Hogere opleidingen als strijd tegen de krimp CA Limp Bizkit grote trekker Vestrock MUUIS. 24 ZEEUWS-VLAANDEREN MUZIKALE BREINBREKERS De vierde editie van de Popkwis in Porgy Bess in Terneuzen was in een mum van tijd 'uitverkocht'. De nieuwe RAV4 Al veel interesse nieuwe woontoren Scheldeboulevard Het Schoolplein De bevolkingskrimp is wel degelijk een pro bleem. Deskundigen kunnen nog zo hard roepen dat de krimp ook kansen biedt, maar het verdwijnen van voorzieningen en scholen is sim pelweg slecht voor de leefbaarheid in de streek, en dus voor de lokale bevolking. Isa de Lange, Marjolein van Hof en Eline Steijaert van het Zwin College in Oostburg zijn het gron dig met elkaar eens. Maar ja, wat doe je eraan? Daarover hadden de 4-vwo-leeringen het de afgelopen weken bij het vak maatschappij leer. De leerlingen interviewden voor de opdracht onder anderen 'beken de' streekgenoten. Het groepje van Marjolein ging langs bij burge meester Annemiek Jetten. „Ze zei dat Nederland en Vlaanderen meer moeten samenwerken, bij voorbeeld op het gebied van on derwijs. Maar dan moeten, vertel de ze, onderwijs en kinderopvang in Nederland wel goedkoper wor den. Nu is dat bij ons een stuk duurder dan in België, waardoor veel grensbewoners hun kinderen naar Vlaanderen brengen", vertelt Marjolein. Daar kan ze zich zelf ook wel in vinden. Tijdens de eindpresenta tie, die de verschillende groepjes deze week in de klas gaven, nam Marjolein de suggestie van de bur gemeester over: meer aandacht voor onderwijs en kinderopvang, zodat jonge gezinnen in de streek blijven wonen. Ook Isa en Eline dachten na over onderwijs. „We pleiten voor de komst van meer opleidingen naar onze streek, bijvoorbeeld onderde len van de hogeschool", vertelt Isa. „Als jongeren de streek niet uit hoeven om een hogere opleiding te volgen, blijven ze hier later mis schien ook wonen. En het kan ook een stimulans voor bedrijven zijn om zich hier te vestigen." Het groepje van Isa en Eline inter viewde Sancho Jansen, voorzitter van de Middenstandsvereniging Sluis. „We konden ons goed vin den in wat hij over de toekomst van de streek te melden had; al leen was hij wel erg stellig over het verdwijnen van kleine scholen", vindt Eline. „Hij vergat dat dit be tekent dat leerkrachten hun baan kwijtraken, en dat het dus slecht is voor de werkgelegenheid in de streek. Toen we hem daarmee con fronteerden, zei hij dat dit wel mee zou vallen. Maar daar zijn wij nog niet van overtuigd." Toch kan het bijna niet anders dan dat scholen verdwijnen, erkennen de meiden. „Ik kom uit Hoofd plaat, en daar blijft de school ook niet voor altijd bestaan", realiseert Isa zich. „Dat is niet leuk voor het dorp, maar als er te weinig kinde ren zijn, houdt het gewoon op." Wel moet er bij het sluiten van een school goed vervoer naar de scholen in andere dorpen zijn, vindt het trio. TERNEUZEN - Terneuzenaar Leen Oele haalt zijn jas- en broekzak ken eens leeg. Een geel memo briefje hier, een wit vodje daar. Op alle papiertjes heeft hij iets ge kalkt. Komt er tijdens het fietsen, het werk of een gezellig onderons je een leuk weetje bij hem op, dan vertrouwt hij het meteen aan het papier toe. Opdat hij het niet vergeet te verwerken in de vragen voor de jaarlijkse Popkwis in Por gy Bess in Terneuzen. Morgenavond neemt hij samen met Roel van Antwerpen weer de presentatie voor zijn rekening van de quiz. Jan Ollebek en Piet van de Wege completeren het kwartet dat de hersenen van ruim hon derd muziekliefhebbers (verdeeld in teams van vier) laat kraken. „De sport is om geen vragen uit een boekje te halen. We nemen bij het bedenken van de vragen onszelf als referentiekader. Om dat wij allevier grote muzieklief hebbers zijn, is de quiz voor de meeste teams al moeilijk genoeg", vertelt Oele. „Wij doen ook wei eens mee aan een quiz. Een tijdje geleden nog, in Roosendaal. Daar zaten de echte freaks. Die lepelen in no time op wat het tweede nummer is van de plaat Bare Trees die Fleetwood Mac in 1972 uitbracht. Dat moet je aan mij dus niet vragen." In hun eigen quiz onderscheiden de echte kenners (drie tot vier teams) zich elk jaar weer al snel van de rest. Die topteams voeren in de marge een onderlinge strijd, waarbij het vooral zaak is om col lega's