I 1 I HET BEROEP 4 WONEN =F OIO J 0 €250.000 Burgemeester IJsebaertstraat, Sintjansteen €250.000 Glaszetter Ruiten. Vierkant, rond, rechthoekig. Omlijst door hout of kunststof. Op de begane grond, of op hon derden meters hoogte. Het vakwerk van de glaszet ter aanschouwen we overal om ons heen. Glas is een bijzonder veelzijdig materiaal. Zowel binnen, als buitenshuis. We plaatsen rui ten in alle vormen en maten. Van tientallen centimeters in doorsnede tot zes meter hoog en hoger." Aan het woord is Jo- han van der Wal, glaszetter bij Walglas (www.middelburgglas.nl). „Door innovatie is glas tegenwoordig zo sterk dat vrijwel alles mo gelijk is. Er is bijvoorbeeld glas met een zelfrei nigende functie, dubbelglas met Luxaflex ertus sen, zonwerend glas, gecoat glas, noem maar op. Er bestaan zelfs bruggen en trappen ge maakt van glas. In principe kun je een com pleet huis uit glas vervaardigen. De tussenvloe- ren vanaf de eerste verdieping moeten dan on doorzichtig zijn, anders zou je vanaf de begane grond zo onder rokken kunnen kijken. Dat mag niet." Belangrijk bij de keuze voor een bepaalde glas soort zijn je persoonlijke wensen en regelge ving. „Bij toepassing op grote hoogten of bij het plaatsen van ramen in sommige deuren moet je aan wettelijke eisen voldoen", legt Jo- han uit. „Dit laatste vanwege doorvalgevaar. Ook de gewenste, mate van isolatie is belang rijk. Je kunt gebouwen prima isoleren door ge bruik te maken van de juiste glassoort. HR+ en HR++ glas bijvoorbeeld. De plus geeft de mate van isolatie aan." Een ruit breekt altijd op het verkeerde mo ment. 's Nachts bijvoorbeeld, of op zondagmid dag tijdens een tennispartijtje in de tuin. Jo- han: „Een gebroken raam is heel vervelend. Daarom zijn we vierentwintig uur per dag be reikbaar, driehonderdvijfenzestig dagen per jaar. Bij vrieskou leggen we de kit gewoon op de autoverwarming. Zo kunnen we toch door- werken. Wat trends betreft zagen we een tijd geel en groen glas. Dat is nu helemaal uit het as sortiment. Je ziet nu vooral patronen en door zichtig glas. Het is maar net wat in de mode is. Als Jan des Bouvrie zegt dat het geel moet zijn is het geel, als meneer Des Bouvrie zegt dat het wit moet zijn, is het wit. Zo gaat dat." Ongevaarlijk is een werkdag in het leven van de glaszetter niet. „Een collega heeft een teen verloren", vertelt Johan. „Er viel een ruit op zijn voet, achter de stalen neus. Dat is trou wens een van de eerste dingen die je in dit vak leert: als glas eenmaal valt, gewoon laten val len. Nooit opvangen. Je doet er een paar jaar over om je 'opvangreflex' uit te schakelen, maar het is echt essentieel. Je moet goed op elkaar in gespeeld zijn en je moet behoorlijk kalm en er varen zijn voor dit werk. Er mag niks mis gaan. De interessantste opdrachten vind ik het plaat sen van de grootste ruiten. Bij een project bege leidden we een metersbrede ruit met behulp van een kraan in het kozijn. Aan alle zijden van het glas was maar zeven millimeter speelruim te. Op grote hoogten werken is geen uitzonde ring. We hebben vaak een mooi uitzicht. Van uit de flat aan de Boulevard Bankert te Vlissin- gen bijvoorbeeld. Zo zie je nog eens wat. Een ander interessant project was het plaatsen van de glazen gevel van Esprit Middelburg." Het glaszetters-vak heeft behalve een prakti sche en specialistische kant, ergens ook wel een poëtisch tintje. Stel je voor; een architect staart uit het raam. Il luminatie. Een idee, een snelle schets ver schijnt op papier. Maanden later: wat op de te kentafel begon, is nu realiteit, in de vorm gego ten van een prachtig bouwwerk. Echter, nog zonder enige glans. Als finishing touch plaatst de glaszetter een glanzend vlak in de lege bak stenen frames; de ramen. De buitenwereld; in eens omlijst als een levend schilderij. De bin nenwereld; afgeschermd tegen klimaatinvloe- den van buitenaf. Het werk van de glaszetter. Spontaan vanuit een ander licht bezien. Vrijstaande woning, op een steenworp afstand van de Belgische grens, met riante tuin rondom en grote garage. Vrij uit zicht aan de voorzijde op een parkje. De wo ning heeft 4 slaapka mers, een woonkamer, eetkamer, keuken, bij keuken en badkamer. Beneden zijn de ramen voorzien van rolluiken. Een glashelder verhaal over ramen en ruiten v\ door Cecile Hubregsen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 44