66 Ik ben allergisch voor saaie ruimtes, ons hele huis hangt dan ook vol met kunst WONEN 7 VRAAG Si ANTWOORD Amandelwolfsmelk Hobbelig gazon Ze is, zo beweert Ageeth Leemkuil al thans, overwegend een zeer serieus kunstenares. Maar een beetje humor op zijn tijd kan in haar werk ook geen kwaad, vindt de Lathumse. „Daarom heb ik een aantal schilderijen speciaal voor op het toilet gemaakt", vertelt ze. „Met de toepasselijke titel: met de billen bloot. Nee hoor, er zit geen diepere gedachte, filosofie of le venswijsheid achter. Op de wc moet iedereen nu eenmaal met de billen bloot. Het is slechts hu moristisch bedoeld." En het fleurt het toilet van Leem kuil en haar man Wim Staalberg flink op. Dat was nodig ook, zegt de vrouw des huizes. „Ik ben aller gisch voor saaie ruimtes. Er moet altijd iets gebeuren, ons hele huis hangt dan ook vol met kunst. Langs de trap in de gang naar het toilet hebben we een minimu- seum ingericht met verschillende werken. Die zijn gekocht of ge ruild met kunstenaars die we ken nen en van wie we de kunst waar deren. Waarom zouden we dat dan ook niet doen in het kleinste kamertje in huis?" Het maakt een bezoek aan het toi let ook een stuk draaglijker, meent Leemkuil. „Tijdens de toi letgang heb je nog wel eens tijd nodig om je te bezinnen op wat er gaat gebeuren. Dat intermezzo wordt dan opgevuld door en om kleed met allerlei bezienswaardig heden. Het veraangenaamt het verblijf en je stapt er na afloop, ho pelijk, weer voldaan uit." twee keer gehonoreerd. Er heerst bij de meeste mensen kennelijk toch de nodige gêne." Al met al is het toilet van Leem kuil en Staalberg een klein thea ter te noemen, zegt zij: „Ik ben dus professioneel kunstenares en mijn man is jazzmusicus. Toen we met het toilet aan de slag gin gen, kozen we ervoor er iets van te maken waar onze passies in te rug te vinden zijn. Zo symboli seert de kroonluchter die er hangt, onze beider liefde voor het theater." De wc-bril met het bijbehorende deksel was een keuze van haar man Wim. „Hij bespeelt vijf in strumenten; saxofoon, klarinet, ac cordeon, gitaar en piano. Door de ziekte van Parkinson kan hij dat spijtig genoeg niet meer actief doen, maar zijn liefde voor mu ziek is geblevenn hij deze wc- bril zag, was hij dan ook direct stellig: 'Die moeten we hebben'." Daarnaast staan er in het kastje op het toilet allerlei verschillende attributen, slechts voor de aardig heid. „Een mini-wekker en een boeddha", vertelt Ageeth Leem kuil. „En een, zoals ik het zelf noem, Florence Nightingale- nachtkaarsje. Mét lucifers. Dus als het licht ooit een keer uit mocht vallen, hoeven we in elk geval niet in het donker met de billen bloot te zitten." Of er nog veel eigen werk bij zal komen te hangen, staan of zitten, is nog maar de vraag. „Mijn huidi ge taak als mantelzorger voor mijn man heeft tot gevolg dat ik mijn eigen kunstzinnige activitei ten nu een beetje moet loslaten. Maar we kunnen gelukkig ge woon blijven genieten van de wer ken die er al in huis zijn. Ook van die op het toilet." Het zou zelfs nog leuker kunnen, vindt de kunstenares. „We vragen ons bezoek vaak om bij het ge bruikmaken van het toilet een liedje voor ons te zingen", zegt de Lathumse lachend. „Maar tot nu toe is dat verzoek nog maar een of VRIJDAG 11 APRIL 2014 In deze wekelijkse rubriek, onder redactie van Jan van Mullem en Bauke Boersma, geven experts op het gebied van klussen, tuinieren, interieur en huishouden advies aan lezers. Het deskundigenpanel van deze week: TUINIEREN Romke van. de Kaa is voormalig kweker, auteur van tal van tuinboeken en 'groencolumnist' voor dagbladen en vakbladen. Bij de voordeur van I. Kroonsberg staan, links en rechts, twee Skimmia japonica Thereza. „Ze zijn tegelijker tijd, in 2012, gekocht en stonden toen vol in de knop. Nu is er bij een ervan geen enkele bloem te bespeuren, hoe kan dat? Degene met de mooie en geurende bloemen krijgt wel wat meer zon, maar volgens mij maakt dat niets uit. Er staat ook een plant, waar van ik de naam niet weet, die vol luis zit. Het viel mij op door het glimmend blad en de vele lieveheersbeestjes die eronder zaten. Nu zijn die lieveheers beestjes uitermate geschikt voor het opruimen van luizen, maar ik denk dat er toch actie moet worden onder nomen. Maar hoe?" Amandelwolfsmelk. „Op de meegestuurde foto's is te zien dat de skimmia's vlak bij een muur staan", zegt Romke van de Kaa. „Dat is vaak de droogste plaats in de tuin. Door de droogte zijn er geen bloem knoppen aangelegd. Geef meer water en verbeter de grond met compost, zodat die meer water vasthoudt. Plan ten die te droog staan, krijgen bijna al tijd last van luis. Dat geldt ook voor de plant waarvan u de naam niet weet en die ook vlak bij de muur staat. De naam is amandelwolfsmelk: Euphor bia amygdaloides Rubra. Ook hier voor geldt: houd hem nat. Dan ver dwijnt de luis vanzelf." Het valt P. ten Hove altijd op dat zijn gazon in de winter zo hobbelig is. „En het is mij een raadsel hoe dat komt! Het lijkt in de loop van de zomer weer vlakker te worden. Hoe komt dit en hoe kan het voorkomen worden?" Geen paniek, stelt Romke van de Kaa: „Gras wordt 's winters altijd hobbelig. De ene pol gras groeit langzamer dan de andere. Omdat er in die tijd van het jaar niet wordt gemaaid, ontstaat een hobbelig effect. Als het gras weer groeit en wordt gemaaid, worden de grassprieten op de pieken van de hob bels korter afgemaaid dan in de dalen. De onderliggende hobbeligheid blijft, maar is 's zomers niet zichtbaar." Zelf een vraag? Stuur een e-mail (indien mogelijk met een foto) naar wonen@depersdienst.nl Theatraal met de billen bloot door Bauke Boersma NAAM Ageeth Leemkuil (64) en Wim Staalberg (75) WOONPLAATS Lathum BURGERLIJKE STAAT Getrouwd Gemiddeld 50 minuten per week - ruim 43 uur per jaar - brengen we door op het toilet. Geen wonder dat velen er dan ook een beetje leuk bij willen zitten. In de rubriek Bezet pre senteren lezers hun grootse kleinste kamertje. Ageeth Leemkuil www.ageethleemkuil.nl reageren? wonen@depersdienst.nl foto's Luuk van der Lee/HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 47