Ook huizenbezitter kijkt naar ander huis ECOstyle tuinspecialist komt naar Intratuin Hm 2 IHM ril Vm 2 WONEN O Dertien procent van de Neder landse huizenbezitters wil bin nen nu en twee jaar een andere woning kopen. Dat blijkt uit onderzoek van het Platform Wij zer in geldzaken. Eén van de con clusies is dat de helft van de mensen met een aflossingsvrije hypotheek niet verwacht dat hun maandlasten stijgen na een verhuizing, terwijl juist deze groep huizenbezitters vaak te maken zal krijgen met hogere lasten. Uit het onderzoek komt verder naar voren dat vooral kopers met 3 een restschuld een groter huis willen. Ongeveer eenderde van hen verwacht een restschuld over te houden bij de verkoop van het oude huis. Zes van de tien ondervraagden die een restschuld verwachten, geven aan groter te willen wo nen. Een mogelijke verklaring hiervoor is dat kopers met een verwachte restschuld jonger zijn. Jongere kopers willen vaker groter wonen. Twintig procent van de huizenbezitters met een restschuld heeft een aflossingse- vrije hypotheek. De ECOstyle tuinspecialist komt zaterdag 19 april langs bij de Intra- tuinvestiging in Koudekerke. Vanaf 10.00 uur staat hij klaar om alle vragen op het gebied van na tuurlijker tuinieren te beantwoor den. Volgens ECOstyle is het mogelijk en gemakkelijk om met eenvoudi ge middelen het leven in de tuin te verhogen. Dat kan door bijvoorbeeld ecolo gisch verantwoorde producten te kopen of ruimte bieden aan nutti ge insecten als bijen en lieveheers beestjes. Bij de stand van de ECOstyle tuinspecialist kunnen bezoekers vragen afvuren en antwoorden krijgen over natuurlijk tuinieren. Bij hem is ook een gratis proef- zakje Bijentuin Bloemzaden af te halen. Het gaat om een speciaal mengsel voor het aantrekken van nuttige bijen. Voor de kinderen ligt er een kleur plaat klaar om te worden meege nomen. Meer informatie over natuurlijk tuinieren is te vinden op www.ecostyle.nl/tuin/uw-tuin-is-na- tuur Ria en Leon Boileau vonden zestien jaar geleden hun droomhuis in Kleverskerke. Klein, maar wel met een flinke tuin op het zuiden. Ze vonden er rust en waren vast van plan deze plek nooit te verlaten. Toch liep het anders. Leon werd ziek. De tuin onderhouden is voor hem op dit moment meer last dan liefde, door Elian van 't Westeinde Bizar", noemt Ria Boileau (53) de si tuatie waarin zij en haar man Leon (58) nu zitten. „Soms wil ik het bord Te Koop gewoon van het raam afplukken. We houden zo van ons 'knibbel knabbel huisje'. Eigenlijk willen we hier blijven, maar dat gaat echt niet." Zestien jaar geleden wees een vriendin het stel op dit huis in Kleverskerke. Met een kaart van Walcheren op schoot - een routeplanner be stond nog niet - reden Ria en Leon naar het dorp vlakbij Arnemuiden. „Geen idee waar ik terecht zou komen", zegt Ria. „Maar meteen was ik verliefd. Het is zo'n bijzondere plek. Uniek. Dit huis heeft iets liefs, iets warms. Het is nagenoeg het kleinste huis in het dorp. Kleverskerke maakt deel uit van Middelburg. Het dorp heeft nog geen honderd inwoners. De kern bestaat uit één straat, de Dorpsstraat. Daar staan een travalje, een kerk, een brievenbus en een hokje voor de belbus. Een keer in de vijf jaar is het feest in het dorp. Dan is de rust ver te zoeken. Iedereen loopt uit voor de rommelmarkt, de kermis, en verschil lende muziekoptredens. Voor de dagelijkse boodschappen zijn de Kle- verskerkenaren aangewezen op Arnemuiden of Middelburg. „Dat is iets waar je echt rekening mee moet houden", zegt Ria. „Het is wel han dig om een auto te hebben als je hier woont. Maar goed, daar kies je voor." De buitengevel van het huis op nummer 11 valt onder beschermd dorpsgezicht volgens Ria. „Daar mag je niets aan veranderen. Verder is de woning flink gemoderniseerd. Een aannemer heeft alles gedaan. Alleen het balkenplafond is nog origineel. De hele vloer is eruit gegaan. Het dak is opgehoogd. Boven hebben we een fat soenlijke badkamer laten plaatsen. Beneden een nieuw toilet. De schuifdeuren in de kamer zijn weggehaald. De keuken was onze laatste klus. Die zit er nu zo'n zeven jaar in. Helemaal op maat, passend bij het huis en onze smaak. We hebben er al onze liefde ingestoken." Ria tuurt naar de tuin. De narcissen langs het schuurtje kondigen de lente aan. In een heg hangt een rij vogelhuisjes naast elkaar. Mussen en koolmeésjes hebben hun nestjes al ge bouwd. Dan laat een donkere wolk plotseling zijn lading los. De hagel tikt op de ruiten. „Door het weidse uitzicht leef je met de seizoe nen. Op de akker hierachter plant de boer elk jaar tarwe of maïs. Soms gras voor zijn koeien en schapen. Dit gaan we erg missen. We vin den het vreselijk om de rust en ruimte op te moeten geven." Leon heeft suikerziekte. Na een hartoperatie en een operatie aan een hernia, kreeg hij de diag nose artrose. „Dat zit in zijn handen, zijn voe ten en zijn rug. Dus als hij in de tuin werkt, heeft hij erg veel pijn. Hij is van oorsprong huis schilder en vindt het al erg genoeg dat hij het schilderwerk moet uitbesteden. Om nu ook het tuinieren aan iemand anders over te laten, dat gaat hem te zeer aan zijn hart." Daarom zetten Ria en Leon drie maanden gele den het huis te koop. Eén keer kregen ze kij kers, een jonge vrouw. Waarom de koop niet doorging weet Ria niet. „Dit huis is heel ge schikt voor jonge mensen. Een stel of een een oudergezin. Eén man of vrouw alleen kan na tuurlijk ook." Het paar nam een optie op een appartement in de Griffioen in Middelburg. Daar is alles gelijk vloers en makkelijk te onderhouden. Maar ze kunnen hun nieuwe woning pas financieren als het huis in Kleverskerke is verkocht. „Nu de zomer eraan komt, wordt weggaan steeds zwaarder. Afscheid nemen van iets wat je wilt houden is moeilijk. Zeker door zoiets stoms als een ziekte." 1 LLJ Dit huis heeft iets liefs, iets warms Ria en Leon Boileau: „Het is zo'n bijzondere plek. Uniek."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 42