i Leraar, raadslid, wethouder, burgemeester. De carrière van Piet Bruinooge vertoont een almaar stijgende lijn - en is nog niet ten einde. „Ik mag al wel met een mil de mate van tevredenheid terugkijken." 66 36 ZEELAND PIET BRUINOOGE, BURGEMEESTER Elf jaar is Piet Bruinooge weg uit Middelburg. Het verzoek om eens langs te mogen komen om bij te praten, kan voor de burge meester van Alkmaar niet op een beter moment komen. „Als je volgende week vrijdag komt, op 4 april, kun je de eerste kaasmarkt van het nieuwe seizoen bijwonen. En als je al op don derdagavond hier bent, gaan we naar het voet ballen. AZ speelt in de Europa League tegen Benfica." Alkmaar-promotie in optima forma. Want zo als Bruinooge zelf zegt: „Mensen kennen Alk maar van twee dingen: kaas en voetbal." Kaas vindt-ie wel lekker, maar voetbal? „Niet echt mijn ding. Ik hou van wielrennen." Donderdagavond, op weg naar het stadion, rijdt Bruinooge nog even om langs de wieler baan. „De enige in Nederland die nu nog aan de eisen voldoet. Ik ben bezig om met hulp van Cees Priem de toekomst van de baan vei lig te stellen. Ik ken Cees nog uit mijn Zeeuw se tijd en we hebben nog altijd contact." Zo blijkt hij vaker Zeeuwse contacten in te zet ten voor zijn werk in Alkmaar. CDA-partijge- noot Jo Kodde uit Arnemuiden vertelde op zijn uitnodiging in Schermer dat het heel posi tief kan zijn om als kleine gemeente samen te gaan met de grote buur. „Dat heet hier sinds dien het Arnemuiden-offensief." Je kunt de man uit Zeeland halen, maar Zee land niet uit de man. Bruinooge komt nog el ke maand naar Middelburg, waar kinderen en kleinkinderen wonen. Daarom heeft hij een paar jaar geleden ook een vakantiehuisje ge kocht op Zuid-Beveland ('Walcheren was niet te betalen'). En hij volgt het Zeeuwse nieuws via de PZC op zijn iPad. „Piet Kraan en de LPM zijn de grootste partij geworden hé!" Maar of hij als pensionado zal terugkeren naar Zeeland? „Als je het me vijfjaar geleden had gevraagd, zou ik volmondig ja hebben gezegd. Maar nu weet ik het echt nog niet. Je vindt toch niet terug wat je hebt achtergelaten. Trou wens, ik ben nog helemaal niet bezig met stop pen. Ik ben nu 58, ik wil nog minstens tien jaar werken." Alkmaar gaat op 1 januari volgend jaar fuseren met Schermer en Graft-De Rijp. Het is maar de vraag of u volgend jaar nog wel burgemeester bent. „Als het aan mij ligt wel. Ik wil graag blijven. Eerst als waarnemer en daarna definitief. Ik zal zeker solliciteren. Ik heb het proces van ge meentelijke fusie in gang gezet en dat wil ik graag afmaken. Bovendien is er behoefte aan stabiliteit in Alkmaar. De PvdA was heel lang dominant, maar die partij is drie jaar geleden terzijde geschoven. We werken hard aan het herstel van de verhoudingen." En naar een andere gemeente „Ik ben door mijn partij gepolst voor een nog grotere gemeente. Maar nee. Alkmaar heeft 95.000 inwoners, en na de fusie 110.000. Dat is groot genoeg. Groter is niet altijd beter, en be ter is een bedreiging voor goed." Toch ging u na 3,5 jaar al weg als burgemeester van Renkum. „Niet omdat het te klein was, het had 32.000 inwoners, net zo veel als Goes. Het was alleen niet geworden wat ik ervan had verwacht. In de profielschets stond dat dingen veranderd moesten worden, opgeschud. Toen ik aan de slag ging, kreeg ik te horen: 'niet doen Piet, we willen eigenlijk niet veranderen'. Ik had er veel te weinig te doen, ik kon mijn energie niet kwijt. Ik ben er maar cursussen gaan vol gen, over mediation en zo. Begrijp me niet ver keerd: ik ben blij dat ik in Renkum heb ge werkt. Daar heb ik het vak van burgemeester kunnen leren. Renkum was 'een periode in mijn leven'. Mijn vrouw en ik hebben toen wel gezegd: we willen terug naar een histori sche stad bij de kust. Dat is Alkmaar gewor den. Alkmaar lijkt wel wat op Middelburg. Al thans, het centrum; de wijken zijn net Vlissin- gen, volkser, directer, harder." Op de tribune in het AF AS Stadion heeft Piet Bruinooge amper oog voor wat er op het veld gebeurt; vorsend glijdt zijn blik over de tribu nes. De sfeer is goed, ook al staat AZ met 0-1 achter en speelt de ploeg een verloren wed strijd tegen een veel efficiëntere tegenstander. Voor de wedstrijd en in de rust bespreekt hij de orde en veiligheid met politie en justitie. „Dat hoort erbij. Ik heb twee zitplaatsen