Biertje Routine Kracht en techniek Door een hel 'Speciale sporthond Gehandicaptensport Nederland zet zich speciaal in voor activitei ten op het gebied van sport en bewegen voor mensen met een handicap. Van puur recreatief bewegen tot aan echte Paralympi sche topsport. Iedereen moet kunnen sporten op het niveau dat hem of haar het beste past, is het uitgangspunt. Inmiddels is de speciale bond niet meer verantwoordelijk voor alle gehandicap tensport in ons land. Veel takken - zoals zitvolleybal en rolstoel basketbal - zijn inmiddels ondergebracht bij de reguliere sport bonden. Waar dat (nog) niet mogelijk is, organiseert Gehandicap tensport de wedstrijden en competities. Verder staat samenwer king met onderwijs, zorg en gemeenten hoog in het vaandel. Doel is om ervoor te zorgen dat structureel sporten voor gehandi capten mogelijk wordt en blijft. Sport en bewegen is enorm bei; igrijk voor mensen met een handic p. Het is niet alleen gezond maar geeft ook zelf vertrouwen, de mogelijkheid sociale contacten op te bouwen en grenzen te verle gen. In Balans vroeg twee fanatieke goalballers naar hun ervaringen. ZATERDAG 12 APRIL 2014 woordigen zij de routine in dit team. „Het valt soms niet mee hoor die jonkies bij te benen, maar op techniek en wilskracht kom je nog een heel eind. Ik ben dan ook nog geenszins van plan de hand doek in de ring te gooien", verze kert de laatst genoemde. De Vooght draagt overigens de fa meuze titel 'langst spelende goalbal- ler van Nederland'. „In 1979, direct op het moment dat de sport hier geïntroduceerd werd, ben ik het gaan spelen." „Ik ben volledig blind sinds mijn ge boorte", vervolgt hij. „In Nijmegen heb ik destijds op internaat geze ten waar ik kennismaakte met een variant van goalball, het zogeheten rolbal. Elders in de wereld werd goalball toen al beoefend. De oorsprong is terug te voeren tot medio jaren veertig van de vorige eeuw en was in eerste instantie ter rehabilitatie van veteranen uit de Tweede Wereldoorlog met een visu ele handicap. „Ik was eigenlijk direct gegrepen door de combinatie van kracht en techniek en daar is niets van verlo ren gegaan door de jaren heen." Het ziektebeeld van Nagtzaam ver telt een heel ander verhaal. „Ik was de twintig al gepasseerd en zag per fect. Zonder enige aanwijsbare re den ging mijn zicht opeens in sneltreinvaart achteruit en inmid dels zie ik nagenoeg niets meer. Ik ben door een hel gegaan, daar wind ik geen doekjes om. Je weet name lijk dat 'vroeger' nooit meer terug zal komen. En dan moet je je leven dus anders in gaan richten. In het revalidatiecentrum in Apeldoorn heb ik een fantastische - eveneens slechtziende - vrouw leren kennen. We zijn getrouwd, hebben twee geweldige dochters die wel goed zien en ik heb leuk werk op de kin derboerderij." „Sporten maakt ook een belangrijk deel uit van mijn leven. Het nadeel voor een visueel gehandicapte is al leen dat je vrijwel altijd afhankelijk van anderen bent. Fietsen doe je Meer info: www.gehandicaptensport.nl op de tandem en wil je gaan trim men dan moet er altijd iemand naast je lopen. Op het goalballveld voel ik me volledig vrij, waar ik me elders toch wel altijd bewust ben van mijn handicap." De Vooght voelt die afhankelijkheid begrijpelijkerwijze in mindere ma te. „Ik ben niet anders gewend. Goalball heeft mij veel gebracht. Het zorgt er allereerst simpelweg voor dat mijn lichaam niet vastroest. Ik heb er vrienden ge maakt, als speler van de nationale selectie heel wat landen bezocht - twee Paralympische Spelen meege maakt en verschillende WK's - en ben zelfverzekerder geworden. Daardoor heb ik bijvoorbeeld geen angst om alleen de trein in te stap pen. En tast maar zeker niet least mag het socializen niet onderschat worden. Dat biertje achteraf. En win je, dan smaakt het nog net wat lekkerder!" Dat zat deze dag wel goed. In de al lereerste wedstrijd wordt de absolu te koploper met dubbele cijfers ver slagen. tekst Wiljan Broeders beeld Wiljan Broeders, Blauw-Wit Het is zaterdagochtend. Ronde drie in de landelijke goalballcompetitie staat op het programma. En dat be tekent vroeg uit de veren voor het Roosendaalse Blauw-Wit, aange zien er koers richting Utrecht gezet moet worden. Dit team wordt door velen ge vreesd, wat niet geheel onterecht is aangezien de nationale titel meer dere malen op zijn palmares prijkt. „Dat zal dit jaar overigens net een brug te ver zijn, maar ze krijgen het alvast niet cadeau", aldus een strijd lustige Geert Nagtzaam (56). Samen met de 52-jarige Ar nold de Vooght vertegen-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 97