Wat is drama en waar is het eigenlijk goed voor? 26 SCHOUWEN-DUIVELAND Schoonen Elektra failliet verklaard Natuurmonumen ten vestigt aandacht op bedreigde zandplaat die 'goed gedekte tafel' is voor vogels. BURGH-SLUIS - Het klinkt span nend. Op expeditie naar de Rog- genbank. Dat is de enorme zand bank die zich in de Oosterschelde uitstrekt van het Oliegeultje bij het voormalige werkeiland Rog genplaat in de Oosterscheldeke- ring, tot een heel eind richting Zierikzee. Een zandplaat van zo'n 1500 hec tare groot die langzaam in het wa ter dreigt te verdwijnen. Als er niks wordt gedaan zijn er over pakweg 60 jaar nog maar een paar plukjes zand over, die bij eb nog net zichtbaar zijn. Dat is allemaal de schuld van het probleem dat zandhonger heet. Vandaar dat Na tuurmonumenten van de Roggen- plaat een speerpunt maakt in een poging zo veel mogelijk mensen op de hoogte te brengen van het feit dar pr wat mopr oehenren En zo worden de komende maan den op een aantal zondagen expe dities naar de Roggenplaat gehou den. Bij een echte expeditie stel je je voor dat we echt voet aan wal zetten, om nog maar niet over een bivak te spreken. Daar is bij de Roggenplaat geen sprake van. Hij mag namelijk niet betreden worden. Een enkele kajakker ped delt nog wel eens naar de enorme schelpenberg die aan de Zierikzee- se kant het begin van de Roggen plaat markeert. En 's zomers wil ook nog wel eens een niet al te scherp jacht het zand van de Rog genplaat opzoeken. Dat mag trou wens niet, omdat zoiets de vogels en zeehonden verstoort. Vandaar dat het Motorschip On rust, waarmee de expedities van Natuurmonumenten worden ge maakt, rustig om de Roggenplaat heen vaart. Woensdagavond was een soort voorproefje met de vrij willigers van Natuurmonumen ten. Kenners dus. Het duurt dan 1 1 ook niet lang of er klinkt „Ik hoor Wulpen" over het dek. Vogelken ner Ted Sluijter legt uit dat de Roggenplaat voor vogels letterlijk en figuurlijk een goed gedekte ta fel is. De dieren hebben dat voed sel nodig op hun trektochten. Sluijter: „We maken ons wel druk om het behoud van het tropisch regenwoud, maar de Oosterschel de is het tropisch regenwoud van Nederland." Gids op de expedities Roggen plaat is weerman Jos Broeke die in zijn toelichting laat blijken dat een bruggetje van de natuur naar het weer en het klimaat snel ge maakt is. Vogels spotten is Broeke niet vreemd. Hij deed vroeger op weerschepen op de oceaan al vo gelwaarnemingen. En de opvaren den krijgen meteen wat mee over de geschiedenis van de Deltawer ken. Na een half uurtje varen zien de mensen met verrekijkers een handjevol zeehonden liggen. De dieren zijn niet gek. Ze zoeken een plekje midden op de plaat, aan de rand.van een van de twee kreken. Dan kunnen ze bij onraad NATUURMONUMENTEN GAAT SCHEEP OP DE ONRUST snel in het water duiken. Bruinvis sen laten zich die woensdagavon niet zien. Die komen vooral bo ven water bij rustig weer en wei nig golven. Het keerpunt van de vaartocht, d schelpenberg, komt in zicht. Die schelpen zijn daar door stroming en wind aangevoerd. Paul Begijn van Natuurmonumenten vertelt dat de metershoge berg een paar jaar geleden nog hoger was. Nu verplaatst de berg zich langzaam in westelijke richting. Dat zou een prima plek geweest zijn om voet aan land te zetten. Dat idee blijft toch trekken. Gedachten aan Jan Wolkers op Rottumerplaat in 1971 doemen op. Ook die zand plaat is trouwens zo goed als weg gespoeld. Een doemscenario. Om te peilen of er voldoende be langstelling voor is geeft zij op de zaterdagen 12 en 19 april twee de- monstratielessen in de gymzaal van de Putmeet in Scharendijke. Mocht de animo groot genoeg