of vrienden uit een ander team voor te blijven. Dat 'gezellig heidselement' is ook de kracht van de quiz, denken Van Antwer pen en Oele. „Maar tijdens de vra genrondes vragen we wel om stil te zijn. Aan antwoorden door de zaal roepen heeft, niemand iets. En natuurlijk, je kunt met behulp van je smartphone en applica ties waarmee je liedjes kunt herkennen een heleboel vra gen beantwoorden. Als je zo wilt winnen, prima. Leuk voor jou, maar voor mijn ge voel heb je dan niet echt ge wonnen. Gelukkig hebben we nog nooit iemand betrapt op het gebruik van dit hulp middel", zégt Oele. Het deelnemersveld voor de vierde editie van de Popkwis was in een mum van tijd ge vuld. Er is zelfs een reserve lijst beschikbaar. Er zijn prij zen te winnen, al is dat van ondergeschikt belang. Oele: „In het eerste jaar hadden we een paar Belgische teams. Die staan er toch heel an ders in. Direct na binnen komst stonden ze bij de ta fel met prijzen. Broodquiz- zers. En als er een foutje in de quiz zit, kun je van dit soort gasten zeker een reac tie verwachten. Weet je, het is voortdurend zoeken om het voor iedereen leuk te hou den. Het moet niet te moei lijk, maar zeker ook niet te makkelijk worden." Tijdens de Popkwis spelen de PeeKaa's op gezette tijden frag menten, die moeten worden geraden. Het team Goeie Shit uit Middelburg verdedigt mor genavond zijn trofee van vorig jaar. ft* I Eén van de beste caravantrekkers... Nu bij ons in de showroom Benzine 4wheeldrive v.a. 32.895,- Diesel 2wheeldrive v.a. 34.750, Tomorrow Rav4 "Van" diesel v.a.(excl.) 24.550,- CAPPENDIJK TOYOTA TERNEUZEN Marcel Verhaar van Vestrock schat dat tweederde van de kaar ten voor het festival, dat dit jaar voor het eerst op zaterdag en zon dag is, zijn verkocht. Voor Vest rock Junior, dat op vrijdag plaats vindt, is nog ongeveer de helft van de kaarten beschikbaar. Vooral sinds bekend werd dat Limp Bizkit naar het festival komt, ziet Verhaar een fikse toena me van het aantal online verkoch te kaarten. Dat geldt ook voor de camping. Opvallend is dat er veel boekingen van buiten de lands grenzen zijn. Volgens Verhaar zijn er vanuit Engeland, Duits land, Frankrijk en Italië kaarten gekocht. „Zelfs in Rusland staan we nu op een of andere website",' lacht Verhaar. In 2011 en 2012 was het festival on geveer drie weken van tevoren uit verkocht, terwijl dat vorig jaar en tijdens de eerste editie (2010) op de festivaldag zelf gebeurde. Dit jaar zijn er voor zowel zaterdag als zondag 7500 kaarten beschik baar. Naast Limp Bizkit zullen on der meer White Lies, Blaudzun, The Opposites, Di-Rect en De Kraaien acte de presence geven. TERNEUZEN - Al ruim 120 mensen hebben zich ingeschreven voor een appartement in de nieuw te bouwen woontoren Amalia op de locatie van het oude verpleeghuis Ter Schorre aan de Terneuzense Scheldeboulevard. Aannemersbedrijf Van der Poel houdt zaterdag van 10.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur de eerste verkoopdag voor de woon toren in het Hampshire Churchill- hotel in Terneuzen. „Inschrijvers zijn nog geen kopers", onderkent Yoeri Kambier. „Duidelijk is wel dat de markt meer in beweging komt." Op de locatie van het oude Ter Schorre, omgedoopt tot Pat- tistpark, zijn drie woontorens ge pland. In Amalia komen 35 wonin gen variërend in prijs van 379.000 tot 850.000 euro. Als de verkoop meezit, kan de bouw eind dit jaar of begin 2015 beginnen. door Martijn de Koning In de rubriek Het Schoolplein leg gen we actuele kwesties voor aan leerlingen van één van de vier mid delbare scholen in Zeeuws-Vlaande- ren. Vandaag: de bevolkingskrimp I Eline i Marjolein Popkwis laat het muzikale brein kraken door Raymond de Frel I ZkC De ideale caravantrekker 1 1 Mr.F.J. Haarmanweg 58 4538 AS Terneuzen Prijzen inclusief BTW, exclusief kosten rijklaar maken en verwijderingsbijdrage. Wijzigingen voorbehouden. Distributeur: Louwman Parqui B.V. Meer info: bef gratis 0800-0369 of kijk op www.toyota.nl Tel. 0115-617751 Jk C door Bob Maes HULST - Sinds de komst van de Amerikaanse megaband Limp Biz kit naar Vestrock (6, 7 en 8 juni) vo rige week bekend werd gemaakt, heeft de kaartverkoop van het festi val in Hulst een enorme boost ge kregen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 64