van wege mijn functie. Als mijn wethouders die willen hebben, mag dat. Maar, zeg ik dan, 'op voorwaarde dat je mijn verantwoordelijkheid tijdens de wedstrijd overneemt'." Omdat het een internationale wedstrijd is, heeft Bruinooge enkele tientallen agenten in gezet. Dat gebeurt ook als Ajax en Feyenoord komen, maar verder nooit. „Dat weiger ik. Ik geef geen belastinggeld uit aan een voetbal wedstrijd." Waarom zet u niet meer politie in? „Omdat ik dan geen verhaal heb bij dat oude vrouwtje dat wordt overvallen maar waar de politie geen tijd voor heeft omdat ze bij een wedstrijd zijn. En ik sta het dus ook niet toe dat AZ betaalt voor politie-inzet, want dan ko pen ze die en gaan ze ook bepalen hoeveel ze er willen hebben. Dat gebeurt niet." Zo, hard beleid. „Vind ik niet. Zakelijk, dat wel. Waar het om gaat, is dat ik niet in een afhankelijkheidsposi tie wil verkeren. Daarom betalen wij als ge meente ook niet mee aan het stadion, of aan de grond, of wat dan ook. En de extra kaarten Veranderin gen gaan in het tempo van een mammoet tanker. Het tempo van een haze windhond vind ik mooier voor de fractievoorzitters met wie we van avond naar de wedstrijd zijn gegaan, zijn door de gemeente betaald. Ik wil niet 'dank je wel' hoeven zeggen. Dezelfde duidelijkheid han teer ik in mijn horecabeleid. Eén overtreding is een gele kaart, twee keer geel en dan rood. Sinds januari heb ik acht gele kaarten uitge deeld. Niemand durft het risico op rood nog te nemen. Ook met projectontwikkelaars ga ik zakelijk om. Ik ga niet uitgebreid op hun kos ten mee lunchen om projecten te bespreken. Hoogstens na afloop als het goed is gegaan. Een broodje op het stadhuis is ook goed. Ook dat gebeurt niet vaak. Het kost me veel te veel tijd. Voor je het weet ben je twee uur verder, en wat heb je in die tijd gedaan? Ik ga liever tussen de middag thuis een boterham eten." Vrijdagochtend om kwart voor negen ont vangt Bruinooge in het historische stadhuis de genodigden voor de opening van het nieu we kaasmarktenseizoen. Speciale gast is de Alkmaarse schrijfster Simone van der Vlugt, die om tien uur de bel zal luiden. Wederom gaat de gastheer onberispelijk gekleed - het krijtstreeppak met paarse das en paarse po chet dat hij naar het voetballen droeg, is ver ruild voor een donker pak met das en pochet in de kleur goud - als een subtiele referentie naar Goudse kaas. Op de das weer het Hugeno- tenkruisje, dat zijn protestantse afkomst bena drukt. „Onderscheidingen draag ik niet, het Hugenotenkruisje wel. Dat is mijn identiteit." In zijn werkkamer heeft hij in kastjes en op schappen tientallen stropdassen uitgestald. Die van Middelburg zit er ook tussen. „Ik heb altijd van stropdassen gehouden." Met een grijns: „Ik ben ook wel een ijdel mannetje." Met oog voor decorum „Absoluut, maar met een reden. Toen ik hier kwam werken, heb ik de raadzaal laten ver bouwen. Die is teruggebracht in de oorspron kelijke staat. En wie het woord wil voeren, moet achter de tafel vandaan komen en achter een microfoon plaatsnemen. Je kunt grote pro cessen beïnvloeden met kleine ingrepen. Daar om heb ik ook ingestemd met het verplaatsen van de raadsvergadering vanwege de wed strijd AZ-Benfica. En dan neem ik vijf fractie voorzitters mee, zodat ze in een andere omge ving met elkaar verkeren. Zo kun je de onder linge verhoudingen verbeteren. Dat gaat erg langzaam hoor. In het tempo van een mam moettanker. Het tempo van een hazewind hond vind ik mooier." Hebt u haast? „Ja, ik werk graag veel en hard. Ik heb hele maal geen tijd te verknoeien. In het openbaar bestuur zijn de periodes kort." Hoe kort, weet hij uit ervaring. In Middelburg maakte hij de affaire rond burgemeester Spahr Ik heb helemaal geen tijd te verknoeien Maurits Sep Piet Bruinooge is op 19 septem ber 1955 gebo ren in Kapelle. Hij begon zijn loopbaan als le raar geschiede nis. In 1986 werd hij ge meenteraadslid voor het CDA in Middelburg, en in 1997 wet houder. Na de burgemeesters crisis met Bert Spahr van der Hoek was hij even waarne mend burge meester van Middelburg. In 2003 werd hij burgemeester van Renkum en sinds 2007 is hij dat van Alk maar. Ook is hij voorzitter van de landelijke commissie Be- volkingsZorg Op Orde en lid van de Task- force Mensen handel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 36