Britse MI5-dossiers over Mata Hari online Schotland zet hoge prijs op hoofd roofvogelmoordenaar 66 Hij was bokser in de lichtgewicht klasse. Maar hij zou nooit een wedstrijd vechten 8 BUITENLAND In Liverpool is het drama over de 96 doden van 'Hillsborough' nog steeds niet afgesloten. LONDEN - De dossiers van de Brit se geheime dienst MI5 over de be ruchte Nederlandse spionne Mata Hari zijn voortaan online te bekij ken. Het Britse Nationaal Archief heeft in totaal meer dan 150 dossiers op internet geplaatst over mensen en organisaties die betrokken waren bij spionage of in de gaten wer den gehouden tijdens de Eerste Wereldoorlog. Die begon dit jaar honderd jaar geleden. Over spionne Mata Hari zijn on der meer foto's te zien van kran tenpagina's en andere publicaties over haar arrestatie, veroordeling en executie. Ook zijn brieven en een rapport over een ondervra ging te bekijken. Mata Hari (1876-1917) heette eigen lijk Margaretha Geertruida Zelle. Ze kwam uit Leeuwarden en woonde een tijd in Nederlands-In- dië. Ze werd veroordeeld voor spionage voor Duitsland en ter dood gebracht in Frankrijk. „Nu we de dossiers online be schikbaar hebben gemaakt als on derdeel van ons 'Eerste Wereld oorlog ïoo'-programma, kunnen mensen over de hele wereld de ge heime geschiedenis achter de oor log ontdekken", stelt Stephen Twigge van The National Archi ves. In de jacht op een vogelmoorde naar hebben vogelliefhebbers en landeigenaren in Schotland een beloning van ruim 31.000 euro uitgeloofd. Rond het plaatsje Conon Bridge bij Inverness zijn tot nu toe negentien dode roof vogels gevonden. Het gaat om veertien rode wouwen en vijf buizerds. Volgens de politie is in middels van twaalf vogels zeker dat ze zijn vergiftigd. Het zou gaan om de grootste vogel- moord op deze soorten in de laatste jaren. De Britse vogelbe scherming (RSPB) wist met hulp van een anonieme sponsor een beloning van 17.000 euro bij elkaar te krijgen. Een organisatie van Schotse landeigenaren haal de onder de leden 14.000 euro op. Duncan Orr-Ewing van RSPB wordt overspoeld door be zorgde telefoontjes van natuur vrienden. „Dit is afgrijselijk, ie dereen eist ferme actie tegen de daders." Vorig jaar waren er vijf tien 'roofvogelmisdaden' in Schotland. Zeldzame roofvogels werden afgeschoten, gevangen in valstrikken of hun nesten werden vernietigd. Poetin waarschuwt voor schuld Oekraïne President Vladimir Poetin van Rusland heeft gisteren gewaar schuwd dat een snelle oplos sing nodig is voor de schuld van omgerekend bijna 1,6 mil jard euro die Oekraïne bij het Russisch gasbedrijf Gazprom heeft. De president heeft een open brief gestuurd naar de Eu- ropses leiders waarin hij stelt dat als het probleem blijft be staan, dat gevolgen kan hebben voor de uitvoer van gas naar landen van de Europese Unie. Rusland heeft de gasprijs voor Oekraïne zowat verdubbeld sinds president Janoekovitsj in februari werd verdreven. LIVERPOOL - „Niet weer dat sta dion", zou de 16-jarige Kevin Tray- nor gezegd hebben, toen hij in 1989 hoorde dat de halve finale van de FA Cup zou plaatsvinden in het Hillsborough-stadion in Sheffield. Het jaar daarvoor speel de zijn favoriete club, Liverpool, in hetzelfde stadion, tegen dezelf de tegenstander. Toen al raakte de scholier in de verdrukking, maar zonder fatale gevolgen. Vorige week, bijna 25 jaar na de ramp, startte een proces waar fa milieleden van de 96 doden van 'Hillsborough' hun verhaal doen. Het is onderdeel van nieuw onder zoek naar de ware toedracht. De doden vielen in een vak dat al propvol zat. Omdat buiten duizen den fans opdrongen, liet de poli tie de toegang tot het vak open en werden mensen doodgedrukt te gen de hekken rond het veld. Eén van de getuigen in het nieu we proces is Theresa Arrowsmith, zus van Kevin. In de rechtszaal vertelde zij dat Kevin, ondanks zijn ervaring van het jaar ervoor, in 1989 toch weer afreisde om zijn helden The Reds aan te moe digen. Zijn 26-jarige broer Chris topher had hem gerustgesteld. Sa men met vriend Dave Thomas, 23, ging het gezelschap op pad. Geen van de drie jongemannen over leefde de stadionramp. „Kevin was een zorgzame en vro lijke jongen. Hij hield van voetbal, maar was zelf vooral bokser, in de lichtgewichtklasse. Maar hij zou nooit een wedstrijd vechten. Zijn eerste partij stond namelijk in de planning na de ramp", zegt Ar rowsmith. Als kind van Liverpool in de jaren zeventig, met drie oudere broers en een zus, groeide Kevin op met The Beatles. Ar- rowsmith herinnert zich nog goed hoe Kevin, als 16-jarige jon gen, op blote voeten de inbreker bij de buren probeerde te grijpen. Het leverde hem een snijwond op. „Hij was voor de duivel niet bang." De jury in Warrington zal de ko mende tijd veel familiedrama's aanhoren. Hillsborough is nog een open zenuw. Arrowsmith: „Het gaat er in het leven niet om hoe vaak je ademhaalt, maar hoe vaak je onderdeel bent van een adembenemende gebeurtenis." Kampioen worden in de Premier League, waar Liverpool momen teel de eerste plek bezet, zal voor veel fans van de club zeker in die categorie vallen. HILLSBOROUGH, 25 JAAR LATER i Wanhopig proberen toeschouwers weg te komen van de volgepakte tribunes. In het gedrang in het Hillsborough-stadion kwamen 96 mensen om. De poli tie moest later toegeven dat zij niet adequaat had gereageerd, foto HH CONON BRIDGE MOSKOU/KIEV Tribunedrama leeft nog door Mathijs Noij Theresa Arrowsmith, nabestaande Scheidsrechter Ray Lewis stopte de wedstrijd Liverpool-Notting ham Forest, halve finale FA Cup, op 15 april 1989 na zes minuten, toen duidelijk werd dat zich een ramp voltrok. Alle voetbalwedstrijden in Enge land beginnen dit weekeinde daar om zeven minuten later. Liverpool speelt zondag om 14:37 uur tegen Manchester City, een belangrijke concurrent voor de titel. Jarenlang werd de ware toedracht van het Hillsborough-drama ver zwegen door de autoriteiten. De lezing was dat Liverpool-fans zelf de oorzaak waren van de ramp. Fa milieleden van slachtoffers voel den zich geschoffeerd. 'Justice for the 96', werd het motto om de waarheid boven tafel te krijgen. In 2012 presenteerde het Hillsbo rough Independent Panel bewijs dat Liverpool-fans niets te verwij ten viel. De ramp was het gevolg van falen van de hulpdiensten. Ac curate medische verzorging van de slachtoffers had 58 sterfgeval len kunnen schelen. De Hoge Raad in Engeland dwong na dit rapport af dat de nabestaanden nogmaals gehoord zouden worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 8