zijn dan begint zij aansluitend op zaterdag 26 april met een cursus van acht lessen in twee leeftijds groepen: voor kinderen uit groe pen 3 en 4 van de basisschool en uit de groepen 5 t/m 8. Visser woont een deel van de week nog in Bunnik, maar ver toeft ook enkele dagen in Scharen dijke en wil daar met haar echtge noot over een tijdje vast komen wonen. „Ik liep al langer met de wens in Scharendijke iets met dramales sen voor kinderen te gaan doen. De heropening van De Putmeet en daarmee het beschikbaar ko men van de gymzaal kwam voor mij als geroepen", zegt Visser. Zij heeft brede ervaring als dramado cente. „Ik was ruim 30 jaar docen te in het voortgezet onderwijs en op verschillende ROC's. Verder was ik onder meer actrice bij di verse theatergroepen en begeleid de ik kindertoneel- en drama clubs. Sinds 2004 combineer ik docentschap en speel ik in trainin gen en bij praktijkexamens." Volgens haar staat bij dramales sen voor kinderen het plezier voorop. „Samen spelen biedt ook een mooie tegenhanger van in je eentje achter de computer zitten. Maar drama is niet alleen maar voor de leuk. Je kan er ook veel van leren. Al samenspelend word De heropening van De Putmeet kwam voor mij als geroepen je wijzer", benadrukt Visser. In haar lessen besteedt zij aandacht aan het vergroten van de verbale en non-verbale expressiemogelijk heden, het stimuleren van de fan tasie en de creativiteit van de kin deren. „Het klinkt misschien wat zwaar, maar ook sociaal-emotionele vaar digheden zijn van belang. Dat wil simpelweg zeggen: samenwerken, praten, luisteren, rekening hou den met elkaar, omgaan met ver schillen, gevoelens herkennen van jezelf en anderen. Ik hoop het met de demonstratielessen in de praktijk nog wat duidelijker te ma ken", zegt Visser. MIDDELBURG - Het installatiebe drijf Schoonen Elektro in Middel burg is failliet verklaard door de rechtbank Zeeland-West-Bra bant. Bij de onderneming zijn zeve mensen in dienst. Oorzaak vai het faillissement is de malaise in de bouw. „Verder wordt onderhoud aan in stallaties uitgesteld waardoor het aantal opdrachten verder achter uit is gegaan", aldus curator Jeroen de Waard uit Goes. Het is volgens De Waard nog te vroeg om een uitspraak te kunnen doen over de toekomst van Schoonen Elektro. Expeditie naar de Roggenplaat door René Schrier y. SësKSlS SWwS „T I De Roggenplaat in de Oosterscheldeschemering. Als er geen reddingsoperatie op gang komt verdwijnt de plaat langzaam maar zeker in de golven. foto René Schrier Natuurmonumenten houdt zes Roggenplaat-expedities vanuit de haven van Burghsluis. De data zijn: 13 april: 11.00-12.30 uur; 11 juni: 19.30 - 21.00 uur; 7 juli: 19.30-21.00 uur; 25 juli: 11.00 - 12.30 uur, 11 aug: 19.30-21.00 uur; 12 okt: 11.00 - 12.30 uur. Leden van Natuurmonumenten be talen 10,00 (neem de ledenpas mee!). Niet-leden 12,00 en kin deren tot en met 12 jaar betalen resp. 6,00 en 8,00. Er is een regionale alliantie opge richt door Natuurmonumenten, de provincie Zeeland, Nationaal Park Oosterschelde, de ANWB, de HIS- WA en het Watersportverbond om samen met het Rijk de unieke waarden van de Oosterschelde te houden en te versterken. www.facebook.nl/beleefdedelta door Ali Pankow SCHARENDIJKE - Drama is een ande re benaming voor kortweg gezegd 'toneel', maar houdt in feite nog veel meer in: beweging, taal, impro visatie. Connie Visser in Scharendij- ke wil met de cursus 'Drama Aange naam' kinderen van 6 t/m 12 jaar laten kennismaken met wat 'dra ma' allemaal te bieden heeft. Connie Visser, drama-docente Zat. 12 en 19 april, De Putmeet, Scha rendijke,13.30 u. en 14.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 52