het relatief geringe aantal patiën ten - zo'n 1.500 - bemoeilijkt de financiering van wetenschappelijk onderzoek naar de oorzaak en naar behandeling. Met de nieuwe campagne 'Ga door met mijn strijd' promoot de Stichting ALS Nederland sponsor acties als wielrennen op de Mont Ventoux en zwemmen in de Amsterdamse grachten en de Amstel. Het is een vervolg op de eerste confronterende campagne 'Ik ben inmiddels overleden', die drie jaar geleden zowel lof als kritiek kreeg. Ook in de vervolgcampagne zijn patiënten na hun dood te horen en te zien op radio, televisie, in de bioscoop, op bushokjes, in advertenties en op Twitter. Met Gerrit Groeneveld (foto) wordt de campagne gestart. Hij is in 2013 op zijn 61e verjaardag overleden aan ALS. door Dora Rovers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 16