'Eenzaamheid verhoogt juist risico op herhaling' 14 SPECTRUM Eerlijk is eerlijk, toen Alieke na wekenlang intensieve training van Reclassering Ne derland voor het eerst kennis moest maken met de ex-zedendelin quent die zij zou gaan begeleiden, had ze haar nodige reserves. Ze vond het vanzelfsprekend spannend. Haar zogenoemde kernlid bleek echter al les behalve het cliché van de oude vie ze man te zijn. Hij bleek een ogen schijnlijk doorsnee dertiger, die nog thuis woont bij zijn ouders en broer tje Iemand die vrij snel na de eerste ken smaking open en eerlijk aan Alitk" en haar drie medevrijwilligers vertelde wat hij op zijn kerfstok heeft. „Hij vond het zelf misschien nog wel het engst om ^lles te vertellen. Maar we wisten ook dat het hele verhaal eerst op tafel moest komen. Het is een voorwaarde om met elkaar aan de slag te kunnen gaan", aldus de studente. Deze man heeft een zogenoemd hands off delict gepleegd. Hij valt naar eigen zeggen op zowel jonge als volwassen meiden en is door de poli tie betrapt met kinderporno. Inmid dels is hij gestraft - geen celstraf- en staat hij onder toezicht van reclasse ring. „Sociaal-emotioneel gezien is hij in de leeftijd blijven hangen van de meisjes op wie hij nu valt", aldus Alie ke. Zij is een van de jongste vrijwilli gers in Nederland die pedo's bege leidt, maar voelt zich op geen enkele manier ongemakkelijk. „De kracht van de groep is dat we allemaal ver schillende leeftijden en achtergron den hebben en dat ieder een eigen rol heeft: de een kan hem streng toespre ken, de ander juist meer begripvol." Eén keer per week ontmoeten ze el kaar en ondernemen ze activiteiten. Van een avondje bowlen tot een ter rasje pikken in Scheveningen. „We weten precies waar bij hem de risico's zitten. Dit is iemand die zich het liefst urenlang op zijn kamer opsluit en gaat zitten gamen. Eenzaamheid en verveling verhogen het risico dat ie mand in z'n oude gedrag terugvalt. Dus we proberen hem vooral ook on der de mensen te brengen." Het aanle ren van sociale vaardigheden is een van de belangrijkste taken van de vrij willigers. Maar Alieke en de andere be geleiders hebben ook een controle functie. Als ze het vermoeden hebben dat hij weer dreigt af te glijden, scha kelen ze de hulp van de professionals in. Van de toezichthouder van reclas sering of van zijn behandelaar. Tijdens de activiteiten wordt volop met de delinquent over zijn proble men gepraat. Over hoe hij zijn dagen doorkomt en wat hij onderneemt om ook in de toekomst sociale contacten en een dagbesteding te krijgen. Maar ook over waar zijn gevoelens voor kin deren nou vandaan komen, of hij be seft dat de maatschappij dat niet tole reert en wat voor websites hij eigen lijk bezoekt. Daarbij moeten ze afgaan op wat hij hen vertelt. „Hij weet dat het maatschappelijk ongewenst is dat hij op jonge meisjes valt. Hij snapt dat ook. Maar hij zegt er niets aan te kun nen doen. Door erover te praten kan er tijdig ingegrepen worden, mocht hij in de verleiding komen. We rich ten ons ook vooral op het mogelijk maken van een gezonde relatie met ie mand van zijn eigen leeftijd." Anderhalfjaar is ze nu bezig met het begeleiding van deze man en Alieke merkt dat het aan de hand nemen van dit type daders een positieve uitwer king heeft. „In het begin durfde hij geen initiatief te nemen, geen contac ten te leggen. Langzaamaan durft hij dat steeds meer. Op een gegeven mo ment zullen we hem wel 'los' moeten laten. Die afbouwfase moeten we nog ingaan." Aliekes omgeving staat niet raar van haar vrijwilligerswerk te kijken. Ze ge looft in de gedachte dat een eerlijke kans op een terugkeer in de samenle ving diezelfde samenleving alleen maar helpt. Ze is beroepsmatig ook geïnteresseerd in dit onderwérp. „Al leen mijn vriend had er in het begin wat moeite mee. Ook omdat hij niet wist wat me te wachten stond qua vei ligheid." Ze is zich ervan bewust dat buitenstaanders in eerste instantie weinig begrip zullen hebben en het al snel zien als 'pedoknuffelen'. „Als je er weinig van afweet, schrik je in eer ste instantie natuurlijk. Ik begrijp wel dat iedereen met afschuw naar dit soort mensen kijkt. Maar ik doe dit niet voor hém of omdat ik begrip heb voor wat hij heeft gedaan. Ik doe dit om nieuwe slachtoffers te voorko men." Alieke: „Ik doe dit niet voor hém of omdat ik begrip heb voor wat hij heeft gedaan. Ik doe dit om nieuwe Naam: Alieke (21) Uit: Den Haag Dagelijks leven: student criminologie In een kring rondom de j door Niki van der Naald Op verzoek van beide geïnterviewden wordt hun achternaam niet genoemd. De betrokken zedendaders, die Reclassering Nederland bewust buiten de publiciteit wil houden, kennen de vrijwilligers ook alleen bij hun voornaam. Momenteel worden 34 zedendaders begeleid en zijn 120 vrijwilligers getraind. Eén op de zes kringen is vroegtijdig beëindigd. In bijna de helft van alle kringen die wel bleven bestaan, hebben vrijwilligers op enig moment aan de bel getrokken omdat hun 'dader' risicovol ge drag vertoonde en er ingegrepen moest wor den. Algemeen directeur Sjef van Gennip van Het idee achter vrijwilligersproject Cirkels voor Ondersteuning Samenwerking en Aanspreek baarheid (COSA) is afkomstig uit Canada. Da ders van zedenmisdrijven blijken minder snel in de fout te gaan als ze een sociale kring om zich heen hebben. In Nederland zijn sinds het project vijf jaar geleden van start ging 46 cir kels rondom veroordeelde pedofielen opgezet. slachtoffers te voorkomen." foto Wiebe Kiestra

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 70