KORTINGSACTIE Groot gebied Boquete tevergeefs uitgekamd BINNENLAND 7 SCHOLEN Nederland kent een wildgroei aan programma's tegen pesten. Nu gaat de stofkam erdoor. fit HILVERSUM - Elkaar masseren in de klas om pesten tegen te gaan. Volgens Touching Child Care werkt het. „Je hebt moeite gedaan om elkaar te begrijpen. Als je weet welke massagebewegingen de ander prettig vindt, heb je daar na minder aanleiding om hem te duwen of uit te schelden", legt trainster Margreet Christians uit, die meteen toegeeft dat er in Ne derland geen wetenschappelijk onderzoek is gedaan. „Maar ik hoor positieve verhalen." KiVa (Fins voor 'leuk') wordt daar entegen wel wetenschappelijk on derzocht en gooit hoge ogen. Bij de deelnemende KiVa-scholen nam het pesten in het eerste jaar met 51 procent af, bij de controle- scholen - die hun eigen antipest- methodes mochten volgen - met 35 procent. „Het is veelbelovend, maar meer niet", zegt onderzoe ker Gijs Huitsing van de Rijksuni versiteit Groningen. In mei vindt de meting voor het tweede school jaar plaats. „Bij KiVa wordt de he le groep - leerlingen, leerkrach ten en ouders - ervoor verant woordelijk gemaakt dat iedereen met plezier naar school gaat. Je werkt aan een positieve groepsvor ming. Daarvoor zijn tien lessen gemaakt, bijvoorbeeld over hoe je met elkaar moet communiceren, verbaal én non-verbaal. Welke rol len heb je in een groep, welke zijn er in die klas, wat kan je eraan doen?" Pesten staat deze week, dankzij de commotie rondom het RTL 5- programma Project P, weer hoog op de agenda. RTL liet gepeste scholieren filmen met een gehei me camera om daarna de pesters met de beelden te confronteren. Drie scholen, die pas naderhand We kunnen pesten alleen tegengaan als we kiezen voor methoden die werken op de hoogte werden gesteld, wa ren niet te spreken over de handel wijze van RTL. Een sleept RTL zelfs voor de rechter om te voorko men dat beelden van die school worden uitgezonden. Wat kinderombudsman Mare Dul- laert betreft, is het onderwerp nooit van de agenda verdwenen nadat Tim Ribberink (20) uit Til- ligte en Fleur Bloemen (15) uit Staphorst eind 2012 zelfmoord pleegden, wat meteen in verband werd gebracht met pesten. „He laas moesten een paar jonge men sen zich eerst van het leven bero ven. Toen pas werd iedereen wak ker." Vorig jaar maart presenteer den hij en staatssecretaris Dekker (Onderwijs) een plan van aanpak, met een verplichte vertrouwens persoon en een goedgekeurde aan pak tegen pesten op iedere school. Een commissie zou de wildgroei van die programma's onder de loep nemen. Dekker toen: „Scholen hebben vaak geen idee welke methoden effect heb ben. We kunnen pesten alleen te gengaan als we kiezen voor me thoden die werken." Maar liefst zeventig antipestpro- gramma's meldden zich aan. Een commissie van onafhankelijke des kundigen beoordeelt die nu. „Scholen kunnen straks uit tien tallen methoden kiezen, voor het basisonderwijs, middelbare scho len, speciaal onderwijs", verze kert Dullaert. De RTL-methode noemt hij slechts de zoveelste on bewezen methode, die mogelijk meer schade toebrengt dan dat het oplevert. „Een tv-programma is geen antipestprogramma." „Pesten is een systeem dat je op al le niveau's moet aanpakken: school, klassikaal, individueel. Maar weinig scholen zijn op dat niveau", zegt Inge Anthonijsz, pestexpert van het Nederlands Jeugdinstituut. Maar er is wel de gelijk een beweging, zegt zij, om dat scholen vanaf augustus 2015 verplicht worden pesten aan te pakken. „Vele vragen ons om sa men met hen daar vorm en in houd aan te geven." Qifberlin.com 100 korting* op de vluchtprijs voor kinderen Op vluchten noor Griekenland, Portugal, Spanje Italië. Een groot gebied rondom Boque te is inmiddels uitgekamd. „Wat de zoektocht lastig maakt, is dat heel veel mensen graag meehel pen, maar er daardoor ook tegen strijdige dingen worden gezegd", zegt de in Boquete woonachtige Amerikaan Lee Zeltzer. Hij is ver bonden aan Alto al Crimen, een lokale organisatie die zich zorgen maakt over criminaliteit in de re gio. „Er zijn hier veel toeristen, veel meisjes wier uiterlijk over eenkomsten vertonen met het sig nalement van de Nederlanders. Daardoor denken velen dat ze ze gezien hebben, wat vaak niet blijkt te kloppen." Eergisteren maakte de politie bekend dat ze op zoek is naar twee jongens met wie Lisanne en Kris op de dag dat ze verdwenen, 1 april, zouden heb ben gegeten. Later werd die uit spraak gecorrigeerd; de meisjes zouden met de jongens hebben geluncht op 31 maart. Dat werd weer ontkend door de eigenaar van het restaurant waar die lunch zou hebben plaatsgevonden. VRIJDAG 11 APRIL 2014 Pesten: wat werkt echt? door Freke Remmers Sander Dekker, staatssecretaris foto Sabine Joosten/HH Your Airline, FAMILY SPECIAL *De neltovluchtprijs vervalt, alleen de belastingen en toeslagen zijn te voldoen. De aanbieding geldt voóf kinderen tussen 2 en H laaf op geselecteerde vluchten. De aanbieding geldt niet voor kinderen die zonder begeleiding reizen, Om von het aanbod gebruik te kunnen maken, is hét noodzakelijk dat kinderen tfm 11 jaar in begeleiding van eert volwassene reizen. De heen- en terugvlucht dienen samen te worden geboekt en deel uit te maken van de actie. De pnjs voor het vervoer von zuigelingen en klein® kinderen onder de 2 jaar bedraagt op olie Internationale routes 10% van de vluchtprijs (nettovluchïprijs) die voor een volwassene geldt, Boekingsperiocle: 6 t/m 15-04-2014, reisperiode: 1-05 t/rn 30-06-2Ö14, Vertrek vanof posseldörf, Keulen en/of MOnstèr. BOQUETE - Anderhalve week nadat de Nederlandse Lisanne Froon en Kris Kremers in Panama verdwe nen, heeft de zoektocht naar de twee meisjes nog altijd niets opge leverd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 7