Oekraïne valt uit el kaar. De druk van de Ruslandgezinde rebel len is groot. De hulp van het Westen te ge ring. De interim-auto riteiten reageren rade loos. 10 VERDIEPING OEKRAÏNE Oieksandr Toertsjinov Interim-president Interim-president Oieksandr Toer tsjinov dreigt met een grootschali ge 'anti-terroristische operatie'. Maar tegelijkertijd kan hij zich een referendum over de toekomst van Oekraïne voorstellen, gelijktijdig met de presidentsverkiezingen op 25 mei. Deze dubbele signalen illustreren dat de interim-regering, die eind februari als gevolg van de opstand op de Maidan aan de macht kwam, geen eenduidig plan heeft om de onrust te bestrijden. Welke opties hebben de machthebbers in Kiev? Met een volksraadpleging over het Oe kraïense staatsbestel komt Kiev tegemoet aan een van de belangrijkste eisen van de opstandelingen in Donetsk, Charkov, Kra- matorsk, Slavjansk, Loegansk en andere ste den waar opstandelingen het gezag van de interim-autoriteiten niet erkennen. Die re bellen noemen zich 'federalisten'. Zij ei sen, net als Moskou, verregaande federalise ring van het land. Dan kunnen de zuid-oos telijke provincies, waar veel Russisch-gezin- den leven, de banden met Rusland verder aanhalen. Een deel van de opstandelingen zoekt aansluiting bij de Russische Federa tie, net als eerder de Krim zich bij Rusland aansloot. Toertsjinov sprak gisteren over een landelij ke volksraadpleging. Hij zegt ervan over tuigd te zijn dat een meerderheid geen op deling wenst van Oekraïne. De interim-pre sident liet zich niet uit over de vraagstel ling in zo'n referendum. De opstandelin gen willen dat een raadpleging uitsluitend in hun pro-Russische regio's wordt gehou den. Tot nog toe is Kiev teruggeschrokken voor grootschalig militair ingrijpen. De angst voor dodelijke slachtoffers onder de opstan delingen en de daaropvolgende toorn van het Kremlin - dat tienduizenden troepen aan de Russisch-Oekraïense grens in staat van paraatheid houdt - is te groot. Moskou waarschuwt dat de Russen de inzet van ge weld tegen de demonstranten beschouwen als 'crimineel'. Onduidelijk is bovendien bij wie de loyaliteit van de gedemoraliseer de Oekraïense veiligheidstroepen ligt. Het is aannemelijk dat velen zullen weigeren om op landgenoten en op Russen - 'Slavi sche broeders' immers - te schieten. In een aantal gevallen liepen politieagenten al over naar de rebellen. Een succesvolle mili taire inzet tegen de separatisten - waar Kiev telkens mee dreigt - lijkt daarom niet aannemelijk. Later deze week, waarschijnlijk donderdag, moeten in Genève onderhandelingen plaatsvinden tussen vertegenwoordigers van de Europese Unie, de Verenigde Sta ten, Rusland en Oekraïne. Maar Rusland eist dat ook vertegenwoordigers van de 'Russische' regio's in Oekraïne aanschui ven. Bovendien willen de Russen alleen praten als interim-president Aleksandr Toertsjinov en interim-premier Arseni Jat- senjoek bij voorbaat instemmen met ingrij pende grondwetswijzigingen, die een fede ralisering van Oekraïne tot gevolg hebben. De interim-regering heeft laten weten dit soort 'eisen vooraf onacceptabel te vinden. NA DE VERKIEZINGEN Voor de interim-regering in Kiev is het van groot belang de komende zes weken, tot aan de presidentsverkiezingen van 25 mei, heelhuids door te komen. Een legitiem ge kozen president, die door het Kremlin niet het label 'ultranationalist', 'antisemiet' of 'fascist' kan worden opgeplakt, kan de si tuatie in het land mogelijk stabiliseren. Mede om deze reden is in de opstandige ge bieden niet de noodtoestand uitgeroepen. Dit zou namelijk betekenen dat in die re gio's de verkiezingscampagnes moeten worden stopgezet. Extremistische kandida ten, onder wie de leider van de neonazisti- sche Rechtse Sektor Dmitro Jarosj, maken volgens opiniepeilers weinig kans. Miljar dair en 'chocoladetsaar' Petro Porosjenko, die ook onder de verdreven pro-Russische president Viktor Janoekovitsj minister was, gaat in de polls aan kop. Maar er gaan geruchten dat het Kremlin in middels een geheim akkoord heeft geslo ten met de omstreden 'gasprinses' en presi dentskandidaat Joelia Timosjenko. Zij zou bereid zijn om in ruil voor Russische steun vergaande invloed van Moskou in de zuid-oostelijke gebieden te accepteren. Het is tekenend voor de chaotische en vol strekt onvoorspelbare situatie in Oekraïne dat dit soort complottheorieën de ronde doet. Joelia Timosjenko Presidentskandidaat Kiev zit met de handen in het haar door Wierd Duk REFERENDUM ANTI-TERREUR OPERATIES ONDERHANDELEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 10